"Треба буде просто закриватися": що кажуть підприємці Прикарпаття про підвищення тарифів на газ

"Треба буде просто закриватися": що кажуть підприємці Прикарпаття про підвищення тарифів на газ

"Треба буде просто закриватися": що кажуть підприємці Прикарпаття про підвищення тарифів на газ
Суспільне Карпати

Майже на 200% зросла ціна на природний газ для підприємців з червня по вересень цього року. Про це Суспільному розповіла представниця обласної організації підприємців, роботодавців та орендарів Діана Гуш. За словами співвласника хлібопекарні на Франківщині Петра Мельника, якщо тариф зростатиме і надалі, ціна хліба також підвищиться.

Петро Мельник каже, що постачають хліб приблизно у 30% населених пунктів області. За його словами, за місяць на виробництві використовують 20-25 тис. м³ природного газу. Його купують у компанії "Стрийнафтогаз". Підприємець каже, від початку літа до вересня вартість м³ газу зросла із приблизно 10 грн до понад 28. Якщо тариф підвищуватиметься і далі, доведеться підняти ціну на хліб на 5-10%.

Співвласника хлібопекарні на Франківщині Петро Мельник
Співвласник хлібопекарні на Франківщині Петро Мельник. Суспільне Карпати

"Якщо ми ціну будемо піднімати, будуть й усі виробники, бо, практично 70% пекарень в Україні працюють на газі. На сьогодні по 30 грн – це нерентабельно працювати. Має бути не вища ціна 10 грн", — розповідає Петро Мельник.

Ймовірно здорожчає ціна на хліб
Ймовірно здорожчає ціна на хліб. Суспільне Карпати

Суспільне намагалося дізнатися про причину підняття газу у компанії "Стрийнафтогаз". Кореспондентка телефонувала на номер, який вказаний на сайті компанії, там на дзвінки не відповіли.

Власниця одного із ресторанів Леся Кавецька каже, що купує газ у компанії "Івано-Франківськгаз Збут". За її словами, у вересні ціна за 1 м³ була 29 грн 96 коп.

"Ми варимо їжу на газі та опалюємо приміщення. У нас тут 452 м². Включно до квітня оплата була 9,90 грн за 1 м³ газу. Уже у червні – плюс 1,06 та 10,96. У серпні було уже 19,90 грн, вересень – 29,96 грн. Треба буде просто закриватися. Не тільки я, але й інші підприємці. Платити таку суму за газ – нереально", – каже Леся Кавецька.

Власниця кафе Леся Кавецька
Власниця кафе Леся Кавецька. Суспільне Карпати

Вартість газу зростає через його дефіцит у Європі. Відтак продавати його дешевше ніж зараз своїм споживачам-підприємцям в "Івано-Франківськгаз Збуті" не можуть, каже прессекретар компанії Ігор Марковський.

"На ринку зараз газу немає. Таким чином Росія намагається шантажувати ЄС, щоб вони дозволили їм запустити "Північний потік" на умовах, які хоче "Газпром". Оскільки в Україні газу внутрішнього видобутку є достатньо лише для потреб населення і потреб "Теплокомуненерго", то держава, приватні постачальники, серед яких "Івано-Франківськгаз Збут", змушені шукати ресурс або на українській енергетичній біржі, або на європейських біржах, де за світовими цінами його купуємо", — каже Ігор Марковський.

Прессекретар компанії Івано-Франківськгаз Збут Ігор Марковський
Прессекретар компанії "Івано-Франківськгаз Збут" Ігор Марковський. Суспільне Карпати

За його словами, у європейських хабах ціна за 1 000 м³ газу — 41 тис. грн. На українській енергетичній біржі ціна газу — 38 тис. грн за 1 000 м³ газу.

Якщо ціна на газ для підприємців зростатиме надалі, вони звертатимуться до Кабінету міністрів з проханням про підтримку, каже представниця обласної організації підприємців, роботодавців та орендарів Діана Гуш.

"Зараз важливо налагодити діалог з урядом для того, щоб можна було запровадити якийсь механізм. Можливо це будуть так звані підприємницькі субсидії для того, щоб підприємці могли все-таки продовжувати свою діяльність", — розповідає Діана Гуш.

Інвестиційний банкір Сергій Фурса каже, що ситуація із коливанням тарифу на газ буде надалі.

"Це — ринкова ціна, на неї ніхто не може впливати. Просто бізнес має працювати так, щоб вижити або заробляти з такою ціною ринковою. Ситуація зараз на ринку газовому дуже важко прогнозована і там уже пішли такі речі, як "ненормальний" ринок, і за кілька днів ціна може вирости з 1 500 доларів до 2 000, а потім впасти до 1 000 доларів", — говорить Сергій Фурса.

За його словами, підняття ціни на газ для підприємців вплине на вартість продуктів приблизно через пів року.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

На початок