Human Rights Watch закликала відкласти голосування по реформі СБУ, яку підтримали посли G7

Human Rights Watch закликала відкласти голосування по реформі СБУ, яку підтримали посли G7

Human Rights Watch закликала відкласти голосування по реформі СБУ, яку підтримали посли G7
Facebook

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch закликала Верховну раду відкласти голосування по закону про реформу Служби безпеки України, який підтримали посли країни "Великої сімки". Причина – у новому законі зберігаються повноваження СБУ щодо арешту, арешту, затримання та допиту без чіткого контролю, що порушувати права людини.

Про це йдеться у повідомленні на сайті організації.

"Положення у законопроєкті, що регулюють застосування примусових заходів – фізичної сили, нелетальних "спеціальних засобів" та смертельної сили – дозволяють СБУ використовувати набагато більше можливостей, ніж інші правоохоронні органи. За таких широких можливостей застосування існує ризик того, що СБУ могла б застосувати її, коли це не є строго необхідним та пропорційним, як того вимагають міжнародні норми прав людини", – вважають у Human Rights Watch.

Крім того, правозахисники відзначають, що у новій редакції проєкту закону про СБУ немає гарантій для затриманих під час тримання їх під вартою. Також у ньому, як стверджують Human Rights Watch, СБУ надаються надзвичайні повноваження з нагляду та спостереженням за приватними особами.

Читайте також: Нові люди й законодавство: експерт розповів, чи посилить реформа СБУ національну безпеку

"Він (закон – ред.) вимагає від телекомунікаційних та інтернет-компаній встановити спеціальне обладнання, яке дозволило б СБУ мати постійний доступ до даних користувачів, що потенційно втручається у конфіденційність кожного користувача телефону та Інтернету, зареєстрованого в Україні. Він також надає СБУ технічну можливість блокувати вебсайти на свій розсуд, у тому числі в деяких випадках, без судового наказу. Ці запропоновані заходи не відповідають стандартам прав людини щодо допустимих обмежень свободи інформації", – йдеться у тексті.

Human Rights Watch закликає міжнародних партнерів України настояти на тому, що реформа "повинна поважати та відстоювати міжнародні права людини, навіть якщо це потребуватиме більше часу та внесення змін".

Правозахисники також просять "Велику сімку" змінити свою позицію і закликають інші країни повинні відмовитись від підтримки G7 щодо законопроєкту про СБУ.

"Ці зусилля з реформування Служби безпеки є довгоочікуваними та дуже потрібними. Постійний огляд та громадські дебати навколо законопроєкту перешкодили його прийняттю парламентом та призвели до деяких покращень. Однак залишаються деякі проблеми щодо прав людини, які, якщо їх не вирішити, можуть врешті-решт поставити реформу під загрозу",– каже Х'ю Вільямсон, директор HRW у Європі та Центральній Азії.

Законопроєкт №3196 щодо реформи СБУ зареєстрований у парламенті 10 березня 2020 р. Його ініціатором виступив Президент України Володимир Зеленський.

Законопроєкт спрямовано на підвищення інституційної спроможності СБУ із забезпечення державної безпеки та приведення законодавства, що регулює її діяльність, у відповідність із сучасними викликами та загрозами державній безпеці України, яким повинна протидіяти служба, а також стратегічними та концептуальними документами з питань розвитку сектору безпеки та оборони.

28 січня 2021 року Верховна рада прийняла за основу законопроєкт про удосконалення діяльності Служби безпеки України. Надалі роботу над правками законопроєкту продовжили у профільному комітеті.

Міжнародна дорадча група за участі представників ЄС, НАТО та США підтримала зміни до оновленого проєкту закону Службу безпеки України.

5 жовтня посли G7 в Україні заявили: якщо законопроєкт у нинішній редакції буде успішно реалізовано, це стане основою для перетворення СБУ на сучасну службу безпеки, що "сприяє зміцненню безпеки та процвітанню" України.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок