Що спричинило збій у Facebook і як уберегтися від наступного. Пояснює експерт

Що спричинило збій у Facebook і як уберегтися від наступного. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Що спричинило збій у Facebook і як уберегтися від наступного. Пояснює експерт
Фото: AP

Увечері 4 жовтня користувачі соціальних мереж Facebook, Instagram та месенджера WhatsApp повідомили про збій у їхній роботі. За попередніми підрахунками, через глобальний збій у Facebook, Марк Цукерберг за декілька годин втратив понад 6 мільярдів доларів. А користувачі соцмереж могли втратити свої особисті дані.

Окрім того, надійшли повідомлення про проблеми із роботою Twitter, Telegram, TikTok, сервісів Google та Amazon, музичного сервісу Spotify, стримінгового відеосервісу Netflix, телекомунікаційної компанії Virgin Media, а також низки інших сайтів та сервісів. Робота основних платформ відновилася тільки близько 1:00 за українським часом.

Про наслідки збою у роботі соцмереж та крадіжку акаунтів в ефірі Українського радіо розповів експерт з кібербезпеки Дмитро Снопченко.

Які причини збою у роботі соцмереж

"Уже відомо, що саме трапилося й експерти Facebook називають причиною банальну людську помилку: під час оновлення DNS-серверів працівники випадково видалили головний запис Facebook", — пояснив експерт.

За його словами, сервери Facebook працювали, але коли користувачі зі своїх пристроїв вводили Facebook.com у браузері, браузер не знаходив Facebook.com, через що користувачі не могли зайти на свої акаунти.

Читайте також: Ексспівробітниця Facebook розповіла у Сенаті про зловживання в компанії. Цукерберг відповів

Витік даних користувачів

Експерт вважає, що інформація про крадіжку мільярда чи півтора мільярда акаунтів користувачів є "однозначним фейком, який розповсюдили зловмисники", які нібито хочуть отримати з цього фінансову вигоду.

"Вони скористалися даними користувачів, які Facebook втратив під час витоку у 2019 році й подали ці пів мільйона старих даних як свіжу інформацію, яка нібито була вкрадена в Facebook щойно", — розповів фахівець.

Згодом зловмисники стверджували, що зламавши Facebook, їм вдалося отримати півтора мільярда свіжих даних користувачів, які вони виставили на продажу, зазначив Снопченко: "З’явився навіть покупець, який нібито заплатив їм за цю інформацію 5000 доларів. Але це звісно ж фейк".

Читайте також: WhatsApp відновив роботу після глобального збою інтернет-сервісів. Розробник вибачився

Водночас аналітик зауважує, що інформація про те, що Facebook не дбає про безпеку — є неправдою, адже великих витоків інформації із мережі вже "дуже давно не траплялося".

"Якщо порівнювати Facebook із іншими корпораціями, то ситуація з безпекою є значно кращою. А витік 2019 року не був "витоком" у прямому розумінні, адже тоді була зібрана публічна інформація з акаунтів користувачів, але в масовому розмірі", — наголосив експерт.

Тому він переконує, що офіційно зареєстрованих зламів серверів Facebook насправді поки що не було: "Насправді корпорації постійно аналізують свою роботу та роблять відповідні висновки, оскільки розуміють наслідки таких збоїв. Наприклад, цей збій коштував Facebook 6,5 мільярдів доларів. Також такі збої є значними репутаційними ризиками".

Через це, на його думку, компанії несуть значні фінансові втрати й саме тому він вважає, що корпорації передусім зацікавлені у постійному вдосконаленні своїх систем.

Читайте також: У КНР розробили етичні принципи для штучного інтелекту

Рекомендації щодо захисту приватності

Що ж стосується користувачів, то слід задуматися, де саме зберігати свою особисту інформацію, кому її довіряти і найважливіше — що робити у тому випадку, коли ця інформація зникне з мережі, розповів аналітик. З його слів, неважливо, через які саме технічні причини: відповідь на це питання потрібно знайти до того, як це відбудеться, щоби бути застрахованими від такого можливого колапсу.

"Насамперед користувачі повинні бути обачними, тобто розуміти, яку саме інформацію про себе, своє оточення, сім’ю, платіжні дані куди вони передають. Адже все, що одного разу потрапило до системи інтернет, залишається уже там назавжди", — зазначив Снопченко.

На його думку, хоч компанії є відповідальними за безпеку своїх серверів, остаточна відповідальність за особисті дані є все-таки на самих користувачах: "Користувач має бути обізнаним із наявними механізмами захисту особистих даних у мережі, які надають йому певні сервіси".

Читайте також: Facebook додає функцію перехресних групових чатів в Instagram та Messenger

Якщо Facebook, Google чи інші сервіси надають можливість використовувати двофакторну аутентифікацію, перевіряти чи є безпечним з’єднання по HTTPS, то люди повинні користуватися цими інструментами з безпеки, запевняє фахівець. Також не слід забувати про антивірусні програми, адже це є технічним засобом для звичайного користувача, щоби перевірити файли на безпечність.

"Слід розуміти, що під час завантаження інформації із невідомих сайтів, її треба перевірити на наявність вірусних програм, щоби максимально вберегти себе і свою інформацію у мережі", — порадив Снопченко.

Що відомо

  • Увечері 4 жовтня користувачі соціальних мереж Facebook, Instagram та месенджера WhatsApp повідомили про збій у їхній роботі. Окрім того, надійшли повідомлення про проблеми із роботою Twitter, Telegram, TikTok, сервісів Google та Amazon, музичного сервісу Spotify, стримінгового відеосервісу Netflix, телекомунікаційної компанії Virgin Media, а також низки інших сайтів та сервісів. Робота основних платформ відновилася тільки близько 1:00 за українським часом.
  • 5 жовтня засновник соцмережі Марк Цукерберг вибачився за масштабний збій Facebook, Instagram, Whatsapp та Messenger.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок