У тенісі на візках уперше в історії виграли "золотий шолом". Це зробили одразу двоє гравців: відео

У тенісі на візках уперше в історії виграли "золотий шолом". Це зробили одразу двоє гравців: відео

У тенісі на візках уперше в історії виграли "золотий шолом". Це зробили одразу двоє гравців: відео
AP

Де Ґрут стала першою тенісисткою на візку, кому це вдалося, а Алкотт створив історію для чоловічого тенісу.

Новак Джокович усе ж не зміг оформити "календарний шолом" на останньому мейджорі сезону – US Open. Проте в Нью-Йорку це вдалося двом іншим тенісистам – нідерландці Діде де Ґрут та австралійцю Ділану Алкотту, які змагалися в турнірах на візках.

Причому для обох це стало "золотим шоломом" – першими в історії тенісу на візках. У 2021-му тенісисти виграли всі чотири ґрендслеми – Australian Open, Ролан Ґаррос, Вімблдон і тепер US Open, а також "золото" Паралімпійських ігор у Токіо.

Раніше подібне досягнення вдавалося лише одній тенісистці – німкені Штеффі Ґраф, яка в 1988 році виграла і всі "шоломи", і Олімпіаду в Сеулі.

У жіночому фіналі з тенісу на візках Де Ґрут обіграла японку Юї Каміджі (6:3, 6:2), а Алкотт у змаганні квадів На відміну від відкритих змагань на візках, у квадах немає розділення на чоловічий і жіночий турніри. Він вважається змішаним, проте участь беруть переважно чоловіки.– нідерландця Ніла Вінка (7:5, 6:2).

Алкотт
AP

Після матчу Алкотт подякував організаторам турніру за те, що "змінили його життя" та, як він сподівається, "мільйони життів людей з інвалідністю в усьому світі, які можуть бачити таких, як вони, на великих аренах".

"Раніше я так себе ненавидів, я ненавидів свою інвалідність. Я навіть не хотів більше бути [на цьому світі]. Але я знайшов теніс, і він змінив і врятував мені життя. І тепер я перший тенісист-чоловік, який виграв "золотий шолом" у будь-якій дисципліні. Не знаю, чи я ще повернуся сюди. Дякую, що [одного разу] дозволили молодому товстому хлопцю з інвалідністю й жахливою зачіскою втілити його мрію в життя".

"Я пишаюся тим, що маю інвалідність, пишаюся тим, що граю в теніс на візках, – заявив Алкотт. – Я не хочу грати у звичайний теніс, не хочу змагатися на Олімпіаді. Я не хочу бути там, із Новаком і Медвєдєвим. Я хочу бути собою".

У чому особливість змагань на візках

 • На турнірах Великого шолому розігрують трофеї у двох видах тенісу на візках: відкритому та квадах. У відкритому змагаються спортсмени з порушенням роботи однієї або обох кінцівок. А у квадах беруть участь тенісисти, які додатково мають інші порушення, зокрема роботи рук.
 • На відміну від відкритих змагань на візках, у квадах немає розділення на чоловічий і жіночий турніри. Він вважається змішаним, проте участь беруть переважно чоловіки.
 • У тенісі на візках дозволено, аби м'яч двічі відбився від корту перед прийомом удару.
 • Формати змагань відрізняються, залежно від турніру. Приміром, цього року на US Open уперше збільшили кількість учасників до восьми тенісистів, як у відкритому турнірі на візках, замість чотирьох.
 • Australian Open став першим мейджором, який додав до програми одиночний теніс на візках – у 2002 році (квади – в 2008-му). US Open приєднався в 2005-му та став першим "шоломом", який увів квади (2007). На Ролан Ґаррос тенісисти на візках змогли грати в 2007-му (квад – з 2019-го). Вімблдон зробив ці види доступними останнім – у 2016-му (квад – також із 2019-го).

Хто така Діде де Ґрут

 • 24-річна нідерландська тенісистка, перша ракетка світу в тенісі на візках.
 • 12-разова чемпіонка одиночних "шоломів", має стільки ж у парах. Зокрема, в 2019 році виграла всі чотири парні ґрендслеми.
 • Дворазова паралімпійська чемпіонка Токіо-2020 – у одиночці й парі.

Хто такий Ділан Алкотт

 • 30-річний австралійський тенісист, перша ракетка світу в квадах.
 • 16-разовий чемпіон одиночних "шоломів", має вісім титулів у парах. Як і Де Ґрут, у 2019 році виграв усі чотири парні ґрендслеми.
 • Дворазовий паралімпійський чемпіон з тенісу (2016, 2021), чемпіон Паралімпійських ігор-2016 у парі.
 • Також грав у баскетбол і в 2008 виграв разом зі збірною Австралії паралімпійське "золото", а в 2010-му – чемпіонат світу.

Вибір редакції

На початок