Запорізький орнітолог розповів про розмаїття птаства на острові Хортиця

Запорізький орнітолог розповів про розмаїття птаства на острові Хортиця

Запорізький орнітолог розповів про розмаїття птаства на острові Хортиця raptor.in.ua

Наразі на території заповідника "Хортиця" зареєстровано 218 видів птахів, які протягом останніх 20 років зустрічалися хоча б один раз. Є багато рідкісних видів, які зустрічаються періодично.

Про це у програмі "Сьогодні. Головне" розповів науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Сергій Козодавов.

Експерт каже, востаннє робили перепис птахів у 2016 році, тоді налічувалося 207 видів. За 5 років до цієї кількості додалося ще 11 видів, яких раніше не спостерігалося.

Науковець зазначає, на території заповідника можна зустріти 107 видів гніздової орнітофауни. А також 53 види прольотних птахів та 60 зимуючих.

"Слід розуміти, що під зимуючими ми маємо увазі як тих, які прилітають тільки взимку, так і осілі види, які в нас мешкають постійно та нікуди не іммігрують. Також частина в нас мігруючих видів, теж періодично залишаються на зимівлю, особливо це стосується водно-болотних птахів", — зауважив Сергій Козодавов.

Різноманіття, за словами фахівця, достатньо високе для такої невеличкої території, розташованої в центрі міста Запоріжжя, з великим антропогенним навантаженням. Зміни в орнітофауні пов’язані з певними природними циклами.

"Хижі птахи дуже тісно пов’язані з кількістю миловидних гризунів: якщо гризунів мало, кормова база недостатня, то хижі птахи мають менше потомства, можуть взагалі не розмножуватися в певні роки. З іншого боку в нас багато видів, які залишаються непомітними для нас", — пояснив науковець.

Фахівець каже, деякі види залишаються непомітними, бо іммігрують вночі, на великій висоті. Вони пролітають над островом, але ці знахідки не реєструються, не підтверджуються, тому що це складно зробити технічно.

Науковий співробітник розповідає, на острові багато раритетних видів, занесених у червоні списки. Ці види підлягають ретельній охороні та плануванню їхньої чисельності: "8 видів птахів занесені в міжнародний червоний список охорони природи, 16 видів - європейський червоний список, 100 видів підпадають під дію Бонської конвенції про охорону мігруючих видів, 32 види занесені до Червоної книги України та 138 видів підлягають особливій охороні згідно Бернської конвенції".

Запорізький орнітолог розповів про розмаїття птаства на острові ХортицяСуспільне Запоріжжя

Сергій Козодавов

"Рідкісними є хижі птахи. Це орлан-білохвіст, який у нас гніздиться, унікальний птах, найбільший рибоїдний птах України. Також, наприклад сапсан, балабан та інші види, вони в нас мігруючі. З нових видів вони не дуже рідкісні для Європи, але рідкісні для України: маріанка, санга", — додав Сергій Козодавов.

Серед основних факторів, які загрожують зникненням певних видів, є зміна екосистеми. Сюди можна віднести заростання заплавної частини.

"У нас втрачаються вологі луки, відкриті острови заростають чагарниками або інвазивними видами, наприклад, аморфою, які докорінно змінюють ландшафт. Та втрата ландшафтів, які придатні для розмноження, вони призводять до втрати видів на гніздування", — наголосив науковець.

Ще одним загрозливим фактором Сергій Козодавов вважає велику кількість відвідувачів та невелику площу: "На жаль, немає місць, які були б вільні від людей. Особливо це стосується користувачів плавзасобів. Через відсутність покарань люди ігнорують відсутність режиму на території".

Наразі задля захисту орнітофауни проводяться патрулювання території, застосовуються сучасні технології (квадрокоптер для огляду, оцінки обстановки та виявлення порушників). Також щороку здійснюються моніторинги птахів, проведення обліків, порівняння цих даних з попередніми роками.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди