Держекоінспекція знову підозрює хмельницьке сміттєзвалище у забруднені водойми на Озерній

Держекоінспекція знову підозрює хмельницьке сміттєзвалище у забруднені водойми на Озерній

Держекоінспекція знову підозрює хмельницьке сміттєзвалище у забруднені водойми на Озерній
Фото: Суспільне.

Обласна держекоінспекція вдруге цього року обстежила воду зі струмка, який тече з боку хмельницького сміттєзвалища та впадає в озеро в мікрорайоні Озерна. Вперше позачергову перевірку екоінспекція проводила в березні цього року. Тоді за її результатами екологи виявили забруднення поверхневих вод струмка, а у фільтраті знайшли важкі токсичні речовини.

Про це Суспільному розповіла начальниця відділу взаємодії з громадськістю за ЗМІ обласної держекоінспекції Наталія Сологуб.

За її словами, днями були знову відібрані проби води, наразі тривають інструментально-лабораторні дослідження.

Мешканці Озерної: "Тут вода чорна"

Безіменний струмок, що зв’язує звалище і водойму, впадає в озеро на Озерній. Житель мікрорайону Андрій часто тут рибалить.

Мешканець Озерної Андрійскаржиться, що вода у водоймі буває чорною та підозрює, що її забруднює місцева смітярка.
Мешканець Озерної Андрійскаржиться, що вода у водоймі буває чорною та підозрює, що її забруднює місцева смітярка. Фото: Суспільне.

«Зараз ситуація набагато краща. Бо навесні - то було страшне, вода чорна була. Мабуть, від домішків тієї холери, що на сміттєзвалищі», - каже чоловік, незадоволений станом води в озері.

Хмельничанка Світлана, що проживає неподалік, підтверджує – вода тут постійно забруднена.

«З водою щось треба робити. Бо гуляють діти, гуляють дорослі. І така проблема із його забрудненням існує», - говорить вона.

Екологічна інспекція: "Нуль реакції від міської влади"

Держекоінспекція на обстеження води у водоймі запрошувала представників КП "Спецкомунтранс", але ті усі запрошення та звинувачення ігнорують.
Держекоінспекція на обстеження води у водоймі запрошувала представників КП "Спецкомунтранс", але ті усі запрошення та звинувачення ігнорують. Фото: Суспільне.

В березні цього року екоінспекція провела позапланову перевірку струмка за зверненням жителя Хмельницького. За результатами перевірки, у фільтраті виявили токсичні речовини та важкі метали. На фото, яке надала Держекоінспекція, – шість колб. В першій – вода у струмку до полігону, в другій – сам фільтрат, в решті – вода в струмку і в озері. Зараз екоінспектори провели обстеження озера, розповіла начальниця відділу взаємодії з громадськістю та ЗМІ екоінспекції Наталія Сологуб.

«Запрошувала інспекція представників міської влади вже не вперше. Проте запрошення інспекції останні ігнорують», - каже вона.

Науковці: "Фільтрат зі сміттєзвалища може забруднювати водойму"

Завідувачка кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Наталія Міронова коментує - результати попередньої перевірки екологічної інспекції можуть свідчити про те, що фільтрат потрапляє саме зі сміттєзвалища.

Науковиця-екологиня Наталія Міронова допускає, що забруднення водойми на Озерній відбувається саме фільтратом з міського сміттєзвалища.
Науковиця-екологиня Наталія Міронова допускає, що забруднення водойми на Озерній відбувається саме фільтратом з міського сміттєзвалища. Фото: Суспільне.

«Там є важкі метали, небезпечні речовини, які в умовах міста не можуть бути сформовані, оскільки ми в своїй діяльності не використовуємо такі речовини. То зв'язок цей певною мірою є», - розповідає науковиця.

Журналістам на сміттєзвалише зась

Знімальна група Суспільного намагалась знайти те місце, де струмок, що знаходиться поруч з полігоном твердих побутових відходів, бере початок. Однак, на територію сміттєзвалища журналістів не пускають. Директор комунального підприємства «Спецкомунтранс» Олександр Зімін каже – сміттєзвалище є режимним об’єктом.

«На територію сміттєзвалища ви не зайдете, не можна туди заходити. Ми нікого туди не пускаємо і ви не виключення», - говорить чиновник.

Журналістів на сміттєзвалищі не пускають. Керівництво КП "Спецкомунтранс" звинувачення у забрудненні навколишнього середовища відкидає.
Журналістів на сміттєзвалищі не пускають. Керівництво КП "Спецкомунтранс" звинувачення у забрудненні навколишнього середовища відкидає. Фото: Суспільне.

Директор «Спецкомунтрансу» також заперечує факт витікання фільтрату.

«З нашого боку ніяких порушень немає – витікання, перетікання ніякого абсолютно немає», - каже Олександр Зімін.

Сміттєзвалище - режимний об'єкт?

Суспільне намагалося з’ясувати, чи дійсно сміттєзвалище є режимним об’єктом, закріпленим в законодавстві. Адвокат В’ячеслав Тарадуда пояснює, в українському законодавстві поняття «режимний об’єкт» – відсутнє.

«Ми зустрічаємо частково обмеження доступу до певних об’єктів, передбаченого законом України «Про державну таємницю». Проте, про яку державну таємницю ми можемо говорити, якщо це сміттєзвалище», - каже він.

Адвокат В'ячеслав Тарадуда дії керівництва КП "Спецкомунтранс" з недопусу журналістів на сміттєзвалище назвав перешкоджанням журналістській діяльності.
Адвокат В'ячеслав Тарадуда дії керівництва КП "Спецкомунтранс" з недопусу журналістів на сміттєзвалище назвав перешкоджанням журналістській діяльності. Фото: Суспільне.

Адвокат додає: «Режимним об’єктом також можуть бути приміщення, де перебувають особи, яким передбачена державна охорона. Про територію смітника ми не можемо говорити, що там є якісь охоронювані особи».

За словами В’ячеслава Тарадуди, обмеження доступу до сміттєзвалища знімальної групи Суспільного можна кваліфікувати, як перешкоджання журналістській діяльності. Враховуючи цей факт, ми викликали поліцію і написали заяву на притягнення до відповідальності директора комунального підприємства «Спецкомунтранс».

Що відомо

  • Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області провела позапланову перевірку комунального підприємства «Спецкомунтранс». Екологи зафіксували, що стічні води – фільтрат, з хмельницького сміттєзвалища потрапляють у струмок, а далі у ставок в мікрорайоні Озерна.
  • Екологами було внесено припис щодо усунення виявлених порушень, а керівника підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 59 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
  • Екологи за забруднення озера нарахували Хмельницькому комунальному підприємству "Спецкомунтранс" понад 54,6 мільйонів гривень збитків. Підприємство повинно добровільно сплатити державі нараховані збитки, або екологи позиватимуться до суду.
  • Працівники обласної Держекоінспекції притягнули до адміністративної відповідальності керівника Хмельницького КП "Спецкомунтранс" Олександра Зіміна.
  • Директор "Спецкомунтрансу" Олександр Зімін повідомив Суспільному, що комунальне підприємство оскаржуватиме рішення постанови про накладання штрафу на підприємство, адже ніяких порушень не вбачає.
  • "Мільйонні штрафи не розв'яжуть проблему хмельницького сміттєзвалища", - розповіла в ефірі Українського радіо "Поділля-центр" членкиня Всеукраїнської екологічної ліги, кандидат біологічних наук Тетяна Виговська.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди