Німеччина обирає депутатів до БундестагуФедеральні збори, від Bund (союз, Федерація) і Tag, Tagung (збори, засідання) — однопалатний парламент народного представництва Федеративної Республіки Німеччина., який визначить хто буде наступним канцлером країни. Основний день голосування – 26 вересня. Частина німців могли проголосувати дочасно, поштою, утім, більшість прийдуть саме в неділю. Ці вибори відрізняються від попередніх трьома факторами: перші вибори без канцлерки Ангели Меркель, троє кандидатів на пост канцлера, а не два, як було раніше, і стрімкі зміни рейтингів. Хто претендує на роль очільника Бундестагу і що це означає для України – в матеріалі Суспільного.
Перші за 16 років вибори до Бундестагу без Меркель
На посаду нового канцлера балотуються три кандидати. Олаф Шольц від Соціал-демократичної партії, Армін Лашет – голова партії Християнсько-демократичного союзу, наступник Меркель, кандидатуру якого вона особисто підтримала. А також Анналена Бербок – лідерка партії Зелені/Об’єднання 90.
“Зникла монополія двох партій, які по черзі ставили канцлерів”, – пояснює журналіст DW Захар Бутирський. Він стежить за перебігом виборів в Боні.

"Усю історію Німеччини ми мали дві партії – це консерватори та соціал-демократи, які по черзі керували урядами. І не було жодної третьої сили, яка б ставила свого канцлера. І ось вперше в історії Зелені висунули свою кандидатку в канцлери. І ця партія стала однією з 3-х провідних, великих німецьких партій”, – зазначає він.
Спільним у всіх трьох нинішніх кандидатів на посаду канцлера є загальна прихильність до України, зазначає журналіст. Вони, зокрема, критикують анексію Криму Росією і вторгнення Росії на Донбас.
Читайте також: Стабільність, мігранти й провали на міжнародній арені. Якою була Німеччина за Меркель
Олаф Шольц, кандидат від Соціал-демократичної партії Німеччини (SPD).
Нині ця партія має найвищий рейтинг – 25% (дані соціологічного центру Insa). З 2018-го Олаф Шольц – міністр фінансів Німеччини, до цього з 2011 до 2018 року – мер Гамбурга. З приходом до влади Шольц обіцяє приділити увагу кліматичним проблемам, зокрема він підтримав програму досягнення Кліматичного нейтралітету 2045 р. Обіцяє реформувати систему охорони здоров’я, а саме зробити її більш доступною для малозабезпечених верств населення.
Шольц розглядає Північний потік-2 як суто економічний проєкт для Німеччини. Готовий припинити транспортування газу, якщо Москва порушить зобов'язання перед Україною. Утім, Шольц відкритий до співпраці з Росією. В ефірі суспільного мовника Німеччини ARD кандидат від Соціал-демократичної партії висловлювався про Північний потік-2 так: "Путін, звичайно, має не лише економічні міркування, однак ми – економічні. Проєкт майже завершений і має бути чітко зрозуміло: німці, європейці мають гарантувати безпеку України".

Армін Лашет, голова ХДС
Наступник Меркель, кандидатуру якого вона особисто підтримала. Прем'єр-міністр німецької землі Північного Рейну-Вестфалії. За даними соцопитувань його партія має 22% підтримки, що є другим результатом після СДП. Як і Шольц, називає проєкт Північного Потоку-2 суто економічним. Під час одного з ефірів на телеканалі ARD закликав Росію дотримуватися правил та не використовувати газогін як зброю проти України:"І якщо президент Путін не буде дотримуватися цих правил і використає (газопровід – ред.) проти України, його можна в будь-який момент, і навіть коли трубопровід буде готовий, зупинити, все дуже просто".

Анналена Бербок, лідерка партії Зелені/Об’єднання 90
Членкиня Бундестагу з 2013 року. Згідно з соцопитуваннями, її партія посідає третю сходинку, набираючи 15% голосів. Бербок закликала до збільшення санкційного тиску на Росію через тиск на Україну і засуджує будівництво Північного потоку-2. Вважає цей проєкт політичним та таким, що загрожує енергонезалежності не тільки України, але і Європи. Сама Бербок неодноразово наголошувала, що є опоненткою спорудження газопроводу:"Цей газопровід протидіє геостратегічним інтересам європейців, він чітко спрямований проти України, суперечить європейським цілям із захисту клімату та всім санкціям ЄС проти Росії, і тому це абсолютно фатальний проєкт", – заявила Бербок у лютому 2021 року телеканалу ARD.
Чого Україні варто очікувати у разі перемоги кожного з кандидатів
Офіційний Київ намагається робити ставку на одну політичну силу Ангели Меркель – Християнсько-демократичний союз. Бо одразу після обрання Арміна Лашета лідером цієї партії і висуненням його у канцлери президент Зеленський привітав його з цим обранням, наче його вже обрали канцлером, зазначає Бутирський.
Водночас усі сили, зазначає він, прихильні до України.
"Усі ці сили прихильні до європейського курсу України і допоможуть в разі необхідності дипломатично створити заслін для Києва від агресивних дій Москви. Тож Україні не варто переживати. Хіба що стосовно "Північного потоку-2" – тут інтереси Києва можуть постраждати, якщо уряд очолять соціал-демократи", – додав він.
До Бундестагу, згідно з соцопитуваннями, проходять 6 партій: Соціал-демократична партія Німеччини, коаліційне об'єднання політичних партій Німеччини — Християнсько-демократичного союзу і Християнсько-соціального союзу, Союз 90/Зелені, Вільна демократична партія, Ліві і альтернатива для Німеччини.
Читайте також: Найкраще для росіян – експортувати газ через Україну. Радник Держсекретаря США про Північний потік-2
Соціал-демократична партія Німеччини
Найстаріша партія Німеччини. Історія СДПН почалася зі створення Загального німецького робочого союзу (ADAV), заснованого в 1863 році, і соціал-демократичної робітничої партії Німеччини (SDAP), заснованої в 1869 році, які в 1875 році об'єдналися Соціалістичну робітничу партію Німеччини (SAP), після чого в 1890 році партія була перейменована в СДПН (SPD). Бувши спочатку соціалістичною партією, СДПН перетворилася у Федеративній республіці Німеччини на близьку до профспілок "ліву народну партію". Вона прагнути до створення сильної соціальної держави, метою якого є соціальна справедливість. "Народна партія" означає, що вона має намір не представляти інтереси якоїсь певної суспільної групи, а бути "відкритою для представників усіх суспільних груп і всіх поколінь".

ХДС/ХСС
ХДС і її баварська партія-партнер ХСС були засновані відразу після Другої світової війни учасниками громадянського опору проти націонал-соціалізму. Її базові цінності засновані на соціальному вченні католицької церкви, на консерватизмі, на прихильності вільної ринкової економіки. ХДС / ХСС визначає себе як "народну партію", яка свідомо об'єднує безліч інтересів.
ХДС бере участь у виборах до парламентів усіх федеральних земель, за винятком Баварії, де її місце займає ХСС, що бере участь у виборах тільки в Баварії. У побуті обидві партії разом узяті називають "Союз" (die Union). У Бундестазі ХДС / ХСС утворюють спільну фракцію.
Союз 90/Зелені
Зелені викристалізувалися із тих, хто виступав за захист екології й за пацифізм, а також з прихильників руху проти використання атомної енергії. Мета партії – поєднання екологічного, економічного та соціального сталого розвитку. У 1983 році Зелені вперше потрапили в Бундестаг. На рівні федеральних земель Зелені вже створювали урядові коаліції з усіма партіями крім АДГ (Альтернативи для Німеччини). Їх вважають лівоцентристською партією. Партія послідовно виступає за ідею європейської єдності.
Вільна демократична партія
ВДП стоїть на позиціях економічного лібералізму і підприємництва. Партія протягом 46 років перебувала при владі в ролі молодшого партнера. Протягом майже чверті століття ця партія визначала зовнішню політику Німеччини. Вважається правоцентристською партією.
Ліві
Ліва партія виникла у 2007. Частина членів партії перебувала під наглядом федерального відомства з охорони конституції за підозрою в прихильності ліворадикальних настроїв, що порушує вільний демократичний порядок. Ліва партія виступає за демократичний соціалізм, вимагає виходу Німеччини з НАТО і за корінні перетворення ЄС.
Альтернатива для Німеччини
Альтернатива для Німеччини була заснована в 2013 році як більш права щодо ХДС / ХСС. Ця права популістська партія домагається виходу Німеччини з ЄС і скасування євро. Вона відкидає імміграцію так само як і заходи з боротьби зі зміною клімату. На думку АДГ, зміна клімату не є продуктом діяльності людства. Частина членів партії підозрюються в антиконституційних і правоекстремістських поглядах. Партія представлена у всіх земельних парламентах і в Бундестазі.
Рейтинги
Уподобання німців змінювалися кілька разів. У грудні минулого року найбільшу підтримку мав союз ХДС/ХСС. У травні їх випередили Зелені. А станом на зараз найбільше голосів готові віддати за Соціал-демократів. За даними соціологічного центру INSA, у Соціал-демократів – 25%, ХДС/ХСС відстають на 3 пункти, у них – 22%, третє місце за Зеленими – 15%. За вільну демократичну партію свої голоси готові віддати 12% виборців, а за Альтернативу для Німеччини – 11%. Найменша підтримка у Лівих – 6,5%.
Читайте також: Газова криза: як Європа намагається знайти вихід
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!