Сербія і Косово домовилися про деескалацію на кордоні. Що планують

Сербія і Косово домовилися про деескалацію на кордоні. Що планують

Сербія і Косово домовилися про деескалацію на кордоні. Що планують
AP

Представники Сербії та Косова погодили план деескалації у північних районах частково визнаного краю. За угодою Приштина відведе спецсили від кордону з Сербією, які замінять сили країн НАТО.

Про це 30 вересня повідомила пресслужба Європейської служби зовнішніх справ.

"Сьогодні, 30 вересня 2021 року, після тривалих дискусій за сприяння спеціального представника ЄС з питань діалогу "Белград-Приштина" Мирослава Лайчака, головного перемовника Косово Бесніка Біслімі, а також головного перемовника Сербії Петра Петковича, досягнуто домовленості щодо вирішення напруженості на півночі Косово та працювати над досягненням стійкого рішення, яке забезпечить свободу пересування для всіх людей", — йдеться у повідомленні.

Додається, що для деескалації напруженості сторони домовились про усунення спеціальних підрозділів поліції, які зараз перебувають на спільних пунктах пропуску. Замість них щонайменше два тижні порядок забезпечуватимуть підрозділи KFOR.KFOR (Сили для Косова) — міжнародні сили під керівництвом НАТО, відповідальні за забезпечення стабільності в Косово.Сили KFOR були створені відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН № 1244 й увійшли до Косова 12 червня 1999 року.

Також сторони погодили створення робочої групи під головуванням ЄС, яка складатиметься із представників ЄС, Сербії та Косова. Вона займатиметься проблемою номерних знаків, через що і виникла напруга. Перше засідання групи відбудеться 21 жовтня 2021 року у Брюсселі.

"ЄС вітає результати сьогоднішнього обговорення та закликає обидві сторони конструктивно брати участь у діалозі, щоб досягти швидкого прогресу у всебічній нормалізації відносин", — додали у ЄСЗС.

Читайте також: У Косові досліджуватимуть колишню в'язницю НКВС

У чому конфлікт

З 20 вересня влада Косово офіційно заборонила в'їзд на свою територію автомобілями на сербській реєстрації. Через це на межі Косово і Сербії пройшла хвиля протестів.

Зокрема косовські серби заблокували роботу двох пунктів пропуску. Для нормалізації ситуації влада направила у північні райони спецпризначенців, також до процесу долучилися представники безпекової місії ЄС EULEX та KFOR.

22 вересня верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки ЄС Жозеп Боррель закликав Косово і Сербію до негайної деескалації конфлікту на кордоні.

Як повідомляє RTS, 23 вересня Сербія привела свої військові з'єднання на рубежах із Косово у режим підвищеної бойової готовності. У Белграді вважають, що для зниження градусу напруженості необхідно повернути той стан справ, який існував до 20 вересня.

Проблема Косово

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії і входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється.

Переважну більшість населення території становлять албанці, лише на частині північних територій на сьогодні проживають серби. На тлі війни на Балканах у 1998 році вибухнула Косівська війна між албанськими повстанцями та Союзною Республікою Югославією. У березні 1999 року у конфлікт втрутилися країни НАТО.

Внаслідок війни край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент регіону проголосив незалежність в односторонньому порядку. Сербія не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі і через що між сторонами відбуваються подальші конфлікти.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок