Не залишилось пам'яті: на Чернігівщині розграбували музей, присвячений Другій світовій війні

Не залишилось пам'яті: на Чернігівщині розграбували музей, присвячений Другій світовій війні

Не залишилось пам'яті: на Чернігівщині розграбували музей, присвячений Другій світовій війні
ФОТО: Суспільне Чернігів

Розграбували шкільний музей у Бондарівці на Сосниччині, де зберігалися особисті речі бійців Другої світової війни. Помітив це пошуковець Федір Антоненко. Вирішив подивитися, чи збереглася музейна кімната у приміщенні школи, яку закрили 10 років тому. Знайшов на підлозі розкидані карти-схеми боїв, листи бійців. Всі цінні речі – зникли.

12 вересня — день визволення Бондарівки. Там у 1943 році загинуло за різними даними від 300 до понад тисячі солдатів тодішньої радянської армії, розповідає пошуковець Федір Антоненко.

Колись панський маєток, а потім школа, стоїть зачиненою останні 10 років. В середину зайти легко — замок лише для вигляду. Все цінне звідти вивезли або винесли. Про музейну кімнату забули.

Не залишилось пам'яті: на Чернігівщині розграбували шкільний музей,присвяченій Другій світовій війні
Будівля школи, де розташовувався музей. ФОТО: Суспільне Чернігів

«По тому, що листи лежали в основному тут, і стенд стояв тут, то, напевно, тут і був музей. У цій кімнаті», — розповідає пошуковець.

Листи — це результат роботи колишніх учнів-пошуковців. У 60-70-х роках вони разом з вчителем за описами свідків знаходили могили загиблих солдатів радянської армії і встановлювали їхні імена. Так вони розшукали могили 270 воїнів. Потім через військомати та міністерства знаходили родичів загиблих.

Не залишилось пам'яті: на Чернігівщині розграбували музей, присвячений Другій світовій війні
Федір Антоненко перебирає листи. ФОТО: Суспільне Чернігів

Федір Антоненко перебирає листи, які зміг знайти у приміщенні колишньої школи серед мотлоху. Вони з усіх республік колишнього Радянського Союзу. Листи писали школярам родичі солдат, які загинули тут. Два з них належать безпосереднім учасникам боїв за село.

Свідчення, про які йдеться в листах ветеранів, важливі, каже пошуковець, бо за офіційними даними при визволенні Бондарівки загинуло 300 бійців. В листах пишуть про понад тисячу. Ще серед знайденого в цій школі є карти-схеми боїв та стенд з прізвищами похованих солдат в селі. Все інше втрачено.

«Тут же були смертні медальйони під рамками у розгорнутому вигляді з іменами загиблих солдатів, але їх уже нема, були листи ветеранів війни, їхніх родичів. Частина листів зберіглась. Але не все. Все вже навіки втрачено», — каже Федір Антоненко.

Зі свідків війни, хто б міг щось розповісти, вже нікого нема. Жителька Бондарівки Прасковія Гориченко згадує, що у дитинстві бачила лише багато могилок під селом.

Тепер там немає нічого, каже жінка, лише поля. І пам’ятає оповіді батька, як у 43-му визволителів ховали у братських могилах навколо церкви, яку згодом переробили на сільський клуб.

Пам’ятник є, а самі братські могили поросли кущами, каже Федір Антоненко, де нічого про них не нагадує.

«Так не повинно бути. Це кощунство. Це наша історія, це наша пам’ять. Що так діти збирали роками, десятиріччями, і так усе втрачено… Це я розповідаю для того, що школи і надалі будуть закриватися. От у Змітневі закрили. А в кожній школі є якийсь гурточок, якийсь краєзнавчий музейчик. Я не хочу, щоб оцей весь бардак повторився скрізь».

Читайте також:

Позривала понад сотню табличок: на Чернігівщині місцеву жительку звинувачують у нарузі над могилами

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди