Понад тисяча хворих в області: з першого жовтня діятимуть нові правила отримання інсуліну

Понад тисяча хворих в області: з першого жовтня діятимуть нові правила отримання інсуліну

Понад тисяча хворих в області: з першого жовтня діятимуть нові правила отримання інсуліну
ФОТО: Суспільне Чернігів

Понад тисяча людей, що мають цукровий діабет, а це шоста частина від усіх хворих в Чернігівській області, з першого жовтня зможуть отримати інсулін за новими правилами. Їхні індивідуальні плани лікування ендокринологи вже внесли до електронної системи. Це треба зробити всім, хто потребує інсуліну. Про це Суспільному розповіла заступниця голови Національної служби здоров’я України Тетяна Бойко.

«З жовтня і до кінця 2021 року на цю програму на всю Україну виділено 660 мільйонів гривень. Цього має вистачити, щоб пацієнт міг отримувати ці препарати стільки, скільки йому потрібно. Але для того, щоб ця програма працювала і щоб усім пацієнтам вистачало того інсуліну, який їм необхідний, ми запровадили певні правила».
Тетяна Бойко
Тетяна Бойко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Людині, що має цукровий діабет, треба звернутися до ендокринолога. Той повинен розробити індивідуальний план лікування і внести його до електронної системи. За цим планом сімейний лікар виписує електронний рецепт, з яким хворий іде до аптеки і там отримує інсулін. Нацслужба здоров’я компенсує аптеці вартість препарату.

5-6 разів на день десятирічній Лії Ричко треба колоти інсулін. 1,5 роки тому у дівчинки виявили цукровий діабет. Рівень глюкози в крові контролює спеціальний сенсор на руці, результати можна побачити у програмі на телефоні, також періодично Лія використовує глюкометр. Тест-смужки до нього та інсулін мама Лії Аліна Маніна щомісяця отримує в одній з аптек міста. Зазвичай, розповідає жінка, виписаного ендокринологом інсуліну вистачає, але раз на кілька місяців препарат докуповують за власні гроші.

«Буває, що десь наприкінці місяця трошки не вистачає, ми докуповуємо. У нас завжди є запас, 1-2 ручки десь у холодильнику лежать. Але бували різні ситуації. Бувають хвороби», – розказала Аліна Маніна.
Лія та мама Аліна Маніна
Лія та мама Аліна Маніна. ФОТО: Суспільне Чернігів

Дітей зазвичай інсуліном забезпечують на 100%, каже Аліна. З дорослими інакше, буває так, що або в аптеці закінчується інсулін, або витрати на нього покривають не повністю, розповіла голова товариства сприяння хворим на цукровий діабет Руслана Скрипник.

«Червень, липень і серпень – три місяці, коли давали 70% інсуліну. На вересень місяць, мої діабетики розповіли, що дали 100%. Якщо не будуть в повному обсязі давати інсулін, значить хворому потрібно іти і за свої власні кошти докуповувати інсулін чи економити на інсуліні, як це завжди буває. А економити на інсуліні, колоти меншу дозу – це викликає те, що погіршується у них здоров’я, стан їхній».
Руслана Скрипник
Руслана Скрипник. ФОТО: Суспільне Чернігів

Така ситуація склалася, бо вартість інсулінів відшкодовувала частково держава, частково – місцевий бюджет. Розподіл грошей по областях був нерівномірним.

В Чернігівській області 6,5 тисяч людей, які потребують інсуліну. Станом на сьогодні індивідуальні плани лікування лікарі склали для понад тисячі – це шоста частина хворих.

«Це одна з областей, де ситуація зі складанням індивідуальних планів лікування, а їх мали ендокринологи скласти до першого жовтня, щоб вже з першого пацієнти могли отримати рецепти, – одна з найгірших», – повідомила Тетяна Бойко.

Рецепт виписують на 3-6 місяців, якщо буде необхідна зміна дозування, хворому треба знову прийти до ендокринолога. Лікарка-ендокринолог Валентина Луговська каже, аби внести дані пацієнта, треба до 15 хвилин. Але часто виникають проблеми з програмним забезпеченням.

«Бувають проблеми щоденно поки що. Невдосконалена вся ця програма, НСЗУ кожен день міняє якісь налаштування».
Валентина Луговська
Валентина Луговська. ФОТО: Суспільне Чернігів

Майже 1,5 тисячі пацієнтів в області для складання плану мають знайти ендокринолога, бо його немає у деяких районних лікарнях, розповіла завідувачка ендокринологічного відділення обласної лікарні Любов Черв’якова.

«Найпростіший вихід – це звернутися до лікаря ендокринолога опорної районної лікарні, до якої вони територіально відносяться. Але в принципі пацієнт може звернутися і до обласної лікарні і до будь-якого лікаря-ендокринолога».

Любов Черв’якова
Любов Черв’якова. ФОТО: Суспільне Чернігів

Інсулін можна буде отримати в будь-якій аптеці, яка укладе з НСЗУ контракт. Нині документи подали близько 10 аптек Чернігівщини, триває процес контрактування, розповіла Тетяна Бойко. Незабаром подивитися мапу аптек можна буде на сайті Нацслужби.

Подробиці — у сюжеті:

Читайте також:

«Жовта» зона карантину: у Чернігові за два дні вакцинувалися 445 працівників освіти

На початок