У Черкасах двадцятип’ятирічна Анна Деркач навчила мешканців свого будинку сортувати відходи. Спочатку дівчина написала екологічний проєкт "Еко-мушля", а потім взялася впроваджувати його на практиці.
Ідею "Еко-мушлі" підтримали усі сусіди, розповіла Анна Деркач Суспільному. І тепер папір, скло та пластик – віддають на перероблення, а органічними відходами підгодовують мешканців місцевого ранчо.
Сама Анна Деркач на вулицю із порожнім візком не виходить. Розповіла, що сортувати сміття не складно, найважливіше – мати бажання й обладнати у квартирі, окрім контейнера для змішаних відходів, ще кілька додаткових.
"У нас вдома два відеречка, одне – для паперових відходів, друге – для харчових", – розповіла дівчина.
Ідея сортування у дівчини виникла, коли побачила переповнений сміттєвий бак, де все було в купі – і пластик, і скло й органіка.
"Одного разу ми побачили сміттєвий бак переповнений, який стоїть за воротами, через те, що багато сміття вивалилося на асфальт, я своїм візком просто не змогла проїхати там", – розповіла дівчина.

Після цього і народилася "Еко-мушля". Назва проєкту – символічна, – додала мама Ані Ліана Деркач.
"Це, знаєте, як у мушлю потрапляє якась смітинка чи піщинка, вона з часом перетворюється у дорогоцінну перлину, тобто непотрібне стає дуже цінним".
Так спеціальні контейнери для розподілу відходів встановили на подвір’ї, а у під’їздах почали збирати батарейки. Їх передають супермаркетам, а далі:
"А далі вже вони самі займаються відправленням на підприємство, де їх переробляють".

У родині Демченків за сортування відповідає донька, розповів голова сім’ї пан Василь. Так і про екологію дбають, і навіть розважаються.
"Вона складає в один куток оті всі пусті пляшки, нам не дозволяє, їй це подобається, однією рукою розминати та розробляти", – додав пан Василь.

Пластик – один із найшкідливіших відходів, вважає мешканець будинку Станіслав. Тож замість того, аби заривати його в землю або спалювати, краще віддавати на перероблювання.
"Пластик коли горить багато виділяє їдкого диму, який іде в повітря, а ми ним дихаємо потім", – додав Станіслав.

Органіку ж забирають для мешканців місцево ранчо, що через дорогу від будинку. Тут ласують і коні, і кози. Наввипередки сунуть морди, аби першими вхопити шматочок – розповів очільник громадської організації "Спілка батьків молоді з інвалідністю «Перспектива»" Валерій Гаврилов.
"Вони полюбляють яблучка, моркву, капусту, сухарі їм теж дуже смакують", – розповів Валерій Гаврилов.

Тепер у планах, аби досвід їхнього будинку став прикладом для інших ОСББ. Бо все починається з маленької ініціативи, а розвивається, завдяки великій підтримці, вважає мама Анни Ліана Деркач.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України