Сімейні фермерські господарства: як це працює на Рівненщині

Сімейні фермерські господарства: як це працює на Рівненщині

Сімейні фермерські господарства: як це працює на Рівненщині
pixabay.com

Протягом двох років на Рівненщині створили 31 сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи. Найбільше зареєстрованих – на території Рівненського району, – йдеться на сайті департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОДА.

Головна спеціалістка департаменту Олена Гордієвич в етері Українського радіо розповіла Суспільному, хто та як має право створювати сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи (СФГ) та які привілеї на нього чекають.

Коли можна створити СФГ

Створити фермерське господарство може фізична особа або фізична особа-підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції.

"З початку 2020 року з'явилась така можливість на основі договору декларації про створення сімейного фермерського господарства – створити сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи. Це створення СФГ на основі ФОПа. Тобто, людина реєструється як фізична особа підприємець з приміткою – фермерське господарство", – пояснила головна спеціалістка.

Вона уточнила, що створити СФГ може будь-хто, проте найвигідніше це буде для тих фермерів, які мають у власності чи у користуванні від двох до 20 гектарів землі.

Обов'язковою умовою є наявність землі у власності, у користуванні чи в оренді. Працюють у господарстві члени однієї сім'ї, які живуть на одній території, спільно проводять час та мають права та обов’язки у родині, а інші члени родини мають право долучатися, якщо вони проводять спільну господарську діяльність, – розповіла чиновниця.

Які документи потрібні

Для створення СФГ необхідно підготувати договір або декларацію, – сказала Олена Гордієвич.

"Договір укладається спільно з членами сім'ї та підлягає матеріальному засвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок. У разі одноосібного ведення такого господарства, фізичною особою одноосібно укладається декларація про створення сімейного фермерського господарства, яка нотаріального засвідчення не потребує", – зазначила посадовиця.

Вона уточнила, що головною різницею СФГ без статусу юридичною особи від СФГ з таким статусом є те, що в першому випадку керівником може бути тільки члени сім'ї, а у другому – найманий працівник. Також вона додала, що СФГ без статусу юридичної особи краще оформляти тим господарникам, у кого незначні земельні ділянки.

У чому вигода

Якщо у користуванні є від двох до 20 га землі – тоді СФГ має право стати четвертою групою оподаткування – групою, яка отримує державні пільги, а саме сплату неповного соціального внеску.

"Для четвертої групи оподаткування протягом десяти років є компенсація соціального внеску в розмірі від 0,9 до одного мінімального розміру страхового внеску на кожного члена сім'ї. Ще однією з вигід є те, що члени СФГ та голова матимуть право на пенсійне забезпечення, зможуть взяти участь у програмах державної фінансової підтримки", – розповіла спеціалістка.

За її словами, СФГ можуть взяти участь у програмах держпідтримки, як от бюджетна компенсація за утримання корів усіх напрямків продуктивності, бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь – один гектар – новоствореним господарствам, 25% компенсації від вартості придбаної техніки та обладнання вітчизняного виробництва та інші напрямки, залежно від виду діяльності.

"Створення СФГ дає можливість появі нових робочих місць у сільській місцевості, легалізація діяльності дрібних товаровиробників сільськогосподарської продукції, що надалі дає право на пенсійне забезпечення громадян. Це й надходження до місцевих бюджетів, збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, що позитивно відображається на розвитку сільських територій", – додала представниця департаменту.

Які обмеження створення

Як таких обмежень для створення СФГ без статусу юридичної особи – немає, – сказала головна спеціалістка. Це стосується і наявності у господарстві корів.

"Для створення СФГ немає обмежень, скільки голів корів має бути – можна створювати і з однією, і без корів, аби була у користуванні земля. Якщо в господарстві є п’ять та більше корів – таке господарство має право отримати державну субсидію – компенсацію у п’ять тисяч гривень на одну голову", – повідомила Олена Гордієвич.

І додала: СФГ можуть створювати і пасічники на основі ФОП.

"Бджолярі також мають напрямок підтримки по бджільництву, але тільки для фізичних та юридичних осіб. Підтримка пасічників – це по 200 грн на одну бджолину сім'ю", – уточнила посадовиця.

Згідно з її словами, на період сезонних робіт СФГ може наймати працівників за цивільно-правовим договором, обмежень у цьому немає.

Також СФГ мають право легально торгувати власною продукцією, в тому числі і на ринках, та укладати договори з переробними підприємствами.

Що відомо

  • 31 СФГ без статусу юридичної особи створили у 17 громадах. Найбільше їх у Рівненському районі, ще сім – у Дубенському, чотири – у Вараському та три – у Сарненському.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди