Як швидко Україна рухається у "червону зону" і що може загальмувати процес. Пояснює лікар

Як швидко Україна рухається у "червону зону" і що може загальмувати процес. Пояснює лікар

Як швидко Україна рухається у "червону зону" і що може загальмувати процес. Пояснює лікар
Фото: УНІАН

За даними МОЗ, чотири області перебувають у "помаранчевій зоні" епідемічної небезпеки згідно з показниками захворюваності на COVID-19 – Донецька, Тернопільська, Черкаська і Чернівецька. Якою є динаміка госпіталізацій хворих на COVID-19 і чого очікувати українцям далі, в ефірі Українського радіо розповів президент Українського медичного клубу, заслужений працівник охорони здоров'я України Іван Сорока.

Про ситуацію з COVID-19 в Україні

Пандемію COVID-19 у світі та й в Україні ніхто не скасовував, а епідемічний процес розвивається за своїм власним планом. Нині ми маємо збільшення хворих на COVID-19 та інші вірусні хвороби, кількість яких збільшується в осінній період через підвищення вологості та зниження температури.

Зонування на зелені, жовті, помаранчеві та червоні зони ― це адміністративні заходи і реакція система охорони здоров’я на кількість пацієнтів. Так, у багатьох регіонах збільшилася кількість госпіталізацій, що перевищують стандартні показники, які були влітку. Це призводить до того, що система охорони здоров’я починає працювати з навантаженням, і якщо за певний час госпіталізації починають перевищувати заплановані норми, які відповідають тим чи іншим зонам, тоді виникають елементи державного реагування і певних обмежень.

Треба створити більш широку і розгалужену та безкоштовну систему тестування на COVID-19

В умовах пандемії, в яких ми існуємо, такі заходи мають бути більш ефективними і контрольованими щодо відстежування контактів хворих людей, відстежування проникнення вірусів на територію України і створення умов, щоб убезпечити наших громадян від поширення інфекції. Ця робота має починатися на пунктах пропуску на державному кордоні, де за нашою ініціативою потрібно створити більш широку і розгалужену та безкоштовну систему тестування на COVID-19. Якщо в родині чи на підприємстві хтось захворів, то необхідно максимально швидко, безпечно і безкоштовно обстежити тих людей, які контактували з хворим, щоб на ранньому етапі виявити інфекцію, почати її лікувати та не допустити її поширення.

Читайте також: Нова хвиля коронавірусу: у яких місцях є високий ризик підхопити COVID-19

Чи варто очікувати на локдаун

Локдаун ― також елемент стримування контактів між людьми, але це й той елемент, який суттєво впливає на розвиток економіки, тому таке рішення має бути виваженим. Лікарське співтовариство рекомендує звернути увагу на всі профілактичні заходи. Я наголошую на тому, що треба зробити набагато більше, ніж зроблено зараз, особливо в тих приміщеннях, де скупчуються люди. Потрібно встановлювати ультрафіолетові опромінювачі для знезаражування повітря (такі мають бути на входах у торговельних центрах, офісах, на виробництвах), а в транспортних засобах робити доступними дозатори з антисептиками, створювати дезінфікаційні камери, щоб вбивати вірус на поверхнях. У транспорті та в магазинах мають дотримуватися соціальної дистанції. Також має відбуватися фахова і добровільна вакцинація. Ще має бути створена система інфекційного контролю і в закладах охорони здоров’я, і в закладах громадського харчування, громадських місцях та в освітніх закладах.

20% невакцинованих працівників ― це також ризик того, що ці люди будуть носіями інфекції.

Про шляхи захисту від інфекції

Мене як лікаря цікавить, чому в закладах освіти мають бути вакцинованими 80% персоналу, а не 70% чи 100%. 20% невакцинованих працівників ― це також ризик того, що ці люди будуть носіями інфекції. Ніхто не відміняв епідемію туберкульозу, грипу, що теж є серйозними ризиками для здоров’я людей. Треба багато інвестувати в розумну інформаційну кампанію, щоб люди свідомо вакцинувалися.

Читайте також: Кількість перших доз вакцини від COVID-19 з оголошення "жовтого рівня" зросла на чверть – МОЗ

Хочу наголосити на тому, що кожен громадянин має турбуватися про власне здоров’я самостійно, не допускати контактів з хворими людьми, мати здоровий сон і харчування, адекватне фізичне навантаження і нормальний психоемоційний стан, щоб імунна система була сильною і жодна інфекція не могла в неї проникнути.

Читайте також: Осіння депресія: чому вона виникає і як цьому завадити

Також серйозно треба інвестувати в систему інфекційного контролю, в медичну освіту та науку. Зробити так, щоб ми не залежали від іноземних виробників вакцин. Треба дбати про наукові розробки, адже ми маємо кадровий і виробничий потенціал.

Пандемія COVID-19 викликала рекордне скорочення тривалості життя в Західній Європі після Другої світової війни

Про обов’язкову вакцинацію для певних категорій громадян

Це дуже чутливе питання. Я рекомендую громадянам вакцинуватися. Однак вакцинація має бути свідомою, люди мають розуміти, що вони дбають про власне здоров’я. Хочу звернути увагу на дуже велику групу тих, хто вже перехворів на ковід, адже, на думку експертів, їх потрібно прирівняти в правах до тих, хто вакцинувався, мінімум на період до 6 місяців, бо вакцинація таких категорій також є чутливою.

Зазначимо, за висновками вчених з Оксфордського центру демографічних наук, пандемія COVID-19 викликала рекордне скорочення тривалості життя в Західній Європі після Другої світової війни. Таку інформацію наводять спеціалісти після аналізу даних з 29 країн, що охоплюють більшу частину Європи, США і Чилі. Найбільше зниження очікуваної тривалості життя відбулося серед чоловіків у США. У порівнянні з 2019 роком вони стали жити на 2,2 року менше. Наступною країною стала Литва ― там тривалість життя для чоловіків скоротилася на 1,7 року.

Нагадаємо, Міністерство охорони здоров'я створило проєкт наказу про обов'язкову вакцинацію проти коронавірусу освітян та чиновників. Обов'язкову вакцинацію планують ввести на період дії карантину для таких професій:

  • працівників закладів професійної (професійно-технічної освіти), фахової передвищої, загальної середньої освіти, дошкільної освіти, позашкільних навчальних закладів;
  • працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів;
  • працівників місцевих державних адміністрацій.

Зараз вакцинація проти коронавірусу в Україні не є обов'язковою.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок