"Схеми" розповіли, що Мецгер рознервувався через питання про сумнівний кредит. Посадовець відповів

"Схеми" розповіли, що Мецгер рознервувався через питання про сумнівний кредит. Посадовець відповів

Оновлено
"Схеми" розповіли, що Мецгер рознервувався через питання про сумнівний кредит. Посадовець відповів
Радіо Свобода

Журналісти спільного проєкту Суспільного і Радіо Свобода "Схеми: корупція в деталях" розповіли про обставини конфлікту під час інтерв’ю з головою правління "Укрексімбанку" Євгеном Мецгером. За їхніми словами, посадовець рознервувався після питання про видачу 60 мільйонів доларів кредиту підприємцю, який веде бізнес на окупованих територіях. У відповідь Мецгер заявив, що кредит не є проблемним, та запропонував передати знайдену журналістами інформацію в СБУ.

Про це повідомляє Радіо Свобода.

Чим особливий банк

"Укрексімбанк" є третім банком за розміром активів в Україні. Він був створений на початку 1990-х років, щоб обслуговувати переважно експортно-імпортні операції, однак згодом зайняв нішу корпоративного банку, який спеціалізується на обслуговуванні бізнесу. При цьому останнім часом зростає роль банку у фінансуванні соціальних державних проєктів.

Зокрема, цей банк є одним із найбільших кредиторів президентського проєкту "Велике будівництво" – у червні він позичив "Укравтодору" чергові 5 мільярдів гривень на ремонт доріг. Також на початку 2020-го банк видав держпідприємству Антонов 3 мільярди гривень кредиту на будівництво трьох нових літаків Ан-178 для Збройних сил України.

Як Мецгер очолив банк

"Укрексімбанк" є державним банком, однак його менеджмент за законом має бути незалежним від політичних впливів. Попри це голова правління банку змінювався чи не щоразу із обранням нового президента країни, зазначають автори розслідування.

У березні 2020 року банк очолив Євген Мецгер – банкір із майже 20-річним стажем, який є земляком президента Володимира Зеленського з Кривого Рогу. Як з’ясували журналісти, між ним та Зеленським існує зв’язок через дружину Мецгера Юлію, яку у липні 2019-го призначили в наглядову раду державного "Приватбанку" за президентською квотою. При цьому Юлія Мецгер є близькою подругою Олени Кравець із "95-го кварталу" та часто публікує з нею спільні фотографії.

Пори це Євген Мецгер стверджує в інтерв’ю, що його стосунки з президентом є "робочими".

Що стало причиною конфлікту

Як зазначають автори розслідування, з огляду на розміри кредитів, які видає "Укрексімбанк", їхнє цільове призначення становить суспільний інтерес. При цьому у пресрелізах висвітлюють дані не про всі великі кредити державного банку – на це має бути згода позичальника. Увагу розслідувачів привернув один великий кредит, про який не писали у ЗМІ.

"Схемам" вдалося з'ясувати, що "Укрексімбанк" видав 60 мільйонів доларів кредиту фірмам бізнесмена, чия компанія веде діяльність на окупованій частині Донеччини та сплачує податки владі так званої "ДНР". За даними розслідувачів, гроші були видані двом компаніям, власником яких є бізнесмен Сергій Брюховецький. Він же виступає поручителем за договором.

Публічно доступної інформації про Брюховецького небагато. Бізнесмен народився у Горлівці Донецької області, у двохтисячних був депутатом Горлівської міської ради від Партії регіонів. При цьому Сергій Брюховецький є тестем Федора Христенка, вихідця з Донеччини та народного депутата від партії "ОПЗЖ".

Як вдалося встановити "Схемам", Сергій Брюховецький – співвласник компанії "Спец-реммаш" в окупованій Горлівці, яка ремонтує обладнання для місцевих шахт, підконтрольних "ДНР". Про те, що компанія справді веде активну діяльність у Горлівці, існує чимало згадок на різних сайтах, пов’язаних з "ДНР". Саме питання, чому очолюваний Мецгером "Укрексімбанк" видав кредит бізнесмену, який сплачує податки так званій "ДНР", призвів до конфлікту під час інтерв’ю та спроби видалення всього відео редакції працівниками банку.

На що мали піти гроші

Окрім того, як гарантію повернення цих грошей, під заставу банк узяв об'єкт, що має сумнівну цінність та надійність, оскільки за нього роками точилася боротьба в кількох юрисдикціях. Йдеться про торговельно-розважальний центр SkyMall, розташований у Києві. Він відомий тим, що навколо нього вже десятиліття триває конфлікт між естонським інвестором Хілларом Тедером та київським бізнесменом Андрієм Адамовським. Конфлікт досі не вирішений, а майновий комплекс ТРЦ неодноразово накладали арешт. З отриманих журналістами документів випливає, що суть кредиту, виданого "Укрексімбанком" полягала саме в тому, щоб профінансувати покупку ТРЦ.

"Державний банк, який часто працює зі збитками і потребує мільярдних фінансових вливань з українського бюджету, видає багатомільйонний доларовий кредит бізнесмену, чия компанія провадить діяльність в ОРДО та сплачує податки окупаційній владі. Кредит цей видається на викуп проблемного активу в однієї зі сторін гучного корпоративного конфлікту, – торгово-розважального центру у столиці, на який наполегливо заявляють право інші особи", – зазначають автори розслідування.

Як підкреслюють журналісти, під час інтерв’ю Мецгер так і не відповів на питання про причини та обставини видачі цього кредиту.

Що сказав Мецгер

У відповідь на оприлюднені журналістами матеріали Євген Мецгер підтвердив, що очолюваний ним банк видав кредит Брюховецькому, одна наголосив, що позика не є проблемною.

"Мова йде про кредит, що отримала компанія Брюховецького Сергія Григоровича, який до 2014 року проживав у Горлівці та вів там свій бізнес. Суть цього кредиту дуже проста: ми прокредитували компанію, яка купила торговий центр. Частиною угоди стало перекредитування в українських банках. Придбаний торговий центр, корпоративні права та майно оціночною вартістю понад 100 мільйонів доларів перебувають у заставі банку", – написав він.

За словами фінансиста, служба безпеки "Укрексімбанку" перевірила компанії, яким був наданий кредит.

"Ніяких порушень законодавства з боку власників компаній не було виявлено. Кредит не є проблемним, він належним чином обслуговується. Всі умови по сплаті процентів та тіла кредиту виконуються", – пояснив Мецгер.

Він наголосив, що банк не зробив жодного порушення та запевнив, що може надати всі документи та відкритий до будь-яких перевірок органів досудового слідства.

"Усі грошові кошти, видані банком в якості кредиту, були використані для рефінансування заборгованостей в українських банках та для розрахунку на території України з українською юридичною особою-продавцем активу", – додав посадовець.

На думку Мецгера, журналісти мали б передати знайдену ними інформацію СБУ, щоб правоохоронці дали відповідь на питання, чи дійсно зазначені компанії працюють на непідконтрольній території та сплачують там податки.

"Сподіваюсь, розслідування буде швидким та суспільство дізнається правду", – підсумував він.

Що відомо

  • На знімальну групу програми розслідувань "Схеми" скоїли напад під час інтерв'ю з головою державного "Укрексімбанку" Євгеном Мецгером у його кабінеті. Під час запису інтерв’ю до кабінету увійшла охорона, силою забрала у журналістів техніку із записаним матеріалом і утримувала журналістів протягом кількох годин.
  • В Укрексімбанку заявили, що діяли таким чином тому що журналіст "поставив низку питань стосовно клієнтів банку".
  • 7 жовтня голова Євген Мецгер розповів, що отримав повідомлення про підозру.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас.

На початок