Як вижити в бійці: поради професійного тренера

Як вижити в бійці: поради професійного тренера

Як вижити в бійці: поради професійного тренера
ФОТО: Pexels.com

Що робити, якщо ви стали свідком бійки? Якщо постраждала людина – викликати спершу поліцію чи швидку? Як діяти, якщо вас втягнули у бійку? І врешті, як не допустити, щоб словесний конфлікт переріс у фізичний? Про це суспільному розповів Ігор Пінчук, інструктор із самооборони та тренер з бойового мистецтва крав-мага.

Якщо ви стали свідком бійки у громадському місці

Ігор Пінчук радить відразу викликати поліцію. За його словами, коли за бійкою спостерігає натовп – набагато менше шансів, що хтось викличе поліцію, ніж тоді, коли за інцидентом спостерігає одна-дві людини.

«Є такий синдром Дженовезе (синдром свідка), коли кожен перекладає відповідальність на іншого: «Там є охорона – вони викличуть, є касир – він викличе, є хтось, хто першим побачив – він викличе». І тому в тій ситуації, яка була на Масанах, скоріш за все, ніхто й не втрутився».

Втручатися у конфлікт Ігор не радить: по-перше, ви не знаєте, хто правий, хто ні. По-друге, вам можуть завдати шкоди. І тільки якщо ви, оцінивши ситуацію, розумієте, що вашої сили й підготовки вистачить, щоб розборонити людей, і не завдати собі шкоди при цьому, можна це зробити.

Якщо в бійці постраждала людина

«Ви можете вербально звернутися – попросити його зупинитися. Але, знов-таки, тут є ризик, що агресія перекинеться на вас. Тож будьте на безпечній відстані», – радить Ігор.

Якщо на ваш заклик не реагують – викликайте поліцію. І, тим паче, не вручайтесь у конфлікт, адже ви не знаєте, під дією яких речовин може бути агресор.

Якщо людина явно зазнала травм – є кров, лежить, не рухаючись – відійдіть на безпечну відстань та викликайте в першу чергу швидку, каже Ігор.

«Швидка в нас приїжджає швидше, ніж патрульні, насправді. В ідеалі, звісно, викликати і швидку, і патрульних, але якщо ви відчуваєте небезпеку, або інша ситуація, яка не дозволяє – з точки зору тактики, краще спочатку швидку. Бо іноді хвилини вирішують життя».

Як допомогти людині, яка постраждала в бійці

Якщо з’явилась можливість допомогти людині (наприклад, агресор покинув місце інциденту або заспокоївся), усе, що ви можете зробити, не маючи навичок надання домедичної допомоги – повернути її на бік.

«Спершу потрібно звернутися до людини. Якщо вам відповіли – людина у свідомості, і ви поруч із нею чекаєте на приїзд швидкої та поліції. Якщо не відповідає, і при цьому лежить на спині, то потрібно повернути на бік – щоб не запав корінь язика та людина не задихнулася».

Ігор говорить, що інших маніпуляцій проводити не потрібно – щоб не нашкодити ні собі, ні постраждалому. А от диспетчер швидкої може проінструктувати вас телефоном. І, доки бригада медиків у дорозі, ви можете надавати допомогу під його керівництвом.

У цей час потрібно бути уважним – агресор може повернутися на місце інциденту.

Також Ігор радить уникати контакту зі слизовими оболонками та кров’ю, щоб ненароком не заразитися.

«Ви повинні пам’ятати: це – незнайома людина, і ви не знаєте, чим вона може хворіти».

Якщо напали на вас: як діяти

Намагатися покинути місце конфлікту: перестати сперечатися, піти або тікати. Пам’ятайте, це – не боязливість, а метод.

Як каже Ігор, жодні слова в такому випадку на агресорів не подіють. Якщо не вдадося втекти, їх можна зупинити або силою, або завдати різкого болю й, скориставшись моментом, тікати.

Правила поведінки:

Намагатися не дати повалити себе на землю. Так ви опинитеся у найбільш вразливому становищі.

Використовуйте все, що у вас є під рукою: парасольку, перцевий балончик, палку, що поруч на землі й так далі.

Як тільки агресор зупинився (від болю, який ви йому завдали, наприклад) чи відволікся – це ваш шанс тікати.

Якщо вас повалили на землю – намагайтеся якнайшвидше піднятися, піти, підповзти, відкотитися…

Намагайтеся розвернутися ногами до агресора. Через ноги до обличчя дотягнутися важче.

Намагайтеся завдати болю: відштовхуйтесь ногами, старайтесь бити по колінах.

Якщо не виходить – переверніться на спину, зігніть ноги в колінах і виставте перед собою. Згрупуйтеся в позу ембріона, але лежачи на спині. Так ви захистите всі найбільш вразливі до ударів органи. Не віддавайте під удар спину й боки. Фактично, підставляйте під удари кістки. І кличте на допомогу.

«Я раджу всім, на такі випадки, купити перцевий балончик. Навіть у такій ситуації ви можете дістати балончик і просто розпилити його. Навіть якщо речовина потрапить вам в очі, все одно це дасть вам змогу втікти й залишитися живим».

Перевищення самооборони

«Ви повинні не перемогти людину, а виграти час, щоб тікати з місця конфлікту», - говорить Ігор. За його словами, згідно з законом України, у трьох випадках вам не загрожує покарання за перевищення самооборони:

- Напад озброєної людини (за зброю враховується будь-який предмет, з яким на вас нападають);

- Напад двох і більше людей;

- Насильне проникнення в житло (вибиті двері, вікна, зламані замки й так далі).

Як не допустити, щоб словесний конфлікт переріс у бійку

Ігор Пінчук говорить, що це потрібно робити, як тільки конфлікт розпочався.

«Спонтанний конфлікт завжди починається із зауваження. У людини можуть бути якісь негаразди у житті: з дружиною полаявся, з роботи вигнали… Йому потрібен тригер. Наприклад: «А чого собака без намордника?» або «А чого машину не там припаркував?» тут важливо прибрати тригер: вибачитись і надіти намордник чи прибрати авто. Він випустив пар, ви прибрали тригер – конфлікту не буде. Це – не прояв слабкості, а раціональна поведінка».

За його словами, якщо люди просто лаються, «на рівних», то, скоріш за все, бійки не буде. А от якщо до вас підійшли з претензією і різко скоротили відстань, порушивши ваш особистий простір (півтора метра навколо вас), то людина налаштована вас бити. І тоді – ховайтеся за бар’єр – щоб щось вас відмежовувало від агресора, кличте на допомогу, тікайте.

«Якщо під час словесної перепалки навіть людина різко скорочує між вами відстань – це свідчить про її намір застосувати силу. І тут ви вже маєте тікати».

Читайте також:

Вбивство поліцейського на Масанах у Чернігові: хронологія подій

На початок