З 4 жовтня один із поїздів синьої гілки Київського метрополітену перетворився на артпоїзд, присвячений художнику і дизайнеру Георгію Івановичу Нарбуту, повідомляє "День".


22 жовтня у Києві видавництво РОДОВІД презентувало монографію Мирослави Мудрак "Образний світ Георгія Нарбута і творення українського бренду", в якій авторка розглядає творчість і мистецький спадок Георгія Нарбута через оптику дизайну та творення ним різних брендів аж до створення власного неповторного модерністського нарбутівського стилю.

За тезами цієї книги, студія Kultura зробила 10 постерів про різні види дизайну, який створив Георгій Нарбут — дизайн грошей, гербів, державних документів і печаток, уніформи, книжок etc. І з 4 жовтня до 4 листопада виставку постерів з творчою спадщиною Георгія Нарбута, яка стосується дизайну і брендування української держави, бачитимуть пасажири синьої гілки столичної підземки.
Як написала Мирослава Мудрак: "Роль Нарбута не обмежувалася викладанням графіки (в Українській академії мистецтва), а він почав з самого початку, відроджуючи органічні прикмети мистецтва як невід’ємної частини візуальної історії України ще з часів середньовічного князівства Київської Русі. Він вичленував динамічну, відкриту, позитивну енергію доби козацького бароко, а тоді доповнив її прозорими античними геометричними формами, прекрасною пластикою і контуром строгим.

За словами Мудрак, "попри всі спроби знищити ці візуальні артефакти й національну естетику, Нарбут успішно поєднав давні українські рукописні шрифти з модерними логотипами і створив бренд, який пережив свого творця. Нарбут майстерно володів засобами графіки й міг вільно виразити своє відчуття "українськості".
Що відомо
- Георгій Нарбут — український художник-графік, ілюстратор, автор перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок). Один із засновників і ректор Української Академії Мистецтв.
- Працював над ілюстраціями до казок Ганса Крістіана Андерсена, байок Івана Крилова, народних казок і дитячих пісень.
- Опрацював проекти Державного Герба і Печатки Української держави. 18 липня 1918 гетьман Павло Скоропадський затвердив створену Нарбутом малу Державну печатку — зображення козака з пищалем на плечі на восьмикутному тлі, у верхній частині якого було розміщено володимирський тризуб.

- Його творчість — це яскрава сторінка в українському мистецтві. Його цілком справедливо називали одним з найвизначніших графіків сучасності. Рання творчість зазнала значного впливу об'єднання художників "Світ мистецтва". Крім творчості художників "Світ мистецтва" у галузі театрально-декораційного мистецтва та книжкової графіки, визначальний вплив на Нарбута справило давнє українське малярство і графіка XVII–XVIII століть, геральдика українських родів, графіка українських рукописів і стародруків.
- З часом Нарбут виріс у глибоко оригінального митця, довкола якого утворилась ціла школа з його послідовників у галузі графіки й ілюстрування книжок.
- Монографія Мирослави Мудрак є частиною міжнародного українсько-французького проєкту "Георгій Нарбут і творення українського бренду", який реалізується РОДОВОДОМ і Центром Анни Київської (Франція) за підтримки Українського культурного фонду.
- Крім україномовного видання (переклад з англійської — Ярослава Стріха), вийшла також франкомовна версія (переклад на французьку — Оділь Арден).
- У 2020 році ця книга Мирослави Мудрак вийшла англійською мовою.
Читайте також
Марина Абрамович прилетіла у Київ на відкриття своєї інсталяції "Кришталева стіна плачу"
У Швеції у ДТП загинув художник Ларс Вілкс, автор карикатури на пророка Магомета
Датський художник взяв гроші у музею і втік, назвавши це мистецтвом