Виявили випадково. На Запоріжжі згадали судовий процес над поліцаями, які переховувалися 28 років

Виявили випадково. На Запоріжжі згадали судовий процес над поліцаями, які переховувалися 28 років

Виявили випадково. На Запоріжжі згадали судовий процес над поліцаями, які переховувалися 28 років
Фото: Суспільне Запоріжжя

Пів століття тому, у 1971-році, у Вільнянському районному будинку культури відбувся відкритий судовий процес над 6-ма поліцаямиДопоміжна поліція в окупованих Третім Рейхом країнах в роки Другої світової війни (1939—1945). Як правило, допоміжна поліція формувалася з військовополонених і місцевого населення. Подібні поліцейські організації існували в усіх окупованих країнах. Відрізнялися значною різноманітністю форм організації (поліцаї, шуцмани, самозахист, синя поліція та ін.). Ці органи не були самостійними і підпорядковувались німецьким поліцейським управлінням на окупованих територіях. . Їх звинувачували у злочинах проти мирних жителів під час гітлерівської окупації.

З нагоди Дня визволення Вільнянська від нацистських загарбників, що відзначили у місті 18 вересня, зі свідками того судового процесу поспілкувалася журналістка Суспільного Ольга Ларіонова.

Виїзний суд над поліцаями відбувся у 1971-го році. Процес був відкритим і тривав два місяці, розповіла директорка Вільнянського районного краєзнавчого музею Тетяна Гриценко.

Від злочинів до лави підсудних - 28 років
Тетяна Гриценко. Фото: Суспільне Запоріжжя

На лаві підсудних було шість поліцаїв яким після звільнення Вільнянського району у 1943-му році вдалось уникнути покарання.

Тодішня медична сестра Валентина Весторовська знаходилась у залі суду на всіх засіданнях. Каже, в її обов’язки входило стежити за станом здоров’я підсудних:

"Оце, де кінотеатр Лєніна, все забито було. Люди один біля одного стояли. І все чуть було через мікрофон, тут рупора стояли. Отут стояли солдати і поліція, які сторожили оцих предатєлєй. Я йшла по цій дорожці, кажу: разрешите. І йшла туди надавати допомогу, в зал"

Кілька разів у натовпі біля Будинку культури слухав по гучномовцю свідчення підсудних і працівник телеательє Микола Субота.

Від злочинів до лави підсудних - 28 років
Микола Субота. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Один раз навіть був у залі. Дивився, яке там оцеплєніє було, як люди хотіли розірвати цих поліцаїв. Там, у домі культури є двері, біля ресторану. До цих дверей приїжджав "воронок", привозив їх і забирав. І там оцеплєніє таке було, бо люди рвалися. Були ще живі учасники тих подій", - розповідає Микола Субота.

Світлини декого з поліцаїв були надруковані у місцевих газетах - запорізькі та вільнянські журналісти протягом двох місяців робили репортажі з залу суду, каже Тетяна Гриценко.

"Судили шістьох поліцаїв. Це Дітріх Нейдорф, Микола Донець, Іван Бак, Петро Бевз, Василь Лихобаба і Матвій Шель. Вони діяли надзвичайно жорстоко, розстрілювали, били, забивали на смерть наших земляків, карали активістів, комуністів, євреїв, втікачів із полону. Сам Дітріх Нейдорф — німець. Він був родом із села Павлівка Запорізького району. В часи окупації пішов служити німцям, був перекладачем, потім став поліцаєм. Його призначили керівником районної поліції нашого, тоді Червоноармійського, району", - розповідає директорка музею..

Виявили нацистських поплічників випадково. В одному з портретів на Алеї слави у Донецьку жителька Вільнянська впізнала колишнього поліцая, - розповіла Валентина Весторовська.

Від злочинів до лави підсудних - 28 років
Валентина Весторовська. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Стаханівці, там портрети їх. Я, каже, проходжу, дивлюся — наш Донець, який жив по вулиці Куйбишева. Я, каже, зразу сообщила у міліцію. І так вони по одному виявили всіх - і Бевза. Лихобаба. Він сам із Ковтуново. Ще з Шевченкова, що біля Новогупалівки. І Новоукраїнка", - каже вона.

Під час судового процесу Дітріх Нейдорф визнав провину, розповідав суддям, як катував та вбивав людей. Прохав зважити на його молодість у ті роки, але це йому не допомогло. Провина усіх підсудних була доведена повністю, всі вони отримали найвищу міру покарання.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди