На Херсонщині на сім’ю чекають 100 дітей-сиріт: як у регіоні організований процес усиновлення

На Херсонщині на сім’ю чекають 100 дітей-сиріт: як у регіоні організований процес усиновлення

Ексклюзивно
На Херсонщині на сім’ю чекають 100 дітей-сиріт: як у регіоні організований процес усиновлення УНІАН

Наразі в Херсонській області на сім’ю чекають 100 дітей. І це - гарний показник у порівнянні із загальноукраїнським. Про це у програмі "Сьогодні. Головне" розповіли президент Альянсу "Україна без сиріт" Юрій Маринчак та виконавчий директор Центру розвитку сім’ї та батьківства "Мій Дім" Павло Смоляков.

"Ми вже майже 20 років займаємось підтримкою сімей усиновителів. Ми з цього починали і за цей час понад 300 дітей були всиновлені. Ми підтримуємо ці сім’ї, цих дітей до досягнення 18 років. Щомісяця вони отримують матеріальну допомогу. Ми працюємо з батьками, проводимо для них різні заходи, навчання, тренінги. Сім’я, особливо, коли там багато дітей, потребує особливої підтримки, тому ми ведемо такий супровід батьків з різних форм виховання. У першу чергу дивимось на всиновлювачів, бо дитина повинна мати сім’ю", - розповів Павло Смоляков.

За словами президента Альянсу "Україна без сиріт", є багато дітей, які не мають статусу сироти, але при цьому виховуються у закладах.

"Це - велика наша проблема. Якщо казати офіційно, то на сьогодні у Херсонській області на сім’ю чекають близько 100 дітей і це - гарний показник, який був досягнутий за останні роки. Херсонська область пішла вперед у цьому напрямку, але, якщо ми кажемо про Україну, то близько 4 000 дітей-сиріт наразі у закладах і всі вони потребують сім’ї", - розповів Юрій Маринчак.

Він вважає, що пандемія вплинула на сам процес усиновлення, бо через обмежені можливості кандидати не могли приходити знайомитись із дітьми.

"Загалом, якщо ми кажемо про дітей до 3 років, то в Україні є велика черга. І у Херсоні, і у Херсонській області так само. Більше проблема стосується дітей, старших за підлітковий вік. Починаючи з 11-12 років. За цими дітьми, на жаль, черга не стоїть. Вони дуже потребують любові та тепла", - каже Маринчак.

Його колега з "Мого дому" наводить приклади. 2018 року в Україні було всиновлено 1 358 дітей, 2019 – 1 419, 2020 – 2 047 дітей.

"Я думаю, що проблема усиновлення пов’язана з державною підтримкою сім’ї, бо, коли дитина всиновлена, держава вмиває руки і все, більше нічого. Ви вже сім’я, ви вже, що хочете, те і робіть, як хочете, так і виживайте", - каже Павло Смоляков.

За його словами, сімейні форми розвиваються, лише за умови, коли сім’я отримує підтримку. В Україні 3 172 прийомні сім’ї та 1 235 дитячих будинків сімейного типу.

"Ця цифра зростає. Більшість дітей під опікою рідних, близького оточення. Тому там цифра росте. За 2020 рік на Херсонщині майже не було дітей, яких відправили до інституційних закладів. Вони всі майже в сім’ях. За деяким винятком. Якщо по Україні ми бачимо, що під опікою – 93%, на Херсонщині – близько 98% дітей охоплені сімейними формами виховання", - каже Павло Смоляков.

На думку Юрія Маринчака, альтернативні форми виховання дітей не можуть замінити всиновлення.

"Усиновлення – це коли дитина стає членом родини назавжди. При альтернативній формі виховання, на жаль, у 18 років дитина виходить із сім’ї. Це краще, ніж інтернат, але не альтернатива усиновленню. Усиновлення - це прийнята дитина психологічно, фізично, яка дійсно отримує сім’ю", - каже Маринчак.

Він говорить, що наразі Закон "Про соціальні послуги", який вже прийнятий Верховною Радою та підписаний Президентом, не працює.

"Я вважаю, що саме цей інструмент може допомогти у боротьбі із сирітством, бо ми потім вже наздоганяємо результат: ми вирішуємо, що робити із сиротою, а набагато ефективніше, корисніше і якісніше запобігти сирітству, а для цього потрібні розвинуті соціальні послуги", - розповів президент Альянсу.

Що відомо:

  • 30 вересня в Україні – день усиновлення. Його започаткували 2009 року.
  • Зараз в країні майже 69 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них понад 63,5 тисячі охоплені сімейними формами виховання, близько 4 тисяч – проживають в інтернатах, а ще понад тисяча – навчаються у професійно-технічних навчальних закладах, повідомляє Міністерство соціальної політики.

Ольга Петренко.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди