На Херсонщині вирішують, чи працюватиме Олешківська спеціалізована школа

На Херсонщині вирішують, чи працюватиме Олешківська спеціалізована школа

На Херсонщині вирішують, чи працюватиме Олешківська спеціалізована школа Суспільне Херсон

Чи залишиться і в якому статусі Олешківська спеціалізована загальноосвітня школа перших-третіх ступенів, у якій нині навчаються діти з інвалідністю, розладами спектру аутизму та легкими порушеннями інтелектуального розвитку? Це питання мають вирішити депутати Херсонської обласної ради.

У спеціалізованій Олешківській загальноосвітній школі навчається 104 дитини. Окрім дітей з інвалідністю, розладами спектру аутизму, тут - 15 відсотків учнів ромської національності. В одному класі можуть навчатися діти різного віку, говорить директорка школи Алевтина Івашкова, для кожного вчителі складають індивідуальну програму:

"Два роки тому до нас прийшли діти, переведені у прийомну сім'ю, дітки сім'ї Іванових – братики. Діти, які взагалі не могли не розмовляти, вони спілкувалися тільки на пантомімах, ручки тримати не могли – і ось – успіх вчительки і логопед разом з тим – і вони вже пишуть. Звичайно, на кожному уроці ще робота над каліграфією – але ось дитина вже пише. У нас є така книга рекордів. Де кожного року ми заносимо сюди найактивніших, найвідоміших учнів, хто чого досяг. Ось, наприклад, у 2009-му році Армен Казарян – номінація непереможний. Він був переможцем шахово-шашкового турніру і ніхто його не міг перемогти, навіть вчителі. Номінація творча особистість – Кирил Богданюк – випускник нашої школи, він закінчив Каменець-Подільський університет. Це наша відома Світлана Півень, сьогодні вона майстер спорту з важкої атлетики".

У майстерні діти роблять полички у подарунок батькам. Багато з того, що виготовлено на уроках трудового навчання власними руками згодом використовується під час навчального процесу, - говорить викладач трудового навчання Сергій Федоренко:

"У мене в руках виріб, який виготовляють учні на уроках трудового навчання, призначений для дітей молодших класів для координації рухів. Виглядає це дуже просто і використовується теж просто. Ставиться на підлогу. Вихователь притримує її і дитина починає тренуватися".

У теплиці школи діти вирощують лимони, квіти та овочі. Квіти частково продають і за ці кошти влаштовують шкільні поїздки, - говорить викладачка сільськогосподарської справи Вікторія Хабловська:

"Кожного року ми беремо участь у Всеукраїнському конкурсі флористики або квіткового дизайну і нижче других місць не привозимо. Якщо враховувати, що це конкурси для масових шкіл, ми тільки одна спеціальна школа, то я вважаю, що для нас це перемога. І для дітей це добре, бо вони бачать, що можуть вони, можуть порівняти свої сили з силами суперників".

Сценарій, у якому учнів закладу переведуть до звичайних шкіл, не найкращий, - говорить директорка закладу Алевтина Івашкова. Їм буде складно, зокрема і через надмірну увагу одноліток до їх особливостей. Зміни, які чекають на школу, хвилюють і батьків, і педагогів, - продовжує жінка. Та про закриття не йдеться:

"На сьогоднішній день, коли стало питання неспроможності відповідно до чинного законодавства наше утримання на балансі обласного бюджету було прийнято рішення і вирішувалося це питання разом із представниками нашої влади, районної влади. І було прийняте рішення про подальшу долю цих дітей. Питання про закриття школи не стояло. Стояло питання, як знайти оптимально про подовження подальшої долі цих дітей. Було прийнято рішення про переведення нашої школи на бюджет району".

За словами директорки, школа продовжить працювати у звичному режимі до кінця навчального року.

В Олешківській спеціалізованій загальноосвітній школі навчаються діти тільки з міста Олешок та району, - говорить депутат обласної ради Василь Борисов. Обласний департамент освіти не може утримувати заклад, який працює тільки на район:

"Була тенденція до закриття цього закладу. І на комісії нашій комунальній, яка проводилася 11-го - 12-го лютого, прозвучало формулювання про припинення закладу після закінчення навчального року. Тобто закриття цього закладу. Подальша доля дітей і закладу залишалася під великим питанням, тому комісія наполягла, так як це питання досить резонансне, воно розглядалося при запрошенні представників району, Олешківської районної ради, освіти. Ми наполягли на повторному розгляді цього питання, і 24-го ми розглядали це питання уже за присутності департаменту освіти обласного, так і управління освіти Олешківського району".

За словами депутата Василя Борисова, дітей спочатку планували розподілити по трьох школах Олешок, та отримали відповідь, що таку кількість дітей вони прийняти не зможуть:

"Була прийнята модель, що заклад передається в комунальну власність Олешківської громади з всім майном. Буде створена робоча група, яка всі активи інвентаризує, буде передавальний акт складено і за закладом піде відповідна освітня субвенція. Тобто буде подальше фінансування цього закладу, в яких масштабах, як це буде – це буде прораховуватися , коли це увійде в силу".

Ситуацію також прокоментував начальник управління освіти Олешківської райдержадміністрації Олександр Зарівний:

"В даному випадку можливо, я не знаю який варіант виберуть депутати, вони ще не прийняли жодного рішення – передадуть. І сама директорка школи буде наймати чи переводити цих працівників. Вони будуть в районі, за ними має перейти державна субвенція на цих дітей, на оплату праці педагогічних працівників, район має оплатити працю технічних працівників, які не підпадають під субвенцію. Який буде варіант обраний? Поки що буде створена комісія, яка вивчить ці питання. До якого результату рішення прийдуть депутати – подивимося".

Олена Протопопова, Оксана Хлєбус, Володимир Чепинога.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди