У Польщі частину договорів з ЄС визнали неконституційними

У Польщі частину договорів з ЄС визнали неконституційними

У Польщі частину договорів з ЄС визнали неконституційними
Протести проти рішення суду про заборону абортів, Варшава, Польща, 26 жовтня 2020 року. Фото: АР

Конституційний суд Польщі визнав неконституційними деякі частини законодавства Європейського союзу. Зокрема принцип верховенства права ЄС над польськими законами.

Про це повідомляє Financial Times.

Влада Євросоюзу вважає, що польська влада провела реформи, які порушують незалежність судової системи – були прийняті закони, які не відповідають вимогам законодавства ЄС. Зокрема у ЄС незадоволені законами, що порушують права ЛГБТ та про заборону абортів. За словами Дідьє Рейндерса, комісара ЄС з питань юстиції, Брюссель буде захищати дотримання верховенства права ЄС у Польщі.

Читайте також: У Польщі пропонують скасувати вибори президента та продовжити його повноваження

"Ми будемо використовувати всі інструменти. Тепер подивимося, як можна чинити тиск (на владу Польщі – ред.)", — каже він.

Видання підкреслює, що ЄС може запустити механізм призупинення фінансування країни через проблеми з верховенством права ЄС у Польщі. Ідеться про "десятки мільярдів євро".

"Це напад на ЄС в цілому", – додав Йерун Ленаерс, прессекретар Європейської народної партії, найбільшого блоку в Європарламенті

"Ми не можемо фінансувати уряди, які висміюють і відкидають наші спільно узгоджені правила. Наслідки повинні бути зрозумілі, і Європейська комісія повинна негайно використовувати всі доступні інструменти, щоб не спонсорувати автократів у Варшаві", – сказав він.

Провладна партія "Право та справедливість" (PiS) Польщі наполягає на тому, що зміни у польському законодавстві є суто внутрішньою справою.

"Сьогоднішня постанова Конституційного суду – це заклик до інститутів ЄС припинити порушувати договори, намагаючись шляхом узурпації і шантажу отримати повноваження, які їм не були надані в договорах ЄС", – заявив заступник міністра юстиції Польщі Себастьян Калета.

У серпні 2021 року глава Мін'юсту Польщі Збігнев Зьобро, коментуючи юридичну колізію з ЄС, заявив, що Польща не повинна залишатися в ЄС за будь-яку ціну, писало FT.

"Я категорично проти того, щоб піддаватися незаконному шантажу з боку ЄС, який здійснюється через Європейський суд", – сказав він.

Як пишуть журналісти, понад 80% поляків підтримують членство країни в ЄС.

Що відомо

  • У червні 2020-го Польща заявила, що виходить зі Стамбульської конвенції, спрямованої на запобігання насильству над жінками.
  • Міністр юстиції Польщі Збігнев Зібро заявив, що цей договір "шкідливий", оскільки вимагає від шкіл навчати дітей гендеру. Європа засудила це рішення.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок