Рок-оперу "Тарас Бульба" покажуть до Дня захисників та захисниць

Рок-оперу "Тарас Бульба" покажуть до Дня захисників та захисниць

Рок-оперу "Тарас Бульба" покажуть до Дня захисників та захисниць
Андрій Копилов, Lupus Photo

14 жовтня до Дня захисників та захисниць України в Києві вперше виконають концертну версію рок-опери "Тарас Бульба". Вона поставлена за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя і розповідає про сучасну історію України: головні герої після Майдану йдуть на схід, в цей час кохана Андрія гине в Донецьку, після чого брат оголошує війну брату.

Вперше концертна версія рок-опери виконана на цьогорічному фестивалі "Тарас Бульба", який святкував своє 30-річчя. Автор лібрето – Дмитро Терновий, відомий харківський драматург. Музику написали молоді і амбітні брати Сергій та Дмитро Радзецькі.

Ідея створити рок-оперу виникла у 2009 році, сказано на сайті її творців. У 2013-му ідеєю зацікавились Сергій та Дмитро Радзецькі. У них уже був досвід у написанні експериментальної музики у різних проєктах. Наприкінці 2019 року вдалося зібрати команду і розпочати підготовку до створення рок-опери. Драматург Дмитро Терновий запропонував несподівані сюжетні рішення та образи, наповненні емоціями і разом з тим які тісно перепліталися з класичним твором.

Сюжет

Події розгортаються у 2014-2015 роках. Головний герой Тарас – полковник у відставці. Він зриває з навчання своїх синів Остапа та Андрія, і вони їдуть в Київ на Майдан, де беруть на себе частину оборони.

Далі Тарас разом з Остапом йде добровольцем на АТО, а Андрій тим часом уже давно був на сході України. Після першої ночі штурму Майдану він дізнався, що у Донецьку важко хворіє його кохана Оксана.

Після розлуки від Андрія довгий час не має жодної звістки. А Тараса, до якого з дитинства приліпилося прізвисько "Бульба", мучать жахливі сновиди. Уві сні він бачить себе козацьким кошовим отаманом і то вбиває на полі бою зрадника Андрія, то опиняється серед натовпу при страті Остапа. Врешті-решт, Тарасу стає ясно, що всі головні події його життя ніби скопійовані з літературного прототипу і розуміє, що попереду його чекають ті ж самі випробування.

Рокові обставини дійсно втручаються в його життя: Тарас і Остап ненавмисно стають причиною загибелі Оксани, і це штовхає Андрія на шлях помсти. Він йде до лав російських найманців і незабаром призначає Остапу зустріч на нейтралці... В останню мить в ситуацію втручається Тарас.

Що відомо

  • Концерт на два відділення зіграє музичний проєкт RADZ з оркестром "Віртуози Києва" на майданчику "СЦЕНА 6" у Довженко-Центрі.
  • Микола Гоголь опублікував повість "Тарас Бульба" у 1835 році у збірці Миргород. За сюжетом, читач опиняється в Україні XVII століття, де козаки воюють з поляками. Головний герой – козацький полковник Тарас Бульба та його два сини. Першу редакцію повісті назвали українофільською, тому повість вийшла у другій редакції в 1842 році, і вона вже була русофільська. У другій редакції, на відміну від першої, присутнє прославляння російського царя, зображено запорізьких козаків як прихильників Росії та російськості, які палко бажають аби Україна "приєдналася" до Росії.
  • Повість "Тарас Бульба" читачі люблять не лише в Україні. За її мотивами фільми зняті у Німеччині, Франції, Великій Британії, Росії, США. У 1941 році Олександр Довженко закінчив працювати над сценарієм фільму – п'ять його версій зберігаються у бібліотеці Вернадського.
  • На офіційних державних заходах звучить увертюра з опери "Тарас Бульба" Миколи Лисенка. У 2021 році також була обрана друга увертюра до офіційних урочистостей. Її написав Богдан Кривопуст.

Читайте також

Як в Україні шукають нову головну концертну увертюру та чому це важливо для сучасних композиторів

Відчувати вібрацію на кінчику пальця. Інтерв'ю з віолончелістом Олексієм Шадріним.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант