Вибори до Бундестагу. Хто претендує на роль нового канцлера Німеччини

Вибори до Бундестагу. Хто претендує на роль нового канцлера Німеччини

Вибори до Бундестагу. Хто претендує на роль нового канцлера Німеччини
Армін Лашет, кандидат на пост канцлера на виборах у Німеччині та Ангела Меркель, фото: АР

Німеччина обирає депутатів до БундестагуФедеральні збори, від Bund (союз, Федерація) і Tag, Tagung (збори, засідання) — однопалатний парламент народного представництва Федеративної Республіки Німеччина., який визначить хто буде наступним канцлером країни. Основний день голосування – 26 вересня. Частина німців могли проголосувати дочасно, поштою, утім, більшість прийдуть саме в неділю. Ці вибори відрізняються від попередніх трьома факторами: перші вибори без канцлерки Ангели Меркель, троє кандидатів на пост канцлера, а не два, як було раніше, і стрімкі зміни рейтингів. Хто претендує на роль очільника Бундестагу і що це означає для України – в матеріалі Суспільного.

Перші за 16 років вибори до Бундестагу без Меркель

На посаду нового канцлера балотуються три кандидати. Олаф Шольц від Соціал-демократичної партії, Армін Лашет – голова партії Християнсько-демократичного союзу, наступник Меркель, кандидатуру якого вона особисто підтримала. А також Анналена Бербок – лідерка партії Зелені/Об’єднання 90.

“Зникла монополія двох партій, які по черзі ставили канцлерів”, – пояснює журналіст DW Захар Бутирський. Він стежить за перебігом виборів в Боні.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент України Володимир Зеленський, архів
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент України Володимир Зеленський.

"Усю історію Німеччини ми мали дві партії – це консерватори та соціал-демократи, які по черзі керували урядами. І не було жодної третьої сили, яка б ставила свого канцлера. І ось вперше в історії Зелені висунули свою кандидатку в канцлери. І ця партія стала однією з 3-х провідних, великих німецьких партій”, – зазначає він.

Спільним у всіх трьох нинішніх кандидатів на посаду канцлера є загальна прихильність до України, зазначає журналіст. Вони, зокрема, критикують анексію Криму Росією і вторгнення Росії на Донбас.

Читайте також: Стабільність, мігранти й провали на міжнародній арені. Якою була Німеччина за Меркель

Олаф Шольц, кандидат від Соціал-демократичної партії Німеччини (SPD).

Нині ця партія має найвищий рейтинг – 25% (дані соціологічного центру Insa). З 2018-го Олаф Шольц – міністр фінансів Німеччини, до цього з 2011 до 2018 року – мер Гамбурга. З приходом до влади Шольц обіцяє приділити увагу кліматичним проблемам, зокрема він підтримав програму досягнення Кліматичного нейтралітету 2045 р. Обіцяє реформувати систему охорони здоров’я, а саме зробити її більш доступною для малозабезпечених верств населення.

Шольц розглядає Північний потік-2 як суто економічний проєкт для Німеччини. Готовий припинити транспортування газу, якщо Москва порушить зобов'язання перед Україною. Утім, Шольц відкритий до співпраці з Росією. В ефірі суспільного мовника Німеччини ARD кандидат від Соціал-демократичної партії висловлювався про Північний потік-2 так: "Путін, звичайно, має не лише економічні міркування, однак ми – економічні. Проєкт майже завершений і має бути чітко зрозуміло: німці, європейці мають гарантувати безпеку України".

Анналена Бербок, співлідерка "Зелених", та Олаф Шольц, міністр фінансів та кандидат від СД, 23 вересня 2021, останні дебати перед виборами в Німеччині
Анналена Бербок, співлідерка "Зелених", та Олаф Шольц, міністр фінансів та кандидат від СД, 23 вересня 2021, останні дебати перед виборами в Німеччині. Фото: АР

Армін Лашет, голова ХДС

Наступник Меркель, кандидатуру якого вона особисто підтримала. Прем'єр-міністр німецької землі Північного Рейну-Вестфалії. За даними соцопитувань його партія має 22% підтримки, що є другим результатом після СДП. Як і Шольц, називає проєкт Північного Потоку-2 суто економічним. Під час одного з ефірів на телеканалі ARD закликав Росію дотримуватися правил та не використовувати газогін як зброю проти України:"І якщо президент Путін не буде дотримуватися цих правил і використає (газопровід – ред.) проти України, його можна в будь-який момент, і навіть коли трубопровід буде готовий, зупинити, все дуже просто".

Канцлерка Ангела Меркель і голова партії ХДС Армін Лашет, якого вона підтримала
Канцлерка Ангела Меркель і голова партії ХДС Армін Лашет, якого вона підтримала. Фото: АР

Анналена Бербок, лідерка партії Зелені/Об’єднання 90

Членкиня Бундестагу з 2013 року. Згідно з соцопитуваннями, її партія посідає третю сходинку, набираючи 15% голосів. Бербок закликала до збільшення санкційного тиску на Росію через тиск на Україну і засуджує будівництво Північного потоку-2. Вважає цей проєкт політичним та таким, що загрожує енергонезалежності не тільки України, але і Європи. Сама Бербок неодноразово наголошувала, що є опоненткою спорудження газопроводу:"Цей газопровід протидіє геостратегічним інтересам європейців, він чітко спрямований проти України, суперечить європейським цілям із захисту клімату та всім санкціям ЄС проти Росії, і тому це абсолютно фатальний проєкт", – заявила Бербок у лютому 2021 року телеканалу ARD.

Чого Україні варто очікувати у разі перемоги кожного з кандидатів

Офіційний Київ намагається робити ставку на одну політичну силу Ангели Меркель – Християнсько-демократичний союз. Бо одразу після обрання Арміна Лашета лідером цієї партії і висуненням його у канцлери президент Зеленський привітав його з цим обранням, наче його вже обрали канцлером, зазначає Бутирський.

Водночас усі сили, зазначає він, прихильні до України.

"Усі ці сили прихильні до європейського курсу України і допоможуть в разі необхідності дипломатично створити заслін для Києва від агресивних дій Москви. Тож Україні не варто переживати. Хіба що стосовно "Північного потоку-2" – тут інтереси Києва можуть постраждати, якщо уряд очолять соціал-демократи", – додав він.

До Бундестагу, згідно з соцопитуваннями, проходять 6 партій: Соціал-демократична партія Німеччини, коаліційне об'єднання політичних партій Німеччини — Християнсько-демократичного союзу і Християнсько-соціального союзу, Союз 90/Зелені, Вільна демократична партія, Ліві і альтернатива для Німеччини.

Читайте також: Найкраще для росіян – експортувати газ через Україну. Радник Держсекретаря США про Північний потік-2

Соціал-демократична партія Німеччини

Найстаріша партія Німеччини. Історія СДПН почалася зі створення Загального німецького робочого союзу (ADAV), заснованого в 1863 році, і соціал-демократичної робітничої партії Німеччини (SDAP), заснованої в 1869 році, які в 1875 році об'єдналися Соціалістичну робітничу партію Німеччини (SAP), після чого в 1890 році партія була перейменована в СДПН (SPD). Бувши спочатку соціалістичною партією, СДПН перетворилася у Федеративній республіці Німеччини на близьку до профспілок "ліву народну партію". Вона прагнути до створення сильної соціальної держави, метою якого є соціальна справедливість. "Народна партія" означає, що вона має намір не представляти інтереси якоїсь певної суспільної групи, а бути "відкритою для представників усіх суспільних груп і всіх поколінь".

Міністр фінансів Німеччини Олаф Шольц (у центрі) та лідери Соціал-демократичної партії Саскія Ескен (справа) та Норберт Вальтер-Борханс (ліворуч) на прес-конференції у Берліні, 10 серпня 2020 р.
Міністр фінансів Німеччини Олаф Шольц (у центрі) та лідери Соціал-демократичної партії Саскія Ескен (справа) та Норберт Вальтер-Борханс (ліворуч) на пресконференції у Берліні, 10 серпня 2020 р. Фото: АР

ХДС/ХСС

ХДС і її баварська партія-партнер ХСС були засновані відразу після Другої світової війни учасниками громадянського опору проти націонал-соціалізму. Її базові цінності засновані на соціальному вченні католицької церкви, на консерватизмі, на прихильності вільної ринкової економіки. ХДС / ХСС визначає себе як "народну партію", яка свідомо об'єднує безліч інтересів.

ХДС бере участь у виборах до парламентів усіх федеральних земель, за винятком Баварії, де її місце займає ХСС, що бере участь у виборах тільки в Баварії. У побуті обидві партії разом узяті називають "Союз" (die Union). У Бундестазі ХДС / ХСС утворюють спільну фракцію.

Союз 90/Зелені

Зелені викристалізувалися із тих, хто виступав за захист екології й за пацифізм, а також з прихильників руху проти використання атомної енергії. Мета партії – поєднання екологічного, економічного та соціального сталого розвитку. У 1983 році Зелені вперше потрапили в Бундестаг. На рівні федеральних земель Зелені вже створювали урядові коаліції з усіма партіями крім АДГ (Альтернативи для Німеччини). Їх вважають лівоцентристською партією. Партія послідовно виступає за ідею європейської єдності.

Вільна демократична партія

ВДП стоїть на позиціях економічного лібералізму і підприємництва. Партія протягом 46 років перебувала при владі в ролі молодшого партнера. Протягом майже чверті століття ця партія визначала зовнішню політику Німеччини. Вважається правоцентристською партією.

Ліві

Ліва партія виникла у 2007. Частина членів партії перебувала під наглядом федерального відомства з охорони конституції за підозрою в прихильності ліворадикальних настроїв, що порушує вільний демократичний порядок. Ліва партія виступає за демократичний соціалізм, вимагає виходу Німеччини з НАТО і за корінні перетворення ЄС.

Альтернатива для Німеччини

Альтернатива для Німеччини була заснована в 2013 році як більш права щодо ХДС / ХСС. Ця права популістська партія домагається виходу Німеччини з ЄС і скасування євро. Вона відкидає імміграцію так само як і заходи з боротьби зі зміною клімату. На думку АДГ, зміна клімату не є продуктом діяльності людства. Частина членів партії підозрюються в антиконституційних і правоекстремістських поглядах. Партія представлена у всіх земельних парламентах і в Бундестазі.

Рейтинги

Уподобання німців змінювалися кілька разів. У грудні минулого року найбільшу підтримку мав союз ХДС/ХСС. У травні їх випередили Зелені. А станом на зараз найбільше голосів готові віддати за Соціал-демократів. За даними соціологічного центру INSA, у Соціал-демократів – 25%, ХДС/ХСС відстають на 3 пункти, у них – 22%, третє місце за Зеленими – 15%. За вільну демократичну партію свої голоси готові віддати 12% виборців, а за Альтернативу для Німеччини – 11%. Найменша підтримка у Лівих – 6,5%.

Читайте також: Газова криза: як Європа намагається знайти вихід

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок