Закриття шкіл та скорочення вчителів на Рівненщині: чому цього почали боятись та де тут "фейк"

Закриття шкіл та скорочення вчителів на Рівненщині: чому цього почали боятись та де тут "фейк"

Закриття шкіл та скорочення вчителів на Рівненщині: чому цього почали боятись та де тут "фейк"

Міністерство освіти може скоротити тисячі шкіл, через що десятки тисяч вчителів ризикують лишитися без роботи.

Такий прогноз озвучив співорганізатор проведеного 26 лютого у столиці протесту перед Міносвіти Руслан Андрійко. Згідно з роз’ясненням профспілки працівників освіти, звільнення може статися внаслідок припинення виділення субвенції для шкіл, де навчається менше 30-ти учнів. Ми навідалися до однієї з таких малокомплектних шкіл.

Закриття шкіл та скорочення вчителів: чому цього почали боятись та де тут "фейк"

Випускний клас Садівської школи у Гощанському районі. З початку навчального року тут вже не навчають старшокласників, так що ці учні – найстарші. Троє дівчат та один хлопець саме вчаться малювати векторний шматок кавуна.

Вчитель інформатики Садівського НВК Ігор Мосійчук:

– Це урок інформатики був у дев’ятому класі. Вивчаємо тему графіка векторна, в нас у класі у даному випадку було четверо дітей, одного учня немає. Взагалі у класі п’ятеро учнів – малокомплектна школа.

Закриття шкіл та скорочення вчителів: чому цього почали боятись та де тут "фейк"

Молодші класи нині сидять разом. Одна вчителька захворіла, тож інша водночас проводить урок для всіх учнів з першого по четвертий клас. Всього в школі навчаються 27 учнів, хоча вона розрахована на двісті. Завдяки батькам, спонсорам та держсубвенції двоповерхове приміщення підтримують у хорошому стані, – пояснює директор.

Директор Садівського НВК Василь Кубай:

– Така кількість учнів в нашій школі, на жаль. Зменшення почалося уже значне, починаючи з 8-9 навчального року. До 8-го навчального року в школі навчалося ще 104 учні, а на початках, коли ще була школа восьмирічною, коли я її прийняв, було 179 учнів. На жаль, перспектива не дуже хороша. Буде йти зменшення, можливо, до початкової школи.

Школярів меншає через падіння народжуваності та скорочення кількості населення. За шість років людей в Садовому поменшало з 650 до 550-ти людей – пояснює секретарка сільради. Каже, торік в Садовому зареєстрували одну дитину, цьогоріч – дві, але найімовірніше, вони тут не житимуть.

Секретарка Садівської сільради Людмила Малярчук:

– Зменшується населення, село стає старішати, якщо по демографічній ситуації. Нема роботи в селі, люди виїжджають. Дітей стає менше. Навіть є такі дітки, які зареєстровані в нас, але батьки їхні працюють в Рівному і вони з ними там в школу ходять, а в нас що ж вони робити будуть?

З нового навчального року Кабмін може відмовитися від держфінансування закладів з кількістю учнів менше 30-ти. Через це в державі закриють три тисячі шкіл – йдеться в заяві, опублікованій профспілкою працівників освіти на своєму сайті. Сьогодні низка громадських організацій організувала протест під Міносвіти з вимогою відставки міністерки Ганни Новосад. Вони не згодні з частиною її рішень, серед яких і згадане вище.

Співорганізатор акції Руслан Андрійко:

– Звісно, ми говорили про антисоціальні наміри уряду звільнення 70-ти тисяч вчителів і скорочення шкіл. Ми передали всі наші вимоги, ключова з яких, звісно – відставка міністра. Визначили термін один місяць, через який нас мають залучити до робочих груп, які мають ці всі питання проговорювати і вирішувати.

Загалом у Садівській школі працює 10 вчителів та один вихователь. Попри їхню часткову зайнятість, навчання одного учня коштує в середньому до 60-ти тисяч гривень на рік, – пояснює директор. Плани Міносвіти змушують його хвилюватися.

Директор Садівського НВК Василь Кубай:

– Острахи завжди були. Вчителі переживають, батьки переживають. Бо школа повинна бути в селі. Школа, ФАП, магазин, така структура має бути. Надіємося на краще, ми оптимісти.

Рішення про зміну мінімальної кількості дітей не прийняте на законодавчому рівні, пояснює керівник районного відділу освіти. Каже: якщо ситуація зміниться, навантаження ляже на місцевий бюджет. При цьому заспокоює: до закриття шкіл це не призведе. Початкову школа фінансує держбюджет незалежно від кількості учнів.

Начальник відділу освіти Гощанської РДА Олексій Савонік:

– Зараз фінансуються школи 1-2 ступеня, коли нараховується 25 і більше дітей. Субвенція на них виділяється. Якщо зміниться цифра у виділенні субвенції, там початкова ланка буде фінансуватися, дошкільна ланка буде фінансуватися. Не буде фінансуватися лише друга ступінь. Певні вчителі втратять години, можливо, виникне питання про нове працевлаштування.

Позицію освітнього відомства стосовно можливого масового звільнення вчителів замість міністерки прокоментував держсекретар.

Державний секретар Міністерства освіти й науки Павло Полянський:

– Було призначено акцію саме на той час і день, коли традиційно впродовж останніх років відбуваються засідання уряду. Нещодавно на етері одного із телеканалів міністр вкотре заявила, що таких намірів міністерство не має, не мало та й, власне, міністерство не має повноважень звільняти вчителів. Це також напевно елемент політичної чи навколополітичної боротьби.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди