Тютюнова корпорація давала хабарі владі 10 країн для збільшення прибутку в Африці – розслідування

Тютюнова корпорація давала хабарі владі 10 країн для збільшення прибутку в Африці – розслідування

Тютюнова корпорація давала хабарі владі 10 країн для збільшення прибутку в Африці – розслідування
Ілюстрація: STOP

Тютюнова корпорація British American Tobacco могла платити хабарі урядам десятка країн Африки для того, щоб підірвати політику охорони здоров'я та забезпечити прибутковість компанії на континенті.

Про це свідчить розслідування ініціативи STOP.Stopping Tobacco Organizations and Products (STOP) – кампанія з викриття зусиль тютюнової промисловості для підриву боротьби проти тютюну. Ведеться за підтримки Університету Бата, Глобального центру належного управління у боротьбі проти тютюну, Міжнародного союзу по боротьбі з туберкульозом і хворобами легень, а також фондом Bloomberg.

За даними розслідувачів, BAT могли здійснювати підкуп в Бурунді, Коморських островах, Демократичній Республіці Конго, Кенії, Малаві, Руанді, Судані, Танзанії, Уганді і Замбії.

"Розслідувачі виявили 236 платежів у період з 2008 по 2013 рік на загальну суму $601 502, які нібито були використані для того, щоб спробувати вплинути на політику і саботувати конкурентів", – пише STOP.

British American Tobacco – одна з найбільших у світі тютюнових компаній. Одна з десяти найбільших компаній Великої Британії. BAT належать провідні бренди сигарет, включаючи Lucky Strike та Pall Mall. Минулого року було продано близько 650 мільярдів сигарет.

За інформацією розслідувачів, BAT передали понад $28 500 чиновникам в Податковому управлінні Кенії. Крім цього, понад $38 500 нібито заплатили колишньому міністру юстиції країни, імовірно в обмін на перемогу в одному з тендерів.

$20 000 могли заплатити голові парламентського комітету Уганди для "внесення поправок" до звіту, пов'язаного з розслідуванням справи конкурента компанії – Continental Tobacco Uganda, дочірньої фірми Mastermind Tobacco Kenya.

STOP також повідомила про хабарі керівнику компанії Leaf Tobacco and Commodities Ltd. of Uganda в $110 000. Крім того, за інформацією розслідувачів, BAT сплатила близько $56,000 приватній особі з метою "таємно створити профспілку і організувати заворушення робітників у конкурента компанії – Mastermind Tobacco Kenya".

"Аналіз показує, що для зміцнення тютюнової монополії в Південній Африці, BAT та приватний підрядник, імовірно, неодноразово переходили межу законності, щоб підірвати конкуренцію", – зазначає STOP.

Йдеться про "кураторство двох мереж інформаторів" представниками BAT – ті нібито під виглядом боротьби з контрабандою боролися з конкурентами корпорації в Африці.

Як відзначають представники ініціативи STOP, British American Tobacco також могли сприяти контрабанді сигарет компанії з південної частини Африки в західну.

"Свідки пов'язують BAT з врученням готівки, виплат і пожертв на передвиборчу кампанію десяткам політиків, державних службовців, журналістів, а також людей, які працюють у компаніях-конкурентах”, – відзначають розслідувачі.

Попри це, урядовий Департамент по боротьбі з корупцією і шахрайством Великої Британії після п'ятирічного розслідування не виявив достатньої кількості доказів для обвинувачення BAT.

За інформацією ВВС, BAT також могла надавати хабар на користь партії екслідера Зімбабве Роберта Мугабе. Нібито за лояльність у веденні бізнесу та закритті табачних фабрик компанії конкурента BAT.

"Сума пожертвування повинна була бути в районі від $300 000 до $500 000 для Zanu PF (партія Мугабе – ред.)", – йдеться в статті.

Юристи BAT заявили, що звинувачення відносно "не нові" – вони відкинули звинувачення розслідувачів.

Читайте також: Як цигарковий дим впливає на здоров'я

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок