Протидія рейдерству та прогули аграрного комітету. Що зробив Василь Петьовка у Верховній Раді

Протидія рейдерству та прогули аграрного комітету. Що зробив Василь Петьовка у Верховній Раді

Протидія рейдерству та прогули аграрного комітету. Що зробив Василь Петьовка у Верховній Раді

Суспільне публікує серію матеріалів про результати дворічної діяльності у Верховній Раді народних депутатів від Закарпаття.

Протидія рейдерству, зміни до земельного кодексу, прогули аграрного комітету та скандал із кнопкодавством — результати нардепа Василя Петьовки, обраного за 72 округом, проаналізували разом з координатором громадянської мережі "Опора" Святославом Бабілею у програмі "Сьогодні. Головне" на Суспільному. Сам депутат не відреагував на запрошення прийти на ефір програми.

Діяльність Василя Петьовки у Верховній Раді

Василь Петьовка — член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики. Перебуває у депутатській групі "ДОВІРА". Протягом понад дворічного періоду депутат був присутнім на 95,8% засідань, у 33,8% голосував проти позиції фракції, — такі дані наводять у Telegram-боті "Депутат на долоні".

Василь Петьовка подав 38 законопроєктів, 10 з них стали чинними. Також він подав 212 поправок (105 були враховані), та 22 запити (усі розглянуті).

Економічна політика та галузевий розвиток: якою є законотворча діяльність депутата

"Василь Петьовка подав 31 законопроєкт і 7 проєктів постанов за два роки. З них – один проєкт постанови прийняли. Це постанова ВРУ щодо звернення до ООН, ПАРЄ та інших структур щодо визнання участі у Кримській платформі", — розповів регіональний координатор "Опори" Святослав Бабіля. "Також прийняли 9 законодавчих актів, які стали законами. Це досить високий показник, якщо брати у відсотковому плані (29%). Але варто відзначити, що не така велика кількість законопроєктів ініційована парламентарем".

"Найбільша кількість законопроєктів у ВРУ стосується якраз економічної політики і галузевого розвитку. Обіцянки депутатів-мажоритарників стосуються великої кількості галузей, які стосуються округу і країни. Це природньо, коли такі депутати подають законопроєкти у різних сферах. З іншого боку, не можна бути професіоналом в усіх сферах. Було б добре, якби депутати зосереджувалися на тих темах, яким вони хочуть приділити найбільшу увагу. Якщо Василь Петьовка входить у комітет, який займається аграрною політикою, то було б доцільно, щоб він зосередився на цій роботі", — зазначив Святослав Бабіля.

За словами регіонального координатора "Опори", на початку своєї каденції депутат активно займався аграрною політикою. "Далі, починаючи з 2020-го року, динаміка змінюється: він подав 4 законопроєкти, які стосуються цього напрямку. Це законопроєкт про сільськогосподарську кооперацію, який прийняли, зміни до земельного кодексу щодо протидії рейдерству — теж став законом, законопроєкт про забезпечення фінансування профільного міністерства (це зміни до державного бюджету) та законопроєкт, який стосувався розвитку бджільництва", — каже Святослав Бабіля.

Прогули аграрного комітету та позбавлення депутатських виплат

"Робота у комітеті — це одна з основних діяльностей народного депутата. Кожен законопроєкт поданий до Верховної Ради має пройти профільний комітет та інші комітети, які мають зробити висновки щодо цього законопроєкту і рекомендувати його прийняття чи відхилення у сесійній залі. Через комітети також здійснюється контрольна функція парламенту. Там можуть заслуховувати звіти, обговорювати показники та певні ситуації профільних міністерств. Показник 17% говорить про те, що депутат неналежним чином виконує свою роботу", — розповів експерт.

За даними аналітичного порталу "Слово і діло", Василя Петьовку позбавили депутатських виплат за 16 місяців. Згідно із законом, народних депутатів позбавляють компенсації, якщо протягом місяця або однієї сесії парламенту вони пропустили понад 30% голосувань або ж за пропуск понад 50% засідань комітету, до складу якого входять. Василь Петьовка був присутнім на 17,1% засідань комітету з питань аграрної та земельної політики.

Чи голосує Василь Петьовка за антикорупційні законопроєкти

Регіональний координатор "Опори" Святослав Бабіля обрав кілька законопроєктів, які стосувалися боротьби з корупцією, а також "були на слуху та які він не підтримав". "Наприклад, це внесення змін до закону про судоустрій і статус суддів, щодо роботи вищої кваліфікаційної комісії суддів. Якраз із пропозиціями президента та рекомендаціями наших західних партнерів його прийняли. І в цьому законі передбачалася ключова роль міжнародних експертів щодо визначення достатньо етичного рівня суддів. Василь Петьовка не голосував за цей законопроєкт. Також він утримався під час голосування за законопроєкт "Про викривачів корупції" з правками президента, цей законопроєкт сприяв антикорупційній діяльності. З нього прибирали нереалістичну частину про те, що викривач корупції має бути впевненим у вчиненні того чи іншого порушення чиновником", — розповів Святослав Бабіля.

Однак, за словами експерта, був законопроєкт про відповідальність за недостовірні дані у деклараціях. "Там була ситуація, коли до законопроєкту внесли правки і замість позбавлення волі чиновників, які вказують недостовірні дані, ввели покарання "обмеження волі". Цей законопроєкт критикувався експертами. Василь Петьовка тоді "утримався" під час голосування", — зазначив Святослав Бабіля.

Про співпрацю Петьовки з іншими закарпатськими нардепами

"Серед законодавчих ініціатив Василя Петьовки лише у чотирьох співініціаторами не виступили інші закарпатські нардепи. Найбільше мажоритарників підтримали зміни до державного бюджету у сфері компенсації за електроенергію, електромобілі, а також про внесення змін для того, щоб автомобілі стали підакцизними товарами — це ініціювали п’ять мажоритарників. Більшість його проєктів — співавторство із закарпатськими колегами. Це логічно, бо вони представляють одну депутатську групу в парламенті і мали б мати спільну політичну позицію. Я маю на увазі Роберта Горвата, Валерія Лунченка, Василя Петьовку та Владислава Поляка", — розповів експерт.

Скандал із кнопкодавством та відповідальність за неособисте голосування

1 листопада 2019 року активісти руху "Чесно" оприлюднили відео, на якому нардеп Петьовка проголосував за себе та за своїх сусідів Роберта Горвата й Валерія Лунченка.

За словами Святослава Бабілі, це перший випадок, коли справу за неособисте голосування народним депутатом передали до суду.

"Її передали 25 травня 2021 року. Очікуємо результатів розгляду. Наскільки мені відомо, "Чесно" передавали цю інформацію до правоохоронців, очевидно, мала б бути відкрита справа, яка має бути досліджена і суд повинен вкінці надати оцінку таким діям депутатів. Ця Верховна Рада прийняла рішення про покарання за неособисте голосування. Подивимося, як воно буде впроваджуватися, – розповів регіональний координатор "Опори".

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди