Мукачево на 4-му місці, Ужгород — на 25-му: індекс конкурентоспроможності міст України

Мукачево на 4-му місці, Ужгород — на 25-му: індекс конкурентоспроможності міст України

Мукачево на 4-му місці, Ужгород — на 25-му: індекс конкурентоспроможності міст України
Колаж: Суспільне Закарпаття

Обласний центр Закарпаття — Ужгород — посів 25 місце в індексі конкурентоспроможності міст України, тоді як Мукачево опинилося на 4 сходинці. Про це повідомили на сторінці у Facebook "Українського кризового медіа-центру". Що варто покращити обласному центру, аби опинитися серед лідерів та які позиції вивели Мукачево в 4-ку кращих міст для бізнесу — про це 9 вересня в програмі "Сьогодні. Головне" на Суспільному розповів експерт Інституту політичної освіти Володимир Феськов.

За словами експерта, індекс бере до уваги в першу чергу конкурентоспроможну економіку міст, вказує на ефективність місцевого самоврядування та створення умов для місцевого бізнесу.

Для кого цікавий цей рейтинг

"Фактично цей індекс — про бізнес-клімат у 45 містах України, — пояснив Володимир Феськов. — Дослідження проводила організація "Info Sapiens" спільно з Програмою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) "Конкурентоспроможна економіка України". Досліджувалося сприятливе бізнес-середовище. Отримані результати, як на мене, можуть запустити дуже важливі процеси в Україні. Як мінімум, ми можемо говорити про те, що за підсумком цих досліджень серед міст може початися здорова конкуренція. Бачачи цей рейтинг, міста можуть зростати і вже наступного року рейтинг може виглядати зовсім інакше", — каже Володимир Феськов.

Мукачево на 4-му, Ужгород на 25-му: індекс конкурентоспроможності міст України
Фото Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

За словами Феськова, цей рейтинг насамперед цікавий для малого бізнесу: "Дослідження показують проблеми і стимулюють владу розв'язувати ці проблеми і ставати кращим для бізнесу. Результати і пропозиції рейтингу є свого роду дороговказом: як зробити так, щоб бізнесу в конкретному місті стало легше жити, працювати та розвиватися".

Дослідження, як пояснив експерт, відбувалося у формі телефонного опитування: в абсолютно випадкову вибірку потрапили 7,5 тисяч суб’єктів підприємницької діяльності та близько 4 тисяч підприємців.

"Паралельно з цим дослідники виходили з певних статистичних даних, які вони отримали в офіційних представників органів влади. Так формувався рейтинг 45 міст", — розповів Володимир Феськов.

10 компонентів індексу

При складанні індексу звертали увагу на 10 компонентів і зосереджували опитування на:

  • започаткуванні бізнесу;
  • доступі до публічного майна;
  • прозорості та відкритості даних;
  • вартості дотримання законодавства;
  • податках та зборах;
  • неформальних платежах та корупції;
  • безпеці введення бізнесу;
  • лідерстві міської влади;
  • ресурсах для розвитку;
  • підтримці інновацій.
Мукачево на 4-му, Ужгород на 25-му: індекс конкурентоспроможності міст України
Фото Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Володимир Феськов каже, що є два рейтинги: в один увійшли лише обласні центри і другий — вже більш розширений — 45 українських міст. У рейтингу обласних центрів з 24 міст Ужгород на 13 місці. В 2020-му це було 12. Хоча індекс збільшився: нині це 54,42, а минулого року – 53,69.

Сильні сторони Ужгорода

"Наступного року Ужгород може очолити цей рейтинг і стати найкращим, — сказав Володимир Феськов. — Питання в тому, що Ужгород готовий зробити заради цього? Бо ми розуміємо сильні сторони цього міста — це започаткування бізнесу, дуже низька вартість дотримання законодавства при заснуванні бізнесу".

За словами експерта, в Ужгорода водночас є ряд слабких місць, які для того, щоб виправити, автори дослідження готові долучитися і консультувати місто: "Адже цей рейтинг цікавий як бізнесу, так і інвестору, який готовий зайти в місто. І в Ужгорода є можливість наступного року стати першим."

Мукачево на 4-му, Ужгород на 25-му: індекс конкурентоспроможності міст України
Фото Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

У чому переваги Мукачева

"Дослідники беруть стільки міст, скільки вони готові пропрацювати, адже це дуже велика і кропітка робота. Це тільки другий рік рейтингу і сама методика може "обкатуватися". Наступного року можемо побачити значно ширший перелік міст. І те, що в рейтинг потрапили Ужгород і Мукачево дуже добре, тому що це стимулює їх до конкуренції і стимулює інші міста дивитись на них і розвиватися", — каже Володимир Феськов.

"Те, що два міста посіли такі різні позиції означає насамперед те, що в Ужгороді і в Мукачеві дещо різні пріоритети у влади, дещо різні політики. Мукачево має більше успішних позицій щодо безпеки ведення бізнесу, за лідерством міської влади, яка тісно комунікує з бізнесом, за підтримкою розвитку бізнесу і за підтримкою публічного приватного діалогу. Тобто, Мукачево має більше успішних компонентів лідерських позицій", — сказав Володимир Феськов.

Ужгороду, щоб посісти вищі позиції, треба наступного року проробити більше роботи, — додав він.

Читайте нас у Telegram, Viber та Іnstagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди