Газова криза: як Європа намагається знайти вихід

Газова криза: як Європа намагається знайти вихід

Газова криза: як Європа намагається знайти вихід
Українська енергетика

Різке зростання цін на блакитне паливо вдарило по споживачах і енергетичних компаніях у Великій Британії та інших країнах Європи, що мало серйозні наслідки для харчової промисловості та інших сфер економіки.

Як повідомляє BBC, споживачі також стикаються з різким зростанням рахунків за електроенергію, і уряди країн щосили намагаються їм допомогти. При цьому криза висвітлила труднощі, пов’язані із фінансуванням переходу на поновлювані джерела енергії.

Іспанія

Останніми місцями в Іспанії різко зросли рахунки споживачів: вартість електроенергії збільшилася на 35% за останній рік і майже на 8% лише в серпні. При цьому ціни на енергоносії в Іспанії тісно пов'язані з оптовим ринком газу, тому вартість мегават-години для споживачів останнім часом неодноразово досягала нових максимумів.

"Я платив близько 40 євро на місяць, а тепер плачу близько 60 євро", – розповіла виданню Ампаро Вега, власниця газетного кіоску в центрі Мадрида.

Жінка зауважила, що нині намагається використовувати побутову техніку в той час, коли це дешевше.

"Ми вимикаємо світло і намагаємося максимально використовувати денне світло", – зазначила вона.

Раніше цього місяця коаліційний уряд прем'єра-соціаліста Педро Санчеса оприлюднив низку заходів, спрямованих на зниження вартості рахунків за газ. Вони включають зниження податків і тимчасове скорочення надприбутків енергетичних компаній. Останній крок викликав критику з боку галузі, хоча уряд пояснив, що постачальники поновлюваних джерел енергії будуть звільнені від цього.

Уряд заявляє, що його мета – знизити рахунки за електроенергію більше ніж на 20% до кінця року.

Італія

Італія особливо схильна до зростання цін на газ, оскільки 40% її електроенергії генерується з природного газу. Також країна залежить від енергоімпорту з Росії. Відтак скорочення експорту російського газу в Європу і зростання цін на сировину сильно вдарили по країні.

"Перспективи не дуже райдужні. Мої рахунки за електроенергію зросли приблизно на 15%, але я чув, що вони виростуть приблизно на 40% в наступні кілька місяців", – розповів журналістам Мікеле Фіоріта, власник магазину в центрі Рима.

За його словами, це змінить поведінку італійських сімей, яким доведеться більше розплановувати щомісячний бюджет, щоб заощадити на рахунках.

Читайте також: Ціни на тепло: чому і на скільки зросте вартість опалення

Уряд Італії вже витратив близько 1,2 мільярда євро на зниження зростання цін на енергоносії для домашніх господарств, а також пообіцяв виділити ще 3 мільярди євро, щоб допомогти стримати ціни у найближчі місяці.

Прем'єр-міністр Маріо Драгі заявив, що в наступні три місяці "системні витрати" будуть виключені з рахунків за газ та електрику. Йдеться про тарифи, додані до рахунків, щоб допомогти фінансувати перехід на поновлювані джерела енергії.

Запропоновані урядом заходи матимуть лише тимчасовий ефект, зазначає видання. При цьому Італії необхідно буде диверсифікувати свої джерела енергії, піти від газової залежності та перейти до зеленої енергії.

Польща

Зростання європейських цін на газ відчули й польські споживачі, оскільки регулюючий орган країни схвалив три підвищення цін в цьому році, через що вартість газу зросте більш ніж на 20%. Але рахунки за газ для населення тут, як і раніше, регулюються, тому споживачі захищені від різких коливань ринкових цін, зазначає BBC. Крім того, близько половини потреби Польщі в газі задовольняється за рахунок вітчизняного видобутку, який, як правило, дешевший за імпортний газ.

Внутрішній газ використовується в Польщі в першу чергу для задоволення потреб домашніх господарств, в той час, як промисловість в основному забезпечується дорожчим імпортним газом. Але й тут польські компанії захищені від стрімкого зростання ринкових цін, тому що у них є довгострокові контракти на поставку з фіксованою ціною.

При цьому в Польщі вугілля як і раніше є основним паливом та рушієм економіки.

Як зазначає видання, польський уряд планує в наступному році відмовитися від своєї багаторічної залежності від російського газу і замінити його американським і норвезьким газом, щоб захиститись від дій російського газового монополіста "Газпром".

Норвегія

Норвегія, яка не входить в ЄС, є одним з найбільших виробників нафти і природного газу в Європі, хоча для власних потреб країна використовує їхню дуже невелику кількість. Лише 1,4% електроенергії виробляється шляхом спалювання викопного палива, 5,8% - за рахунок енергії вітру, а решта 92,9% виробляються за рахунок гідроелектроенергії.

При цьому норвезька енергетична компанія Equinor погодилася дозволити збільшення експорту газу на 2 мільярди кубометрів в наступному році, щоб підтримати зростання попити в Європі і Великій Британії.

З 1 жовтня Норвегія зможе експортувати електроенергію до Великої Британії за допомогою підводного високовольтного кабелю, що з'єднує дві енергосистеми.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок