Сумські перевізники планували страйкувати, але вийшли на маршрути: коли підвищать вартість поїзду

Сумські перевізники планували страйкувати, але вийшли на маршрути: коли підвищать вартість поїзду

Сумські перевізники планували страйкувати, але вийшли на маршрути: коли підвищать вартість поїзду
Суспільне Суми

Сумські перевізники, які планували 1 жовтня страйкувати – вийшли на рейси. Два тижні тому у листі до мера повідомляли, що не працюватимуть, якщо питання із тарифами не вирішать до кінця вересня і тарифи не зростуть. Усе через здорожчання вартості метану, на якому їздять. До чого домовились із владою та коли ймовірно зміняться ціни на проїзд – у цьому матеріалі.

У Сумах проживає понад 250 тис. людей. За даними дослідження Харківського автомобільно-дорожнього університету три роки тому міський транспорт – приватний та комунальний перевозив 68 млн пасажирів на рік.

Шостого вересня на сайті міськради оприлюднили регуляторний акт про встановлення тарифів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Читайте також: Проїзд по 10 і 13 грн. Сумська міськрада оприлюднила проєкти рішень з новими тарифами

Через зростання ціни на паливо за останній місяць майже в половину, перевізники хочуть підвищити вартість проїзду у маршрутках до 10 грн, для школярів 1-4 класів – до 5. Але має минути місяць з моменту публікації регуляторного акту, щоб виконком міг розглянути питання про підвищення вартості проїзду. Місяць минає 6 жовтня.

"Надавачі транспортних послуг з порозумінням віднеслися до цього і думаю, що ми знайшли в цьому плані порозуміння і до 7 жовтня вони не будуть вдаватися до радикальних дій", – зазначив заступник сумського міського голови Михайло Бондаренко.

За словами перевізника Олега Прокопішека, – шосте жовтня – це крайній термін, бо нині, каже, возять людей за власні кошти.

"У мінус, як волонтери працюємо. Я говорю не про всі маршрути, а про деякі. Я думаю, що це гранична точка – шосте число, бо метан відсьогодні 35.40 і 37 грн, тобто неможливо виконувати перевезення. Ми не зможемо просто заправляти машини своїм коштом і їздити в мінус кожен день", – говорить Олег Прокопішек.

Розрахунки оприлюднили всі 12 приватних перевізників, які працюють у Сумах. З них одинадцятьом нові тарифи виводила сумська філія "Сумиавтотранссервіс" Державного підприємства "Укрінтеравтосервіс", яке входить в структуру міністерства інфраструктури. Одне – АТП 1054 – рахувало нову вартість проїзду само.

За узагальненими розрахунками, нова ціна послуг приватних перевізників стартує від майже 10 грн з людини у не карантинний період і до понад 16 з половиною грн за умови заповнення салону винятково пасажирами, які сидять. У новий тариф закладена ціна пального, що була на 3 серпня цього року, тоді метан коштував за інформацією на сайті "Укравтогазу" – 21 грн 96 копійок за кубічний метр, нині це 37 грн 68 копійок.

Сумські перевізники планували страйкувати, але вийшли на маршрути: коли підвищать вартість поїзду
Суспільне Суми

Суспільне запитало у сумчан, чи їздитимуть вони у маршрутках за 10 грн або пересядуть на інший транспорт. Ось які відповіді були:

"Доведеться, у мене альтернативи немає. Туди, куди мені потрібно, комунальний транспорт не їздить", – говорить сумчанин Андрій.

"Швидше за все на свій самокат пересяду. Мені ще за дитину платити треба. Дорогувато буде. Якби хоч маршрутки були у хорошому стані. А коли ти їдеш в маршрутці, а тобі на голову капає вода, це не дуже приємно", – каже Мар'яна.

"Якщо буде можливість пересядемо. Ми й зараз намагаємося це робити. Це не маршрутка, це жах. За що 10 грн, нехай у Києві 10 грн, але в Сумах – це занадто", – говорить Богдан.

"Ну якщо треба, доведеться. Хоча це дуже дорого, вони всі зламані. За що платити, незрозуміло", – каже Наталія.

Зі слів координатора ГО "Сумська платформа реформ" Максима Корнієнка, міська влада має право розірвати договори, якщо перевізники не вийдуть на маршрути, але вони не розірвуть їх, бо розуміють, що завтра ніхто не зможе возити людей.

"Із кимось одним теоретично розірвати можуть. Але щоб з усіма розірвали, такого точно ніколи не буде, всі це чудово розуміють. А перевізники це розуміють краще, ніж усі інші. Тариф підвищать, тут навіть немає про що говорити, його підвищать, і я навіть думаю, що 6 числа, ніхто затягувати не буде", – говорить Максим Корнієнко.

Наступний плановий виконком, де можливо розглядатимуть нову вартість проїзду має відбутися 19 жовтня, позачерговий поки не призначали.

Що відомо

На початок