Добровільне декларування. Як просувається кампанія на Тернопільщині

Добровільне декларування. Як просувається кампанія на Тернопільщині

Добровільне декларування. Як просувається кампанія на Тернопільщині
Суспільне Тернопіль

З початку кампанії одноразового добровільного декларування, такою можливістю на Тернопільщині не скористалася жодна особа. Стартувала кампанія 1 вересня цього року. Вона передбачає добровільне декларування майна та грошей, які були отримані раніше, але з них не були сплачені податки. Про це в ефірі програми "Дебати" повідомив начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Головного управління ДПС у Тернопільській області Василь Карпа.

За його словами, добровільне декларування дозволить повернути активи, кошти, платежі в економіку держави.

"Весь світ так живе, а гроші мають працювати, а не лежати під матрацом. Гроші, які знаходяться вдома, втрачають свою цінність через інфляцію. Вони не працюють, а гроші мають працювати. Вкладаючи гроші у бізнес, нерухоме майно людина має не хвилюватись, що її запитають про джерело доходів. Зараз дається рік, щоб амністувати доходи, але якщо громадяни їх не оподаткують, то громадян пізніше можуть запитати про джерела походження цих коштів", – каже Карпа.

Добровільне декларування. Як просувається кампанія на Тернопільщині
Василь Карпа. Суспільне Тернопіль

Після подання електронної декларації, людина має сплатити фіксовану ставку податку – 5%, під час декларування майна, яке розташоване в Україні та валюти, яка розміщена на рахунках в українських банках. 9% податку доведеться сплатити за майно та валютні цінності, розміщені за кордоном. За декларування облігацій державного займу, власник має сплатити 2,5% від їхньої вартості.

"В країні близько 30-40% грошової маси є в тіні. Варто ці доходи легалізувати, показати їх, щоб не мати надалі проблем із фіскальними органами, тими новими органами, які з’являються, і будуть контролювати економічну безпеку країни", – розповів директор аудиторської фірми Михайло Лучко.

Задекларувати можна нерухомість, транспортні засоби, грошові активи, цінні папери, ювелірні вироби, що вартують більше чотириста тисяч гривень.

Доктор економічних наук, професор кафедри податків та фіскальної політики ЗУНУ Тарас Маршалок каже, що цей закон більше спрямований на середній клас і підприємців середньої ланки:

"Я прихильник податкової амністії, але такої амністії, яка матиме ефективні результати, після її запровадження. Майже у кожній сім’ї хтось із членів родини перебуває за кордоном. Яким чином можна легалізувати кошти, які роками були зароблені громадянами там і привезені в Україну і чи працюють ці кошти вже на сьогодні на економіку України. В мене давно виникла думка, що цей закон спрямований на людей із середнім достатком життя, підприємців, людей, які займаються вільним заробітком, легально займаються бізнесом. Цей закон не стосується найзаможніших верст населення. Чиновники і люди, які отримують великі доходи, вони свої доходи легалізують іншими схемами".

Добровільне декларування. Як просувається кампанія на Тернопільщині
Тарас Маршалок. Суспільне Тернопіль

Громадянам не потрібно декларувати подарунки, отримання спадщини, заробітну плату, отриману у конвертах. Походження цих грошей податковою не перевірятиметься.

Член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна каже, що основне завдання добровільного декларування громадян полягає у фактичному знищенні середнього класу:

"Саме середній клас влада визнала винним у провалі своєї економічної політики і планує за рахунок звичайних людей залатати дірки в бюджеті".

Южаніна каже, що податкова амністія може звестися до того, що простих громадян обтяжать додатковим фінансовим тягарем, в той час, як представники великого капіталу цього уникнуть.

"Якби людина могла довести походження цих коштів, то їй не потрібна була б ця амністія. Чи логічно вимагати в людини якісь документи на ці гроші?", – каже голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Держслужбовці, депутати різних рівнів та члени їхніх родин не мають права скористатися можливістю задекларувати нелегалізовані доходи. У законі прямо заборонено брати участь в амністії особам, які були державними службовцями з 1 січня 2005 року.

Данило Гетманцев каже, що держава не ставить за мету наповнювати бюджет за допомогою податкової амністії:

"Далеко не основна мета наповнювати бюджет. У проєкті бюджету 2022 немає надходжень від податкової амністії. Ці гроші надходять до бюджету, але вони навіть не прогнозовані на наступний рік. Мета – повернути гроші, аби вони працювали на економіку, бо гроші під матрацом втрачають свою вартість".

Триватиме добровільне декларування протягом року.

Що відомо

  • 2 березня Верховна рада підтримала включення до порядку денного чотирьох законопроєктів про податкову амністію, ініційованих Зеленським.
  • Зеленський запропонував дати змогу громадянам з 1 липня 2021 року до 1 липня 2022 подати так звану "одноразову добровільну декларацію". Заповнити її людина зможе онлайн (особисто) або через нотаріуса. Сплатити податок потрібно буде протягом 10 днів з моменту подання декларації.
  • Документи передбачають зміни до Податкового, Бюджетного, Кримінального та інших кодексів, а також до валютного законодавства. Нині текстів законопроєктів на сайті Ради ще немає.
  • Зазвичай до податкових амністій вдаються країни з низькою податковою дисципліною чи країни, що розвиваються. Інколи це відбувається після економічних потрясінь чи криз, коли метою є швидке поповнення бюджету. За останні роки податкову амністію проводили Аргентина, Індонезія, Індія, Казахстан, Грузія та Росія.
  • Директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський заявив, що ініційовані президентом Володимиром Зеленським законопроєкти про податкову амністію дозволять не подавати декларацію про доходи, при бажанні інвестувати суму до 400 тисяч гривень, і дозволять бізнесу декларувати чисті кошти задля внутрішніх інвестицій.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди