Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном

Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном

Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном
Програма "Народжені рікою"

Суспільне разом з учасниками проєкту "Народжені рікою" здійснили експедицію річками Черкащини, щоб знати більше про їхню історію та сучасний стан. Третя річка — Золотоношка.

Річка Золотоношка – це одна з лівих приток Дніпра довжиною в 93 кілометри. Вона має давню історію, однак її доля, як і багатьох інших річок, дуже змінилась після появи Кременчуцького водосховища та сотень кілометрів меліоративних каналів.

Існує чимало варіацій легенд про те, як у водах цієї річки тонули кораблі, наповнені золотом, однак є велика ймовірність, що такій промовистій назві усе ж річка завдячує іншою своєю особливістю, яка нині, теж сприймається скоріш як легенда.

За словами краєзнавця Григорія Голиша, піщане дно річки містить у своєму складі ще й домішки слюди. А слюда має здатність у сонячну погоду золотавиться. Звідти — й назва "Золотоношка".

Співробітниця Золотоніського краєзнавчого музею Любов Птаха, пригадала, що колись-таки бачила дно річки:

"Ми зараз, на жаль, не можемо побачити цього дна. Я його ще трішечки бачила. Золота не бачила, але пісок в річці я бачила".

За словами місцевого жителя села Благодатне Андрія Берези, зараз якщо пірнути, то можна по груди "зайти" в мул.

Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном
Програма "Народжені рікою"

За словами еколога Олександра Спрягайла, річка дуже трансформована:

"Її використовували для своїх потреб доволі давно. Найбільших проблем їй завдали питання меліорації, осушення прибережних територій значною мірою, що призвело до зменшення кількості води й водотоку. А звідси – і інші проблеми, які не дозволяють річці самоочищуватися. За рахунок течії відбувається постійне перемішування із повітрям і збагачення води киснем. Кисень необхідний для фактично знешкодження органічних речовин. Унаслідок низки перетворень вони окислюються і практично не становлять небезпеки на кінцевих етапах. Швидка течія, самоплин сприяють як хімічному очищуванню води, біохімічному очищуванню води, так і механічному".

Начальник управління ЖКГ Золотоніської міської ради Артем Харін, розповів, що в Золотоноші проводиться робота у напрямку боротьби з засміченням.

"Багато людей вважають, що вони не продукують сміття, доводять це постійно на адміністративних комісіях. Але є, по-перше, законодавчі норми і накопичення, і утворення взагалі людиною побутового сміття. Муніципальна інспекція проводить рейди у вечірній і в нічний час. У цьому році ми придбали дрон і відстежують ситуацію".

Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном
Програма "Народжені рікою"

Під час експедиції, учасникам довелося буквально пробиратися через хащі і сміття. За кілька годин, виплутавшись із джунглів, вони вийшли на широке плесо в центрі міста. Тому шо далі шоях долати водою було не можливо: річку буквально кинули за ґрати і змусили текти через дамбу в штучному тунелі. Натомість учасники експедиції були вимушені вийти на сушу. Довелося вирушити на пошук законного продовження річки, звісно, користуючись підказками місцевих.

За словами місцевого жителя, який ім'я не назвав, річка раніше була ширшою:

– Он там бачите, хати побудовані? Ото був один берег. І он там оно…

– Ого, оце так розливалася, так, коли повноводна була?

– Ні, вона не розливалася, це річище її було.

– Природне річище таким широким було?

– Так.

Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном
Програма "Народжені рікою"

Як розповіла директорка Золотоніського краєзнавчого музею Віта Ямбовська, у записах відомого краєзнавця, історика Михайла Максимовича — у книзі «Воспоминания о Золотоноше» він писав, що першочергово, Золотоноша знаходилася на острові, який з усіх сторін омивався водами річки.

"Також є картина невідомого художника тисяча вісімсот дев’яностого року, де зображена Золотоношка, Золотоніський міст. І ось практично на місці сучасного центру люди мали можливість плавати на човнах. Це показує повноводність і глибину вод річки Золотоношки".

Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном
Програма "Народжені рікою"

Золотоношка має кілька приток, деякі з них уже зникли, деякі тримаються. Особливо дісталося річці з промовистою назвою Суха Згар.

Житель села Хвильово-Сорочин Олександр Пацьора, розповів, що на екологічний стан річки впливають скиди стічних вод:

"Проблема цієї річки полягає в тому, що на ній всі хочуть вкрасти гроші. Сюди, як скидає стоки місто Золотоноша, так же і район. І в районі депутати брали кошти, щоб її почистити, щоб її вичистити цю річку. І чистили вони її не зовсім так, як потрібно, тому що річку почали чистити знизу вверх. Тому що, коли вони дійшли до Богуславця, в якому стоїть дамба два метри висотою, в якій немає жодного отвору, через який проходить вода. Коли район її чистив, вони її вирили, вирили тут котлован. Сюди стікається просто вода, а далі вона нікуди не тече зовсім. Це була маленька річечка, яка текла струмочком. Район вирив котлован, Золотоноша скидає сюди свої стоки. Розумієте? І ці всі стоки стікаються сюди в цю яму…"

За словами начальника управління ЖКГ Золотоніської міської ради Артема Харіна, річка не очищувалася кілька десятиліть і наповнюється лише з очисних:

"Річка вже не може бути в тому первісному стані. Раніше були і стоки з очисних споруд, очищені стоки, і розбавлялися, знову ж таки, чи опадами, чи інші джерела. Зараз, ця річка не очищалася вже кілька десятиліть. Фактично ми можемо казати, що вона наповнюється тільки стоками з очисних споруд…"

Екологія водойм на Черкащині: Золотоношка — річка із "золотим" дном
Програма "Народжені рікою"

Очільниця відділу лабораторно-інструментальних досліджень Державної екологічної інспекції у Черкаській області Валентина Тарабукіна зауважила, що очисні споруди не справляються зі своєю функцією:

"Ось за двадцять перше нуль четвертого двадцять першого: Суха Згар на місці скиду зворотних вод КП «Міський водоканал» Золотоніської міської ради – ХСК у п’ять і чотири рази перевищення, БСК, біологічне споживання кисню – в сім разів, завислі – у два з половиною рази. І концентрація азоту амонійного становила тридцять міліграм на дециметр кубічний. Це дуже високий показник – тридцять міліграмів. Це свідчить про те, що очисні споруди не справляються зі своєю спроможністю очистити".

За містом Золотоношка блукає поміж степової зони, безкрайніх виснажених полів та дачних кооперативів. На жаль, навіть у малодоступних і нелюдних місцях учасники експедиції не знайшли того самого золотавого піщаного дна. Однак знайшли довжелезну стару сітку, заборонену чинним українським законодавством.

За матеріалами проєкту "Народжені рікою", що створений у межах програми "Створюй з Суспільним" на замовлення Черкаської регіональної дирекції АТ "НСТУ".

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Що відомо

«Створюй із Суспільним» — це відкритий відбір творчих проєктів для трансляції на регіональних телеканалах Суспільного.

На початок