Ринок землі. Що потрібно знати перед продажем ділянки — пояснює миколаївський нотаріус

Ринок землі. Що потрібно знати перед продажем ділянки — пояснює миколаївський нотаріус

Ринок землі. Що потрібно знати перед продажем ділянки — пояснює миколаївський нотаріус Фото: alternativ/pexels.com

Посвідчення договору з продажу землі виконують державні або приватні нотаріуси без винятку. Нотаріусам не потрібно отримувати додаткові повноваження. Про це кореспондентам Суспільного розповіла нотаріус Олена Чернікова.

За словами Олени Чернікової, відкриття ринку землі означало продаж землі товарно-сільськогосподарського призначення, але під категорію ділянок сільськогосподарського призначення підпали також ділянки для садівництва та городництва, тобто землі біля будинків та дач.

"Перед продажем землі відчужувач (продавець) має підготувати правоустановчі документи на земельну ділянку, витяг з державного земельного кадастру, експертну оцінку та нормативно грошеву оцінку цієї земельної ділянки", — розповіла Олена Чернікова.

Ринок землі. Що потрібно знати перед продажем ділянки — пояснює миколаївський нотаріусУНІАН

Якщо продавець перебуває у шлюбі, то це потребує ще однієї перевірки.

"Нотаріус з’ясовує, як була набута земельна ділянка, чи не є у сумісній власності. Якщо ділянка належить подружжю, то до справи долучається другий член подружжя, який має надати згоду на продаж ділянки", — сказала Олена Чернікова.

До набувача (покупця) землі у нотаріуса ще більше питань.

Покупець має надати підтвердження про походження своїх коштів. Нотаріус долучає довідку про походження коштів до справи.

"Це можуть бути довідки з місця роботи, договори здачі в оренду майна, договори займу тобто всі легальні способи находження коштів", — пояснює Олена.

Набувачем може бути особа, яка на момент купівлі землі не має у власності 100 гектарів землі.

"Нотаріус складає протокол перевірки набувача. Також нотаріусом робиться перевірка другого члена подружжя. Якщо подружжя вже має у власності 100 гектарів землі, набуті у спільній власності, то додатково чоловік та жінка зможуть додатково купити по 50 гектарів землі. У будь-якому випадку на людину має приходитися не більше 100 гектарів землі, відповідно на подружжя не більше 200 гектарів", — сказала Олена Чернікова.

Ринок землі. Що потрібно знати перед продажем ділянки — пояснює миколаївський нотаріусСуспільне Львів

Операції з набуття-відчуження землі відбуваються у безготівковому розрахунку, за допомогою відкриття рахунків у банку.

Нотаріус зазначила, що сума договору на продаж землі товарно-господарського виробництва не може бути менше нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

"Нормативно – грошова оцінка здійснюється комп’ютерною програмою, яка враховує кількість гектарів, місце знаходження та ще кілька параметрів. Для земель під городництво та садівництво нормативно-грошеву оцінку не роблять, лише тільки для земель товарно-господарського виробництва", — розповіла Олена Чернікова.

Щодо податків, то нотаріус пояснила, що податки з операції платить відчужувач (продавець). Суми в розмірі п'ять відсотків податку та 1,5 відсотка військового збору повинні бути сплачені до початку посвідчення договору нотаріусом.

Як альтернатива оформлення продажу земельних ділянок через нотаріуса, з вересня 2021 року можливе оформлення через систему "Prozorro".

Що відомо

  • З 1 липня 2021 року в Україні запрацював ринок землі. Купити землю зможуть лише фізичні особи. Юридичні особи до 2024-го року купувати ділянки не можуть.
  • За даними Міністерство аграрної політики та продовольства України станом на 23 вересня у Миколаївській області укладено 490 угод на загальну площу 1812,4 гектара.

Читайте також

Як правильно встановлювати межі земельної ділянки. Роз'яснення Мін'юсту

Як правильно підготуватися до продажу землі

Ринок землі і "підводні камені". Юристи пояснили, як діяти власникам

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди