Третій напад на Стерненка в Одесі. Експерти розповіли про деталі загибелі одного з нападників

Третій напад на Стерненка в Одесі. Експерти розповіли про деталі загибелі одного з нападників

Третій напад на Стерненка в Одесі. Експерти розповіли про деталі загибелі одного з нападників
Суспільне Одеса

Приморський райсуд продовжив розгляд обвинувального акту щодо Сергія Стерненка, якому закидають умисне вбивство одного з нападників, Івана Кузнєцова. Учасники процесу допитали двох експертів з Київського клінічного бюро судово-медичної експертизи. Вони пояснили, як і де Кузнєцов отримав смертельні травми, а також чи міг Стерненко нанести собі частину поранень. Про таке повідомила кореспондентка Суспільного, яка відвідала процес 17 вересня.

Судовий розгляд розпочався з клопотання захисника Стерненка Вадима Оксюти про відвід головуючого судді Сергія Кічмаренка. На думку адвоката, в цьому процесі він упереджений, сприяє стороні обвинувачення та порушує норми Кримінально-процесуального кодексу. Інші захисники та сам Стерненко підтримали рішення колеги.

"Враховуючи попередню поведінку головуючого, який перешкоджає стороні захисту у всесторонньому та повному допиті свідків у суді, зокрема Олександра Подобєдова, а також беручи до уваги неодноразову некоректну поведінку судді щодо захисників Стерненка, у сторони захисту складається чітке переконання в упередженості Кічмаренка, який всіляко сприяє стороні обвинувачення та грубо порушує норми КПК", – додав Оксюта.

Натомість прокурори Юрій Матвійчук та Ірина Купріна виступили проти, зазначивши, що адвокати Стерненка зловживають правом на відвід, застосовуючи його майже на кожному засіданні. Після нарадчої кімнати колегія суддів відхилила клопотання Оксюти та продовжила судовий розгляд.

Справа Стерненка про третій напад
Адвокат Стерненка Вадим Оксюта. Суспільне Одеса

Справа Стерненка про третій напад. Суд заслухав двох експертів про деталі загибелі Кузнецова
Прокурори Юрій Матвійчук та Ірина Купріна. Суспільне Одеса

Далі учасники процесу приступили до допиту двох експертів Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи — директора Олександра Михайленка та завідувача Володимира Зосименка. У 2020 році в складі п'яти спеціалістів, зокрема Зосименка та Михайленка, установа провела дві судово-медичні експертизи щодо деталей смерті Івана Кузнєцова. Ці документи лягли в основу обвинувального акту, а ініціатором проведення експертиз стала сторона обвинувачення.

Одне з питань, яке ставилося органом досудового розслідування, стосується місця, де саме Іван Кузнєцов отримав смертельні удари ножем у серце: біля будинку на Фонтанській дорозі, 9-е, де стався напад, чи поруч із будинком на Фонтанській дорозі, 7, де виявили тіло Кузнєцова. Відстань між цими будівлями складає майже 100 метрів. І від встановлення цих фактів залежить кваліфікація справи: самооборона біля будинку №9 чи умисне вбивство біля будинку №7.

За словами експерта Володимира Зосименка, у перших висновках комісія прийшла до думки, що Кузнєцов міг отримати смертельні травми між двох будинків, без конкретизації певного місця. Однак вже в наступній експертизі фахівці зазначили більш конкретну локацію. Так, на думку судмедекспертів, після отримання смертельних ран Кузнєцов приблизно через 19-21 секунду втратив 30% об'єму циркулюючої крові та знепритомнів. А тому не міг подолати відстань у 100 метрів, тобто від одного будинку до іншого. Тому, за даними судмедекспертів, смертельні ножові поранення загиблий отримав біля будинку №7. Приблизно через 4 хвилини він помер від різкої крововтрати.

Справа Стерненка про третій напад.
Київські експерти Володимир Зосименко та Олександр Михайленко. Суспільне Одеса

Справа Стерненка про третій напад.
Володимир Зосименко під час допиту в суді. Суспільне Одеса

"У другій експертизі ми вказали, що отримані проникаючі колото-різані поранення грудної клітини Кузнєцов отримав ближче до будинку на вулиці Фонтанська дорога, 7. Інша рана, правого плеча, була отримана перед прийняттям тілом горизонтального положення після спричинення проникаючих колото-різаних поранень біля будинку №7. Дана рана стовідсотково утворилася лише там, перед настанням смерті, і жодним чином інакше не можна пояснити її морфологію та напрямок кровотечі", — зазначив Зосименко.

Ці висновки фахівці зробили, дослідивши відстань, яку могла подолати людина при втраті певної кількості крові до втрати свідомості, та наявність між двома будинками слідів крові у вигляді капель, плям чи калюж. Останніх не знайшли, вони були виявлені лише на місці загибелі Кузнєцова.

Щодо травм, які Сергій Стерненко отримав у сутичці, то, за даними експертів, вони утворилися від 3-4 ударів гострим предметом. Це були різані рани на четвертому та п'ятому пальцях, а також дві рани на лівій кисті. Перші дві він отримав біля клумби будинку №9-е, тобто на місці ймовірного нападу. Інші дві рани, за версією експертів, Стерненко отримав біля будинку №7.

Щодо можливого нанесення ран самим Стерненком, експерти зазначили: пошкодження на пальцях, зап'ясті та кисті він міг отримати як під час самозахисту при нападі, так і нанести собі самостійно.

Справа Стерненка про третій напад. Суд заслухав двох експертів про деталі загибелі Кузнецова
Судовий експерт під час допиту. Суспільне Одеса

Справа Стерненка про третій напад. Суд заслухав двох експертів про деталі загибелі Кузнецова
Судовий процес в Приморському суді. Суспільне Одеса

Після доповіді спеціалістів адвокат Стерненка Микола Оріховський заявив, що у документах немає жодного посилання на методологію чи наукову літературу, на основі якого фахівці робили своє дослідження. На це Зосименко зазначив, що наразі від судового експерта законодавство не вимагає посилань на джерела чи літературу, достатньо профільного сертифіката.

Крім того, адвокати Масі Найєм та Микола Оріховський запитали в експертів про причини проведення другої експертизи, яка встановила більш точне місце загибелі Кузнєцова. Експерти послалися лише на постанову від прокурорів.

Про що справа

З 2014 року на колишнього лідера одеського осередку "Правого сектору" скоїли три напади. Під час останнього, у травні 2018 року, на Стерненка біля під'їзду будинку напали двоє чоловіків. За версією слідства, підозрюваний смертельно травмував одного з них — 28-річного Івана Кузнєцова. Другий нападник, Олександр Ісайкул, втік з місця події.

Сторона обвинувачення наполягає, що Стерненко умисно вбив Кузнєцова. На думку прокуратури, після того, як напад не вдався, чоловік почав втікати. Утім підозрюваний нібито наздогнав його та завдав смертельні поранення ножем. Також активісту закидають незаконне поводження зі зброєю. Сам Стерненко версію прокуратури заперечує та переконує: це був самозахист, а Кузнєцова він не наздоганяв. Нападник нібито почав бігти вже після того, як активіст травмував його, захищаючи власне життя.

Читайте також

  • Справа про третій напад. В Одесі суд допитав свідка, якого Стерненко вважає організатором
  • В Одесі суддя, який розглядає справу Стерненка, заявив про перешкоджання діяльності
  • У справі про третій напад на Стерненка допитали свідків. Що вони розповіли

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

На початок