Подарунки, концерти, зустрічі: як кандидати агітують на Черкащині — аналіз ОПОРИ

Подарунки, концерти, зустрічі: як кандидати агітують на Черкащині — аналіз ОПОРИ

Подарунки, концерти, зустрічі: як кандидати агітують на Черкащині — аналіз ОПОРИ
Суспільне Черкаси

В окрузі № 197, що на Черкащині, на проміжних виборах народного депутата спостерігається досить високий рівень змагальності. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували активність восьми кандидатів, частина з яких вдавалася до матеріального стимулювання виборців або розміщували друковані агітаційні матеріали без необхідних відомостей. Про це повідомив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області Захар Колісніченко.

У виборчому окрузі №197 ЦВК зареєструвала 26 кандидатів. 18 зареєстрованих кандидатів висунуті політичними партіями, вісім балотуються шляхом самовисування.

Як проінформував Захар Колісніченко, для восьми кандидатів перший місяць виборчого процесу характеризувався інтенсивною діяльністю:

"Такими кандидатами стали: Віталій Войцехівський («Слуга народу»), Владислав Голуб (самовисування), Сергій Василюк («Народовладдя»), Андрій Іллєнко (ВО «Свобода»), Роман Сущенко («Європейська Солідарність»), Дмитро Кухарчук («Національний корпус»), Юлія Гершун (самовисування) та Іван Степанець (самовисування). Більшість з них розпочали свої кампанії дочасно, ще влітку, зокрема, Віталій Войцехівський («Слуга народ»), Владислав Голуб, Сергій Василюк, Андрій Іллєнко та Роман Сущенко. Крім цього, було зареєстровано ще 18 кандидатів, проте агітаційної активності вони не проявляли".

Захар Колісніченко додав, що ці вибори не стали виключенням у застосуванні технології "двійників":

"На кінець вересня округ №197 має кандидата Віталія Войцехівського (самовисування), який змінив своє ім’я та прізвище за шість днів до подачі документів та має ідентичні ПІБ із впізнаваним кандидатом Віталієм Войцехівським («Слуга народу»). Також, ЦВК зареєструвала двох кандидатів із прізвищем Голуб (самовисуванці), при цьому на Черкащині вже зареєстрований кандидат Владислав Голуб (самовисування)".

В ОПОРІ зазначили, що у вересні кандидати вдавалися до різних форм публічної активності. Переважно кандидати напряму комунікували з виборцями на зустрічах, публічних заходах, відкритті інфраструктурних об’єктів, виборчих благодійностях:

"Перший місяць виборчого процесу відзначився залученням до агітаційної діяльності народних депутатів, лідерів політичних партій, музичних гуртів. На Черкащині заходи разом з кандидатом Романом Сущенко відвідав Петро Порошенко, який неодноразово закликав підтримати кандидата. На користь Віталія Войцехівського («Слуга народу») залучалась народна депутатка Роксолана Підласа, яка разом з кандидатом зустрічалась із підприємцями на ринку в Каневі. Лідер «Національного Корпусу» Андрій Білецький виступав під стінами Черкаської ОДА, де відбулась акція протесту проти переслідування владою ветеранів російсько-української війни, насамперед щодо ув’язнення Дмитра Кухарчука, кандидата від партії по 197-му округу. На Черкащині кандидат від ВО «Свобода» Андрій Іллєнко організував населеними пунктами округу концертний тур гурту «Ромакс»".

За інформацією Захара Колісніченка, Владислав Голуб, Юлія Гершун та Іван Степанець здійснювали передвиборчу благодійність, будучи незареєстрованими кандидатами, що дало їм змогу уникати відповідальності. Проте спостерігачі ОПОРИ зафіксували епізоди, які мають ознаки підкупу виборців і повинні отримати належну реакцію з боку правоохоронних органів. Це стосується також інформації на сайті Бобрицької громади, де було зазначено про подарунок інвалідної коляски місцевій родині з боку кандидата Віталія Войцехівського ("Слуга народу").

"Віталій Войцехівський має досить багато зовнішньої реклами, активно відвідує офіційні свята днів міст і днів сіл на окрузі, де виступає зі сцени та спілкується з мешканцями, про що додатково звітується роликами в соціальних мережах. Спостерігачі ОПОРИ відзначили, що кандидат не пропускає практично жодного подібного заходу, а в місцях його присутності, зазвичай роздають надувні кульки із написом «Слуга Народу. Команда Войцехівського». Як міський голова Золотоноші також здійснює публічну активність. 10 вересня разом із Олександром Скічко відкривав спортивне поле з легкоатлетичними доріжками ушколі. За підтримки Віталія Войцехівського на Золотоніщині реалізують проєкт повернення листів, які надсилали місцеві мешканці, примусово вивезені до Німеччини, до родичів адресатів, про що з'являлась джинса та політична реклама в місцевих ЗМІ. ОПОРА наголошує, що участь у перегонах представників влади, які довільно трактують вимоги законодавства щодо заборони агітації під час виконання посадових обов’язків, має додаткові ризики з точки зору порушення стандартів", — розповів Захар Колісніченко.

Як повідомили в ОПОРІ, у вересні на користь Владислава Голуба (самовисування) продовжила працювати громадська організація "Разом ми потужна сила" та два Культурно-освітні центри, які були створені влітку. Центри організовують ретро-вечірки та проводять різноманітні навчальні курси. Кандидат публікує ролики у фейсбуці, в яких висвітлюється його робота за каденції нардепом попереднього скликання, зокрема акцентується увага на проєктах, реалізованих за кошти субвенцій, виділених на округ.

"Помітну виборчу кампанію веде висуванець партії «Європейська Солідарність» Роман Сущенко, який активно зустрічається з виборцями на окрузі, про що завжди вичерпно звітує на своїй сторінці у фейсбуці. Кандидат представлений зовнішньою рекламою на території округу, з'являвся в ефірі національного телеканалу «Прямий», власником якого є Петро Порошенко", — зазначив Захар Колісніченко.

В ОПОРІ додали, що Андрій Іллєнко (ВО "Свобода") активно проводить зустрічі з виборцями та роздає агітаційну газету із наметів у людних місцях округу. Кандидат організував тур гурту Romax населеними пунктами округу, який концертує майже щодня. Сергій Василюк ("Народовладдя") має меншу агітаційну активність, оскільки більше уваги приділяє концертній діяльності. Він агітує особисто з партійних наметів у людних місцях на окрузі або агітують представники партії кандидата, зокрема очільник партії, колишній нардеп Юрій Левченко.

"Кандидатом у народні депутати від політичної партії «Національний корпус» мав стати член Черкаського осередку партії Ігор Зайчук. Втім, після ув’язнення Олега Довбиша та Дмитра Кухарчука за підозрою у хуліганських діях під Офісом Президента 14 серпня, партія висунула кандидатом Дмитра Кухарчука. У вересні в Черкасах відбулося кілька акцій протесту, на одній з яких виступав лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький", — зазначив Захар Колісніченко.

В ОПОРІ повідомили, що Іван Степанець протягом вересня активно відвідував публічні заходи, звітував у соціальних мережах про забезпечення засобами індивідуального захисту закладів у населених пунктах округу від ГО «Центр допомоги армії»".

В ОПОРІ розповіли, що також до 1 жовтня в статусі потенційної кандидатки проводила свою активність Юлія Гершун. Як голова благодійної організації вона надала сертифікат на 25 тисяч гривень для переможця шостого Канівського міжнародного кінофестивалю. Також Юлія Гершун вітала громади Григорівка, Келеберда, Геронимівка, Яблунів із днем села, де організовувала безоплатний батут для дітей.

"Традиційним порушенням на початковому етапі офіційного виборчого процесу було розміщення друкованих агітаційних матеріалів без необхідних відомостей. Незаконна агітація була розповсюджена на користь Владислава Голуба (самовисування) та Романа Сущенка («Європейська Солідарність»)", — додав Захар Колісніченко.

Він пояснив, що у вересні виборча кампанія не супроводжувалась резонансними і систематичними конфліктами, силовими протистояннями або чорним піаром, а випадки таких зловживань були поодинокими. Зокрема, були зіпсовані білборди кандидатів Владислава Голуба (самовисування) та Віталія Войцехівського ("Слуга народу"). Але характер таких подій не мав системного характеру.

За оцінками ОПОРИ, матеріально-організаційне забезпечення процесу адміністрування виборів відбувається на належному рівні.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок