У КМІС пояснили, чому провели опитування щодо російської мови в системі освіти

У КМІС пояснили, чому провели опитування щодо російської мови в системі освіти

Ексклюзивно
У КМІС пояснили, чому провели опитування щодо російської мови в системі освіти

У Київському міжнародному інституті соціології (КМІС) пояснили, що результати опитування, за якими 73% українців виступають за російську мову в системі освіти, стали наслідком невдало сформульованого питання, і розповіли, що його автором виступила політична сила, яка і замовила дослідження.

Про це Суспільному повідомив генеральний директор КМІС Володимир Паніотто на прохання пояснити, хто був ініціатором дослідження та методології щодо його проведення. Аудіо розмови є в розпорядженні редакції.

Так, Паніотто вважає, що такі високі цифри щодо прихильності до російської мови в Україні потребують наукових досліджень.

"Мені здається, що проблема в тому, що, можливо, взагалі невдалі ті кілька запитань. Такі складні проблеми, як проблема мови, етнічність тощо, вони потребують не досліджень громадської думки, а більш ґрунтовних наукових досліджень. На жаль, такі дослідження в принципі не проводяться. Ми протягом багатьох років збирали інформацію про подвійну етнічність, коли ми людей запитували, чи вони вважають себе українцями, чи росіянами, а потім тих, хто писав, що українцями чи росіянами, ми питали "частково українцями?" чи "частково росіянами?", чи "наполовину українцями, а наполовину росіянами?". Тому от такі дані по кількох питаннях у різних дослідженнях, виглядають так, що дещо суперечать одне одному", — сказав гендиректор.

За його словами, з нюансами формулювання питань є проблеми, оскільки схожі дослідження проводилися Центром Разумкова і спільно з Фондом Демократичних ініціатив, однак в усіх випадках результати були різні.

Водночас Паніотто зазначив, що питання про освіту російською мовою було сформульовано не соціологами КМІС, а замовниками дослідження.

"Автор — це наші замовники, яких це питання цікавить. Замовники не хочуть, щоб ми вказували, хто вони є. Мені здається, що там вийшли різні нові закони і (може, це лише про електоральні дослідження) засоби масової інформації не мають друкувати дані, якщо ми не кажемо, хто є замовником", — заявив він.

"Тому ми, в принципі, зацікавлені в тому, щоб такі дані не друкувалися і щоб нас не вимушували чи не ставили нам в наші угоди, щоб ми не вказували замовника", — сказав Паніотто. Як відомо, результати дослідження були викладені на сайті організації, що передбачає публічний доступ до інформації.

На питання, чи належать замовники оприлюдненого 27 лютого дослідження до певної політичної сили, генеральний директор КМІС відповів ствердно.

Також Паніотто пояснив, що означає метод телефонного інтерв'ю з використанням комп'ютера, за допомогою якого проводилося останнє дослідження.

"Зараз опитування не існує без використання комп'ютера. Цей метод полягає в тому, що комп'ютер може певній вибірці сам телефонувати, хоча, в принципі, це не має значення: може набирати сам інтерв'юєр, але він читає текст, який з'являється, питання, ставить його респонденту, а потім вводить відповідь у комп'ютер. Є такий клас комп'ютерів, там люди сидять. Чим це краще: по-перше, можна контролювати, підключатися. Може підключатися людина, координатор проєкту чи контролер, керівник цієї групи. Він підключається до одного чи іншого і слухає, чи правильно він проводить це інтерв'ю", — пояснив він.

Крім того, Паніотто підтвердив, що 73% опитаних українців вважають, що Україна повинна дозволити російськомовним громадянам навчатися російською в окремих областях чи по всій території.

Що відомо:

  • Згідно з опитуванням КМІС, 73% українців вважають, що Україна повинна дозволити російськомовним громадянам навчатися російською в окремих областях або по всій території країни.
  • Так, 33% опитаних вважають, що держава має забезпечити російськомовних громадян України правом отримувати шкільну освіту російською мовою по всій території України, ще 40% — в тих областях, де більшість населення цього бажає, але не по всій території України, 24% респондентів вважають що держава не має забезпечувати такого права.
  • Опитування КМІС проводилося шляхом телефонного інтерв'ю з використанням комп'ютера з 21 по 25 лютого 2020 року серед 1 500 повнолітніх респондентів на всій підконтрольній Україні території.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди