Фестиваль "Прописи" у Франківську: письменники й початківці про літературні майстерні

Фестиваль "Прописи" у Франківську: письменники й початківці про літературні майстерні

Фестиваль "Прописи" у Франківську: письменники й початківці про літературні майстерні
Діана Яців

В Івано-Франківську триває фестиваль "Прописи", який організовує Український ПЕН для письменників-початківців. Про нове покоління авторів в українській літературі, цінність письменницьких майстерень і те, чого можна навчитися на літературних воркшопах, кореспондентові Суспільного розповіли лектори та ментори фестивалю Тарас Прохасько, Юрій Андрухович, поетка Галина Крук, а також письменники-початківці.

"Я намагаюся донести, що для написання якісного тексту треба знати і відчувати набагато більше, ніж відіб’ється у цьому тексті. Що писати — дуже солодко, але водночас і складно. Що писати — це і радісний стан, і водночас мучівний. Донести певного роду максималізм щодо надзвичайної вимогливості до себе і до того, що пишеш", — Юрій Андрухович.

На Промприладі, у відкритому цеху "Парасолька", Юрій Андрухович прочитав для авторів-початківців лекцію "Долаючи вірш. Тлумачення слів (і сновидінь). Розмова про "Індію". Зі слів письменника, літературні воркшопи корисні для людей, які вже мають хист до літературного ремесла.

Фестиваль "Прописи" у Франківську: письменники й початківці про літературні майстерні
Письменник Юрій Андрухович. Facebook/Юрій Андрухович

Фестиваль "Прописи" у Франківську: письменники й початківці про літературні майстерні
Письменник Тарас Прохасько. Facebook/Тарас Прохасько

"Кому посприяла природа, талант, той безумовно скористається з такої можливості. Без головного, без певної обдарованості, про яку ми не знаємо, звідки вона береться, але знаємо, що вона трапляється, – безнадійно відвідувати якісь школи. Там можуть розповісти, як ходити по видавництвах, як отримувати ґранти, але там ніколи не навчать, як стати талановитим. Однак, уже маючи обдарування, – у цьому (воркшопах – ред.) є сенс", – сказав Юрій Андрухович.

Він також розповів, що й сам свого часу брав участь у літмайстерні.

"Це була нарада молодих авторів в Ірпені, в "Будинку творчості", у 1985 році. Справа в тому, що тоді це завжди було під патронатом комсомолу і завжди накладало відбиток на ступінь відвертості у спілкуванні, на атмосферу всередині літгруп", – ділиться митець і додає, що воркшопи, зрештою, потрібні в будь-якій галузі.

"Абсолютно логічно, що й в літературі також є дуже багато професійних речей, про які бажано молодим початківцям знати, щоб надалі "мучитися" вже суто творчими моментами, а не супровідними", – сказав письменник.

Щодо авторів-початківців в українській літературі Юрій Андрухович каже, що знайомий з їхньою творчістю доволі точково.

"Знаю всього кілька імен. Молоді – на те й молоді, що їхні тексти ще не такі відомі повсюдно. Цікаво, що вони працюють з медіа, з електронікою, але я ще не чув певної поетичної мови, яка притаманна саме їм, як саме цьому поколінню", – поділився Юрій Андрухович.

Фестиваль "Прописи" у Франківську: думки письменників і учасників про цінність літмайстерень
Воркшоп письменників-початківців на Промприладі. Суспільне Карпати

"Прописи" – це цінно насамперед взаємодією поколінь літераторів: між тими, хто тільки починає свій шлях, і тими, хто може про нього розповісти", – Ростислав Кузик.

Ростислав Кузик – молодий поет зі Львова. Йому 25 років і понад 10 із них він пише поезію.

"Власної збірки не маю, тільки друк у періодиці, журналах, спільних виданнях. Я видаю поетичні альбоми. Це – аудіопоезія, записи того, як я читаю у поєднанні з музикою. Раніше я працював з ембієнтомнапрямок електронної музики, пост-роком, а останній альбом вийшов у супроводі дарк-джазу", – розповідає Ростислав Кузик.

Зі слів хлопця, в Івано-Франківськ він приїжджає принагідно кілька разів на рік і дуже любить це місто.

"Але цей раз – дуже особливий, тому що "Прописи" – це те, чого раніше взагалі не траплялося, а тепер, я сподіваюся, траплятиметься періодично. Для мене знаково, що такий воркшоп відбувається саме у Франківську, бо це місто – дуже важливе на мапі сучасної української літератури, я б навіть сказав – одне з найважливіших", – поділився поет.

"Допомагаємо письменникам-початківцям". У Франківську стартував літературний фестиваль "Прописи"

"Прописи", каже Ростислав Кузик, – це той фестиваль, на якому автори можуть навчитися розвиватися цілісно і різносторонньо.

"Це також той воркшоп, який дає нагоду не тільки послухати якісь теоретичні речі про літературу, не лише зайнятися якимись практичними справами, які допомагають писати чи розвивають мислення, але й також взаємодіяти з живою аудиторією. Читання, виступи – це все насправді дуже важливо, це – величезна частина професійного життя літераторів. Те, що цей воркшоп дає таку можливість, – дуже круто. Це – така повнокровність навчання", – сказав письменник-початківець.

Ростислав Кузик додає, що у межах літературної майстерні його цікавлять насамперед практичні навички.

"Першочергово – ті речі, які дозволяють мені існувати, як автору в середовищі. Розуміння того, як працюють авторські права, наприклад, як взаємодіяти з видавцями, як вибудовувати комунікацію своїх творів. Навчитися працювати з текстом, не який я витворюю, а який я, як не крути, виставляю на продаж", – розповів Ростислав.

"Найбільше, чого можна навчити, – це відкрити очі на самоосвіту і робити своє. Максимум, що може зробити вчитель писання, – це показати, що можна бачити набагато більше, і що є різні речі, які потрібно проходити самому", – Тарас Прохасько.

Воркшоп Тараса Прохаська у другий день фестивалю "Прописи" мав назву "Сольфеджіо для короткої прози". Це – практичний семінар з тонкощів ритміки тексту, монолог музиканта, який замість нот використовує слова.

"Важливими є ритм, музичність, тональність. Мала проза не мусить бути поліфонічною. Вона може бути темою, звучанням одного інструмента, на відміну від роману, який є радше оркестром, – казав під час воркшопу Тарас Прохасько і ледь не після кожної тези наспівував мелодію, яку вона для нього витворює. – Ми – лише перекладачі. З одного виду мистецтва на інше. Усе, що є наше, – тільки тлумачення, інтерпретація, розуміння".

Facebook/Тарас Прохасько
Письменник Тарас Прохасько. Chilla Palosh

Зі слів Тараса Прохаська, література – справа дуже особиста і дуже приватна.

"І якихось законів чи правил у ній немає. Єдине, що можна, – це підштовхнути до самовдосконалення, роботи над собою, з пізнання світу, визначення того, що ти хочеш і що ти робиш", – сказав письменник.

Він також поділився думками щодо сучасних молодих українських авторів.

"В літературі вік не має особливого значення. Ясно, що є поколіннєві ознаки, але загалом, мені здається, що в Україні йде дуже добрий поколіннєвий розвиток. Мені радісно, що дуже багато молодих людей приходять в літературу і серед них є дуже багато таких, які мені подобаються. Але навіть ті, які мені не подобаються, – добре, що є в літературі, адже вона потребує присутності багатьох авторів, багатьох творів. Нам добре би було, щоби ця література була часом навіть надмірною", – розповів Тарас Прохасько.

За його словами, зараз українська література повинна приймати якомога більше охочих.

"Принцип: "Хай буде менше, але ліпше" – для нас тепер недобрий. Хай буде багато, і тоді буде видно, що ліпше. Ми досягли такого періоду, що вперше літературу нічого не гнітить, тому ми повинні скористатися цим моментом", – сказав Тарас Прохасько.

Митець також додав, що шлях його покоління в літературу не був таким легким.

"Я розумію, тепер можуть сказати також: "Боже, так тяжко прорватися". Але насправді нині загалом у всьому суспільстві сталося збільшення комфорту. Молоде покоління порівняно з нашим просто сприймає інший рівень комфорту за норму. То не є осуд, чи: "О, нема з ким говорити, бо вони не знають, що таке дискомфорт", а просто уявлення про комфорт, безпеку, свободу є зовсім іншим", – розповів Тарас Прохасько.

Фестиваль "Прописи" у Франківську: думки письменників і учасників про цінність літмайстерень
Фестиваль "Прописи" у Франківську. Коридор до цеху "Парасолька". Суспільне Карпати

Письменник також поділився тим, що хотів би донести до початківців упродовж фестивалю.

"Література – це певна життєва сила, згусток, який ми віддаємо людям. Цінність літератора полягає в індивідуальності, і що свою індивідуальність потрібно плекати. Але і разом з тим, не забувати, що існує ще якась інша література. Тобто – вибудовувати себе у співіснуванні з іншою літературою. Але й знати, що є дуже багато живих і мертвих колег, різних, і знати, що є ти – неповторний, і можеш робити те, що ти можеш", – сказав Тарас Прохасько.

"Прописи" – це якась внутрішня впевненість у тому, що письменництво – це те, чим я маю займатися. Наче чергове нагадування собі, що це важливо для мене", – Олеся Богдан.

Учасниці воркшопу Олесі Богдан – 25 років. Вона з Києва, пише прозу. У творчому доробку Олесі – три повісті і кілька оповідань.

"Найбільше тут кайфую від людей. Ми (10 авторів-початківців – ред.) зустрілися відразу, як тільки зійшли з потяга. Це одразу була ніби тусовка друзів, в якій всі раді одне одному. Всі – на приємній хвилі", – поділилися враженнями від фестивалю Олеся Богдан.

З її слів, літмайстерня їй подобається через те, що тут можна здобути прикладні навички.

"На останній лекції Тараса Прохаська говорили про будову малого прозового тексту, про тональності й інотонації. Це вже якась механіка тексту. Не просто – це має бути добрий чи недобрий текст. Це – більше про структуру: комбінація речень, паузи, абзаци. І це – круто, – поділилися Олеся Богдан. – Я думаю, людина може навчитися зовнішньої речі, техніки, того, як використовувати метафори, грамотно писати. Однак не може навчитися внутрішньо переживати текст".

"Я розумію, що кожен робить свої помилки сам, але, можливо, комусь ця дорога буде прямішою. Можливо, хтось навчиться з чужого досвіду, що це – тупиковий шлях, а тут – можна коротшим шляхом", – Галина Крук.

Воркшоп поетеси Галини Крук "Робота з поетичним текстом" – це аналіз і виокремлення з поезій Тараса Федюка, Оксани Забужко, Юрія Андруховича, Сергія Жадана і самої авторки свідомого і несвідомого означення тих особливостей, які витворюють унікальній поетичний стиль.

Фестиваль "Прописи" у Франківську: письменники й початківці про літературні майстерні
Письменниця Галина Крук. Антон Сорочак

"Я насправді вчу дуже конкретних речей, ділюся навичками і вміннями, до яких сама доходила", – розповіла Галина Крук.

Зі слів поетки, вона часто викладає студентам, виступає на різних літшколах і воркшопах для письменників.

"Я знаю, що дуже багато молодих авторів зараз – дуже цікаві. Тобто ми маємо дуже повну літературу, загальний рівень поезії – теж високий. За останні 30-40 активних років у літературі з’явилося дуже багато цікавих авторів. І, порівнюючи навіть із закордонними авторами, можу сказати, що українська поезія заслуговує на те, аби про неї згадувати", – сказала Галина Крук.

Фестиваль "Прописи" у Франківську: думки письменників і учасників про цінність літмайстерень
Фестиваль "Прописи" у Франківську. Суспільне Карпати

Поетеса також додала, що їй цікаво працювати з молодими авторами.

"Вони (молоді автори – ред.) – по-іншому бачать і картину світу, і, відповідно, те, з чого можна робити свій текст. У них є свій поколіннєвий чи індивідувальний досвід і, наприклад, їхні життєві враження – інакші. І це створює специфічний стиль. Насправді на таких літмайстернях ми вчимося одне в одного. Тобто хтось щось може почерпнути у мене, а щось я можу почерпнути з того, що чую, консультую", – поділилася Галина Крук.

Фестиваль "Прописи" організовує Український ПЕН.

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди