В ОП презентували "Довідник безбар'єрності". Він радить вживати фемінітиви та нейтральну лексику

В ОП презентували "Довідник безбар'єрності". Він радить вживати фемінітиви та нейтральну лексику

В ОП презентували "Довідник безбар'єрності". Він радить вживати фемінітиви та нейтральну лексику
bf.in.ua

В Офісі президента презентували сайт проєкту "Довідник безбар’єрності". На вебресурсі пояснюються норми "безбар’єрної мови" та коректного спілкування, а також розміщено календар дат та визначних подій.

14 квітня Кабінет міністрів утворив Раду безбар'єрності до якої увійшли 45 осіб — міністрів, народних депутатів, експертів та громадських активістів. Мета Ради —створення безбар’єрного простору на території України. 12 липня на засіданні Ради безбар’єрності було погоджено План заходів на 2021-2022 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору. Він містить понад 250 ініціатив, які обіцяють втілити в життя протягом двох років.

Одна з таких ініціатив — "Довідник безбар’єрності", який презентувала перша леді Олена Зеленська. Поки що довідник доступний в електронному вигляді, у березні 2022 року автори планують випустити друковану версію з елементами шрифту Брайля.

Відповідальна за сайт громадська організація "Безбар’єрність". Згідно з даними моніторингового сервісу YouControl — організація зареєстрована 3 лютого 2020 року, засновником Ігорем Дьомочкиним.

На сайті, зокрема даються пояснення щодо використання нейтральної термінології у повсякденному житті. Наприклад, вказано, що правильно говорити "людина з інвалідністю", а не "інвалід" або "людина з особливими потребами"; "жестова мова", а не "мова жестів"; "крісло колісне", а не "інвалідний візок" тощо.

Автори також закликають українців "ставите себе на місце людини", коли "не впевнені, чи є слово образою або ні, чи не зачіпає воно почуттів" та сміливіше використовувати фемінітиви.

"Дехто з людей взагалі не сприймає ідею використання фемінітивів, декому вони звучать неприродно й незвично. При цьому часто забувають про існування в нашій мові таких звичних слів, як "учителька", "співачка" чи "княгиня" — які теж є фемінітивами. На жаль, так склалось історично, що раніше багато сфер та професій були недоступні для жінок, тому довгий період ми не мали відповідників-фемінітивів до багатьох слів", — йдеться у посібнику.

Сайт проілюстрований художницею Ольгою Дегтярьовою, упорядницею довідника вказана журналістка Тетяна Касьян. Наразі не вказано, яким чином відбиралися підрядники для проєкту та яку суму було витрачено на його реалізацію. Суспільне звернулося із відповідним запитом до Офісу президента.

Що відомо

  • Громадська організація "Безбар’єрність" в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської відзняла серію відеороликів про людей, які руйнують бар’єри. Крім цього, проєкт передбачає створення на державному порталі "Дія" нового розділу.
  • 3 грудня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ "Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні", яким передбачено розробку Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору для людей з інвалідністю.
  • Міністерство освіти готує аудит шкіл на предмет дотримання вимог безбар'єрності. Таке рішення ухвалено в рамках стратегії по безбар'єрності з планом дій до 2030 року. Також на безбар'єрність проінспектують державні установи.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок