«Дихати нічим»: у справі щодо заборони звозити непотріб на звалище під Полтавою допитали свідків

«Дихати нічим»: у справі щодо заборони звозити непотріб на звалище під Полтавою допитали свідків

«Дихати нічим»: у справі щодо заборони звозити непотріб на звалище під Полтавою допитали свідків
Суспільне Полтава

У справі щодо тимчасової заборони полтавському комунальному підприємству звозити сміття на звалище у селі Макухівка допитали чотирьох свідків. Засідання відбулося 5 жовтня у Полтавському окружному адмінсуді. Позов щодо цього на підприємство "КАТП-1628", на балансі якого перебуває звалище, подала Держеконіспекція. Як повідомив її представник Олександр Бодак, це тому що воно не відповідає правилам експлуатації.

Сергій Васил’єв у селі Макухівка, що біля Полтави, живе більше двох десятків років. Від його будинку до місця, куди із обласного центру звозять сміття – близько 400 метрів. Говорить, за час, що проживає у селі, фільтратне озеро біля звалища збільшилось майже у п’ять разів.

Макухівка. Звалище сміття
Звалище сміття в Макухівці. Осінь 2021. Суспільне Полтава

"Зараз їх там два, одне – велике, друге – менше. Вони розміром близько гектара. Тобто, за останні 10 років воно збільшилось на 80 соток. У літню пору сморід відчувається дуже", - говорить житель Макухівки Сергій Васил’єв.

"Якщо вітер із сторони сміттєзвалища, то взагалі дихати нічим. Навіть, онуки не хочуть до нас їхати. І з фільтраційного озера воно все тече в сторону річки Коломак", - каже свідок Юрій Канцидал.

У справі щодо заборони звозити непотріб на звалище під Полтавою допитали свідків
Суд у справі сміттєзвалища в Макухівці. Роботу сміттєзвалища можуть припинити. Суспільне Полтава

Справу щодо тимчасової заборони звозити на Макухівку непотріб із обласного центру подала Держекоінспекція 17 травня цього року. Це тому, що сміттєзвалище не відповідає правилам експлуатації полігонів побутових відходів, розповів Олександр Бодак.

"Неодноразово проводились перевірки. І основні моменти не виконуються. Звалище твердих побутових відходів, на нього як не було дозволу, так і немає. І чи вживали якісь дії, щоб його отримати – не отримали. Ті ж фільтраційні бар’єри, як не робились, так і не робляться. Огорожі і моніторинг, і все інше, як не робилось, так і не робиться", - каже представник Держекоінспекції Олександр Бодак.

Сміття гниє і потрапляє до підземних вод
Макухівське сміттєзвалище отруєю підземні води. Суспільне Полтава

Макухівське сміттєзвалище перебуває на балансі комунального підприємства «КАТП-1628». Воно займає площу понад 17 гектарів, а діє – більше ніж пів століття. За словами фахівчині установи і свідка у справі Наталії Суіми, призупинення роботи сміттєзвалища зупинить роботу підприємства загалом. А порушення, які виявила Держекоінспекція, уже виправляють.

"Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (один із пунктів припису – ред.). Ми заключили договір з підприємством і уже почали отримувати цей дозвіл. Зараз на розгляді в департаменті екології", - каже інженер з охорони навколишнього середовища КАТП-1628 Наталія Суіма.

«Дихати нічим»: у справі щодо заборони звозити непотріб на звалище під Полтавою допитали свідків
Макухівське сміттєзвалище можуть закрити. Суспільне Полтава

"Проводимо роботи з утримання фільтрату, шляхом підвищення обвалування тієї частини звалища, де воно витікає, проводиться пересипання і обвалування взагалі по периметру сміттєзвалища", - розповідає начальник комплексу з видалення відходів Микола Костенко.

Наступне засідання у цій справі запланували на 26 жовтня. Тоді мають продовжити допит свідків.

Якщо суд задовольнить позов, відновити роботу сміттєзвалища зможуть, лише після виконання усіх приписів інспекції. Куди у цей час звозитимуть сміття, представник Держекоінспекції Олександр Бодак не пояснив.

На початок