АгроЕкспо-2021 у Кропивницькому. Підсумки першого кварталу функціонування вільного ринку землі

АгроЕкспо-2021 у Кропивницькому. Підсумки першого кварталу функціонування вільного ринку землі

АгроЕкспо-2021 у Кропивницькому. Підсумки першого кварталу функціонування вільного ринку землі
Суспільне: Кропивницький

В рамках ділової програми Міжнародної агропромислової виставки "АгроЕкспо-2021" у Кропивницькому аграрії обговорили функціонування ринку землі, який запрацював 1 липня 2021 року з першим заступником Міністра аграрної політики і продовольства України Тарасом Висоцьким. В дискусії брали участь перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко та нотаріус з Кропивницького Тетяна Балик.

Представник Держгеокадастру на початку форуму сказав, що мети – зробити ринок прозорим – досягли. "Кожен охочий може зайти на сайт Держгеокадастру та подивитись на дані, починаючи з 1 липня 2021 року. По кожному кадастровому номеру можна дізнатись хто став набувачем тієї чи іншої земельної ділянки. Це безпрецедентна відкритість. Можна зорієнтуватись по цінах, які формуються на ринку землі . На сьогодні середня вартість по Україні – 45 тисяч гривень гектар. Максимум – 286 тисяч – це Київ. На сайті є велика кількість даних, які постійно оновлюються".

Також на сайті є дані про продаж землі до 1 липня, розповів Анатолій Мірошниченко. "Ми свідомо опублікували їх станом на 30 червня 2021 року. Ви можете побачити, що до відкриття ринку землі у нас було більше 100 юридичних осіб і більше 1100 фізичних, які мали право власності на землю сільськогосподарського призначення. Тобто ринок існував, і ті, хто сповідували тезу про те, що буде колапс з настанням 1 липня – землі продавались й раніше. Наразі відновлена справедливість – паї людей були залучені до ринку, але правила стали менш ліберальними. Наразі вони більш жорсткі, тому масового продажу, якої побоювались, не сталось".

Натомість голова громадської спілки "Аграрний союз України" Геннадій Новіков вказав на невідповідність цифр у системі Держгеокадастру дійсності. "По моніторингу сільгоспземель: на сайті Держземагенства 336 юридичних осіб отримали у власність 229292 ділянки. В іншій таблиці – 229747 ділянок, площею 111541 гектар. Це ділянки більше 100 гектар. Скільки купило до 100 гектар – взагалі інформації немає. І таких позицій багато. Ми офіційно звернемось до вас, бо є така загадкова невідповідність цифр.

Є ще велика проблема з Держгеокадастром. Два дні тому у Фастівському районі Київської області відмовили в реєстрації додаткової угоди до існуючого договору оренди, бо в Держгеокадастрі зникли дані по цій земельній ділянці. І це не поодинокий випадок".

Нотаріус Тетяна Балик розповіла, що нотаріат опановує нормативно-правову базу з оформлення землі. Однією з проблем вбачає затягування часу оформлення через багатоступеневу перевірку покупців: "Багато реєстрів, в яких ми маємо перевірити покупця – витягти звідти інформацію – санкційні списки, джерела доходів, Держгеокадастр, тощо. Це займає багато часу".

Представники аграрного бізнесу із залу мали можливість звернутись за роз’ясненням питань, які у них виникли у процесі приватизації землі до нотаріуса та представника Держгеокадастру.

АгроЕкспо-2021. Підсумки першого кварталу функціонування вільного ринку землі
Суспільне: Кропивницький

"На цю частину – конкретні питання – хотілося б, щоб виділили більше часу, – говорить голова ради сільськогосподарських виробників Кіровоградської області Ольга Голобородько. – Бо кожна людина приїхала – а з’їхались колеги з різних областей – і з Запорізької, Харківської, Черкаської, Вінницької областей – щоб отримати відповідь саме на своє питання. Ось бачите, зустріч закінчилась, а ми нотаріуса не відпускаємо, бо є запитання, бо закони написали, а у нас з’являються невідповідності, і ця зустріч цікава.

Ми хвилювались перед відкриттям ринку. Ми не хотіли цього. І зараз, коли закон запрацював, ми бачимо, що те, чого ми боялись – почнуть купувати землю масово – цього не сталось. Продають мало, бо ще й ціни немає на неї".

Читайте також: В Кіровоградській області озимих зібрали на 60 відсотків більше, ніж торік

Представник Мінагрополітики Тарас Висоцький, підсумувавши форум, визначив такі напрямки для наступного кварталу.

  • "Нормативна база. Найкритичніші законодавчі акти прийняли. Але почули, що треба спростити процедуру, бо вона є дуже бюрократичною, довгою і вартісною. Ми внесемо зміни в процедуру реєстрації документації землеустрою, щоб люди могли швидше оформити документи.
  • Треба попрацювати над тим, щоб все було прозоро та відкрито. Щоб всі у суспільстві розуміли хто купує і скільки. Ми почули сьогодні , що є певні неточності в системі Держгеокадастру. Маємо це "вичистити".
  • Маємо налагодити взаємодію між реєстрами. Бо задіяні реєстр речових прав, земельний кадастр, санкційні списки, підтвердження доходів. Щоб вони взаємодіяли, має бути якесь програмне забезпечення, щоб ці платформи могли співпрацювати".

Форум тривав дві години.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди