Дві громади Сумщини беруть участь у проєкті з оснащення пожежних команд "Вогнеборці"

Дві громади Сумщини беруть участь у проєкті з оснащення пожежних команд "Вогнеборці"

Дві громади Сумщини беруть участь у проєкті з оснащення пожежних команд "Вогнеборці"
Суспільне Суми

Дві громади Сумщини стали учасниками проєкту "Вогнеборці", який реалізується Фондом міжнародної солідарності у рамках програми "U-LEAD з Європою". Чим допоможе громадам участь у проєкті та у якому стані наразі місцеві пожежні команди — у матеріалі Суспільного.

Василь Василенко за кермом працює 20 років. Раніше був водієм у колгоспі. З 2008-го року чоловік виїздить на пожежі в складі місцевої пожежної команди.

Дві громади Сумщини беруть участь у проєкті з оснащення пожежних команд "Вогнеборці"

"Найчастіше палять буряни. Загорається десь забор, десь сарай. Запалили – вітер дмухнув, це людський фактор. Ніхто не враховує, як воно буде. Буває, виїжджаємо вночі - немає нікого, самі намагаємося. Важко самому. А так в основному ми в машині, бо треба в машині комусь бути: додати воду, вимкнути. В основному люди сходяться і гасять", — говорить він.

У селі Андріяшівка загалом чотири таких місцевих пожежних. На загоряння виїжджають по одному. Чоловіки працюють без спеціальних костюмів і апаратів захисту дихання. Виклики отримують або від селян, або з Роменського управління ДСНС. У вересні виїжджали на одну пожежу, розповідає Анатолій Ярмак, у серпні мали чотири виклики.

"Місяць назад сінник запалили. І Роменська гасила , і ми, і Василівська. З 2 ночі до 8 ранку гасили , сінник величезний був", - згадує чоловік. І додає, що хотілося б мати нову машину. "Вона вже старша за мене. Бочку вже переварили. Нову обіцяють", - каже він.

В Андріяшівській територіальній громаді загалом 10 таких пожежних команд. Вони обслуговують 11 сільрад. На баланс Андріяшівської сільради пожежна команда перейшла в 2008-му році. З техніки мають 9 автомобілів і трактор, розповідає Андріяшівський сільський голова Інна Дибчинська.

"На даний час 3 млн 600 тисяч на рік іде на утримання всіх пожежних команд: це і зарплата, і енергоносії, і пальне, і запчастини, комунальні витрати, страховки і так далі. Телефон пожежної команди є у кожного жителя села, так історично склалося, що викликають ту команду, яка ближче на території. Але в разі необхідності їдуть всі пожежні команди, якщо складна пожежа", - каже Дибчинська.

Коровинська ОТГ

У Коровинській територіальній громаді Роменського району поки немає жодної пожежної команди. Місцева сільрада стала учасником проєкту "Вогнеборці. Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні" від польського Фонду міжнародної солідарності. Поки в селі відібрали двох майбутніх членів добровільної пожежної команди. Найближчим часом вони мають поїхати на навчання до Польщі. Потім тут чекають і на обладнання.

Вже зробили ремонт у приміщенні, яке буде пожежним депо, розповідає секретарка Коровинської сільради Валентина Криштопа. "Фонд обіцяє, що придбає пожежний автомобіль для територіальної громади і чотири комплекти одягу", - каже вона.

Це підтверджує координаторка проєкту Лілія Атнажева. "Те, що дві громади Сумщини були підтримані в рамках цього конкурсу, це вже свідчить, що така потреба є і це для громад важливо. Бо на другому етапі із 249 ми відібрали 45", - каже вона.

Усього на Сумщині створено 217 протипожежних формувань, з них 109 - місцевих і 108 - добровільних. Інструктажі для них проводить Державна Служба з надзвичайних ситуацій.

Дві громади Сумщини беруть участь у проєкті з оснащення пожежних команд "Вогнеборці"

95% пожежних команд в громадах вичерпали свої ресурси за терміном експлуатації, розповідає фахівець сектору зв'язків за ЗМІ управління ДСНС України в Сумській області Євген Могиленець. "Нині в області налічуються 157 боєздатних протипожежних формувань, що складає лише 72 % від їх загальної кількості", - каже він.

Що відомо

  • 2020 року на Сумщині сталося понад 3000 пожеж. З них більше 2000 - в селах. Для гасіння 325 разів були задіяні місцеві пожежні команди.
На початок