Броніслава Ніжинська. Як танцівниця з Києва змінила світовий балет

Броніслава Ніжинська. Як танцівниця з Києва змінила світовий балет

Ексклюзивно
Броніслава Ніжинська. Як танцівниця з Києва змінила світовий балет
retromoderna.pl

Танцівниця Броніслава Ніжинська народилася у Мінську, мала польське походження, але у світовому балеті її знають як українку, яка створила у Києві свою “Школу руху”, де розробила новий напрямок у модерн-балеті. Вона виховала Сержа Лифаря, який став один із найвидатніших танцівників XX століття, ставила балет в театрі Колон в Буенос-Айресі, танцювала в Парижі і працювала в Голівуді.

Щоб повернути пам’ять про роль саме Київського періоду (1916-1921 років) у творчості однієї з перших у світі жінок-хореографок у вересні в центрі театрального мистецтва ім. Леся Курбаса відбулася історична прем’єра вистави «Броніслава Ніжинська: танц-реконструкція». Про виняткову особистість української балетмейстерки та проект “Броніслава Ніжинська” в ефірі Українського радіо розповів хореограф-дослідник, режисер та перформер Віктор Рубан.

Чому важливо говорити про творчість Броніслави Ніжинської

Це важливо не лише для хореографії, а й для мистецтва. Загалом радянський період не лише відформатував український культурний простір, але також відбулося багато культурного запозичення, апропріації. Дуже багато світових митців, які здобули величезну славу, до яких також належить Броніслава Ніжинська, називають російськими. Так, як сьогодні Україна проходить етап відновлення своєї ідентичності, дуже важливо говорити про наше надбання, про тих людей, про зв’язок з культурним полем, про події, які вплинули на наш прорив на світовому рівні.

Про сім’ю Ніжинської

Батьки Вацлава і Броніслави Ніжинських були знаними танцівниками українського народного танцю і, будучи вільними митцями, вони були дуже прив’язані до українського простору. Броніслава з Вацлавом виросли в оточенні театральних мізансцен, постановок і виступів. Лексика в тілі, яку використовувала Броніслава ― це елементи народного танцю, зокрема й українського народного. Вони, звичайно, не такі стилізовані, як у форматі Вірського, не така видовищна подача, рухи більш лаконічні і вивірені, однак вони допомогли розвивати балетне мистецтво.

Про стиль танцівниці

Броніславу Ніжинську називають першою хореографкою конструктивізму, мистецького напрямку першої половини ХХ століття. У мистецтві танцю до того такого не було, саме вона започаткувала цей напрямок у модерн-балеті.

Про київський період у житті Броніслави Ніжинської

Вона була примою Міського театру. Разом з балетмейстером Олександром Кочетовським, який був її чоловіком, вони працювали над постановками. Коли вони переїхали до Києва, то їм дали можливість працювати з танцівниками. Саме завдяки цій парі в Києві виникло високе балетне мистецтво. Пізніше Броніслава створила свою “Школу рухів”, також викладала у Київському експериментальному театрі-студії — Центростудії, працювала в Київській консерваторії, в драматичній студії Єврейського культурного центру, в Молодому театрі, заснованому Лесем Курбасом, а пізніше і в Українській школі драми. Вона дуже вплинула на те, що танець посів важливе місце в інших видах мистецтв.

Чи задокументована спадщина Ніжинської

Саме тому ми звернулися до київського періоду, що згадок про цей період майже немає. Залишилися її щоденники, поодинокі фотографії, і про київський період говориться в основному у спогадах її студійців, тих, хто з нею працював. Дуже мало інформації і, на жаль, більшість архіву знаходиться у Сполучених Штатах Америки, у бібліотеці Конгресу. Є частина задокументованих згадок про мистецькі елементи, які знаходяться у Києві, в музеї театрального, музичного та кіномистецтва.

Як саме київський період у житті Броніслави Ніжинської вплинув на формування сучасного балету

Перші балети Ніжинської були створені саме в Києві. Її запросили читати лекції з руху для митців, архітекторів, художників-графістів, скульпторів. Це вплинуло не лише на неї, а й на мистецьке середовище у Києві, яке створило хвилю авангарду.

Інтерес видатних митців до Броніслави був невипадковим тому, що її новаторство притягувало. Вона ставила номери без музики, на той період це неможливо було собі уявити. Її пошук лексики, руху, тілесності танцівника, що буде говорити з глядачем через жест ― все це вплинуло на мистецтво. Коко Шанель і Пікассо теж шукали це в одязі, дизайні. Пікассо створював куліси для балету Ніжинської, вони були основною декорацією, яка доповнювалася сценографією.

Про проєкт "Броніслава Ніжинська"

Підготовка проєкту розпочалася в червні, а програма заходів ― у серпні. Він складається з двох блоків: освітня частині і презентаційна програма. До освітньої програми ввійшли два практичні воркшопи, куди ми запрошували людей без танцювальної підготовки, які могли познайомитися з методом танц-реконструкції. Другий воркшоп ми присвятили “Школі рухів”, з методологією якої працювала Броніслава Ніжинська. Далі були 3 лекції, присвячених київському періоду, методології “Школи рухів” і впливу Броніслави Ніжинської на світовий танець. Ці лекції є у вільному доступі завдяки підтримці Культурного фонду. Освітня частина спрямована на те, щоб більше познайомити з творчістю Броніслави Ніжинської.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок