Доповідь ЮНЕСКО: Росія привласнила понад 4000 пам'яток Криму і вивозить артефакти

Доповідь ЮНЕСКО: Росія привласнила понад 4000 пам'яток Криму і вивозить артефакти

Доповідь ЮНЕСКО: Росія привласнила понад 4000 пам'яток Криму і вивозить артефакти

"Привласнила 4095 пам'яток національного та місцевого значення", "незаконно вивозить артефакти з окупованого Криму, "не виконує свої зобов'язання щодо збереження об'єктів культурної спадщини", - це цитати з доповіді генерального директора ЮНЕСКО 212-й сесії Виконавчої ради з моніторингу ситуації в Автономній Республіці Крим, яка опублікована на сайті ЮНЕСКО.

Зазначається, що інформація представлена ​​національною комісією України у справах ЮНЕСКО та постійним представництвом України при ЮНЕСКО на прохання генерального директора ЮНЕСКО. У ній дається огляд ситуації в Криму з січня 2020 року до кінця липня 2021 року.

У доповіді мова йде про права людини, свободу слова, культуру, спорт, утиски кримських татар. Стосовно культури зазначені наступні проблеми.

У документі сказано, що РФ намагається змінити сприйняття історико-культурної спадщини України, привласнила українські культурні цінності на півострові, включаючи 4095 пам'яток національного та місцевого значення, незаконно вивозить артефакти з окупованого Криму, які експонує в Росії зі своїми наративами, проводить несанкціоновані археологічні розкопки, стирає сліди культурної присутності кримських татар на півострові.

В порушення вимог Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, на об'єктах культурної спадщини ведуться незаконні археологічні розкопки.

Наприклад, в червні 2021 року з використанням важкої техніки - екскаваторів та вантажівок - почалися "розкопки", які можуть поставити під загрозу статус поселення Херсонес Таврійський, який з 2013 року внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО". Місцеві активісти зафіксували вивезення фрагментів археологічних артефактів у вантажівках з грунтом, що зібрали на будівельному майданчику.

Є підстави вважати, що до Москви вивезли 1451 експонат з "Лівадійського палацу-музею", зокрема, друковані видання, живопис, мармурові вази з метою їх показу на виставці "Романови. Спогади про Крим", проведення якої заплановано на осінь 2021 року.

"...знищено "перепелине поле" з червонокнижними і ендемічними рослинами на території Криму через будівництво в бухті Капсель біля Судака і мису Меганом, який був до 2019 року природоохоронною зоною".

"Реставраційні роботи", проведені в Ханському палаці в Бахчисараї, що включали заміну автентичних структурних елементів і оригінальної середньовічного черепичного даху, поставили під сумнів збереження історичної та культурної цінності Ханського палацу як єдиного збереженого зразка кримськотатарської палацової архітектури".

З повним текстом доповіді можна ознайомитися за посиланням.

Що відомо

  • РФ намагалася "переписати на себе" Херсонес Таврійський у переліку ЮНЕСКО.
  • Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що РФ поряд з усіма іншими своїми злочинами, буде покарана за порушення ними Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14 травня 1954 року.
  • Центр економічної стратегії оцінює втрати України через тимчасової окупації Криму в $135 млрд.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад