Обсяги дешевого газу в Україні обмежені — експерт

Обсяги дешевого газу в Україні обмежені — експерт

Обсяги дешевого газу в Україні обмежені — експерт
Фото: dilovyi.info

"Нафтогаз" пропонує газ за ціною 7,4 гривні за кубічний метр, однак його обсяги за такою ціною обмежені і пізніше ціна підніметься. Про це в ефірі Українського радіо розповів експерт з питань житлово-комунального господарства Олег Голубенко.

Чи справді регіони готові до опалювального сезону на 90%?

Іншої заяви бути й не могло. І не через те, що регіони дійсно готові, бо ми цього не можемо гарантувати. Але, принаймні, вони звітують таким чином, тому що так потрібно. І це — факт. Звісно, звучить дуже гарно, що Нафтогаз постачатиме тепло за ціною втричі дешевшою, аніж на ринку, але ж ніхто не каже про обсяги газу, які, безпосередньо, будуть постачати. Голови ОСББ говорять, що Нафтогаз дає газ за такою ціною, але тільки певну обмежену кількість. Хтось на жовтень взагалі не має такої квоти. Доведеться купувати тепло за ціною близько 25 грн, замість 7,4 грн за куб. Десь цього вистачить на 3 дні.

Читайте також: Ціни на тепло: чому і на скільки зросте вартість опалення

Тобто це - не просто нижча ціна для потреб опалення, а ціна з певними обмеженнями. Тому будемо сподіватися на теплу погоду, відповідно меншу кількість необхідного газу для забезпечення теплом. А результати готовності побачимо, безпосередньо, на момент включення. Адже щороку нам звітують про готовність, а з початком опалювального сезону починаються проблеми, аварійні ситуації. Зараз фактично нічого не роблять, щоб планово заміняти мережі, які вже на 80% вичерпали свій ресурс.

Хто має відповідати за підготовку мереж до опалювального сезону?

І раніше, і зараз відповідальність лежить на місцевій владі. Просто раніше вона не мала на це достатньо фінансів, ресурсів та можливостей, щоб проводити потрібну підготовку. Іноді не мала на це й політичної волі, адже протягом останніх років 30 ми намагалися загравати зі споживачами, давати їм дешеву послугу, дешеві енергоносії, не закладаючи до тарифу вартість планової поступової заміни мереж. Тут насправді відповідальність лежить і на місцевій, і на централізованій владах. Адже централізована влада мала більший вплив на тариф і ситуацію більш централізовано і розподіляла кошти у вигляді субвенцій. Не всім вдавалося отримати відповідні кошти, ресурси і завжди вони йшли на ті потреби, на які варто було б їх витрачати. Відповідальність держави полягає у здійсненні необхідних заходів енергомодернізації, запровадження енергоефективності, зменшення споживання ресурсів саме за рахунок проведення комплексу заходів з енергоефективності. І варто, можливо, було б почати на рівні держави, зокрема з державних установ, будівель, які ми утримуємо за власні кошти, фактично за бюджет.

Чи досить в українських сховищах газу та вугілля?

З газом ситуація трохи краща. Для безпечного проведення сезону, думаю, що газу достатньо, якщо, звісно, ми не будемо його продавати, зокрема за кордон. Стосовно вугілля, то його запаси - недостатні, далекі від норми. А вугілля впливає на виробіток електроенергії нашими теплоелектростанціями. Тому при дорогій ціні на газ ми не зможемо балансувати і використовувати газ для виробництва електроенергії. Теоретично - зможемо, але тоді ціна на електроенергію стане непідйомною.

Чому люди на індивідуальному опаленні сплачують менше?

Люди, які індивідуально сплачують за опалення, намагаються певним чином економити. Жителі приватних будинків дещо пізніше вмикають опалення, ніж місцеві. Крім того, при централізованій системі опалення досить часто багато втрат і є певні перекоси у вартості певних ресурсів. Але така система має й ряд переваг: може переходити на альтернативні джерела палива (брекети, вугілля тощо) і таким чином забезпечувати дешевий тариф.

Що відомо

  • З 1 жовтня тариф на електроенергію для домогосподарств, споживання яких становить менш як 250 кіловат на місяць, буде знижений із 1,68 гривні до 1,44 гривні за кіловат.
  • 28 липня Кабінет Міністрів продовжив термін дії чинної моделі покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку електричної енергії для населення до 1 вересня. Таким чином в Україні в серпні діятиме єдиний тариф — 1,68 грн/кВт-год.

Читайте також

"Заплатимо зі своєї кишені". Експерт про рішення уряду компенсувати тепловикам різницю між тарифами

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок