Земельний податок: як і хто його платить на Рівненщині. Пояснює податківець

Земельний податок: як і хто його платить на Рівненщині. Пояснює податківець

Земельний податок: як і хто його платить на Рівненщині. Пояснює податківець
колаж: главком/управління ДПС в області

На Рівненщині найбільше податку на землю сплачують в обласному центрі, а також у Дубенському та Рівненському районах. Станом на початок вересня в області сплатили 58,6 мільйона гривень земельного податку, розповів Суспільному начальник відділу адміністрування податку на майно та місцевих зборів фізичних осіб ГУ ДПС в області Юрій Саверчук в етері Українське радіо Рівне. Він пояснив тонкощі цього процесу та назвав категорії громадян, які мають право на пільги.

– Що це за земельний податок і хто його має сплачувати?

– Всі громадяни України, які володіють рухомим і нерухомим майном, повинні сплачувати обов'язкові податки державі. Зокрема, власники земельних ділянок щороку зобов'язані сплачувати земельний податок, крім випадків, коли вони мають пільги. Підлягають оподаткуванню земельні ділянки, які у власності або користуванні, земельні частки, паї, які перебувають у власності.

– Хто може не сплачувати податок на землю?

– У залежності від цільового використання ділянок, в межах граничних норм, передбачені пільги для людей з інвалідністю І та II груп – вони звільняються від сплати, а також фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, пенсіонери за віком, ветерани війни та громадяни, на яких поширюється дія закону про статус ветеранів війни, гарантії їх соцзахисту, громадяни, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС.

– Чи можна скористатися пільгою пенсіонеру не за віком?

– Ні, у нас є категорія громадян, які мають пенсійні посвідчення, видані за вислугою років. Це військовослужбовці, пенсіонери правоохоронних органів. Ця категорія пільг на сплату земельного податку не має.

– Скільки потрібно заплатити податку й хто встановлює податкову ставку?

– Оскільки плата за землю віднесена до місцевих податків, є однією зі складових податку на майно, тому встановлення ставок належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та тергромад. Вони встановлюють розміри ставок виключно в межах ставок, визначених Податковим кодексом України. Територіальні громади ці ставки затверджують своїм рішенням щороку до 15 липня.

– Чи є певний відсоток, яким керуються тергромади, визначаючи податкові ставки?

– Тергромади приймають рішення в межах ставок, визначених Податковим кодексом. Наприклад, ставки земельного податку для ділянок, по яких проведена нормативно-грошова оцінка, встановлюються в розмірі не більше 3% від грошової оцінки. Для земель загального користування – не більше 1%, для сільськогосподарських угідь – в межах 0,3% та не більше 1% від нормативно-грошової оцінки. Але є ще категорія земель, нормативно-грошова оцінка яких не проведена – ставка встановлюється в розмірі не більше 5%.

– Хто надає рішення про те, яку суму потрібно сплатити й чи є граничний термін для сплати?

– Контролюючий орган обчислює суму земельного податку, там формують та надсилають платнику за місцем реєстрації до 1 липня в податковому повідомленні-рішенні, в якому зазначають нараховані суми й реквізити для сплати. Земельний податок потрібно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення про сплату цього податку.

– Якщо земельна ділянка в оренді, хто в такому випадку сплачує податок?

– Щодо земельних ділянок, які в оренді, розмір орендної плати встановлюється згідно з договором оренди. Договір укладається між орендодавцем та орендарем. У цьому випадку сума платежу нараховується в розмірі до 12% від нормативно-грошової оцінки, але не може бути меншою, ніж розмір земельного податку. Але самим договором встановлюється, між орендарем і орендодавцем обговорюється сума, яку він має сплачувати.

– Якщо людина має город, на якому вирощує собі овочі, за яких умов вона не буде сплачувати податок, а за яких зобов'язана?

– Це буде вид земельної ділянки – для ведення особистого селянського господарства і податковим кодексом передбачено, що земельні ділянки такого виду не оподатковуються площею до двох гектарів. Тобто, якщо площа цього виду ділянки перевищена, то податок нараховується лише за ту площу, яка понад два гектари.

– Виходить, багато нюансів визначають, чи потрібно сплачувати податок, чи ні?

– Потрібно робити більш індивідуальний підхід і розглядати кожну ділянку як окремий об'єкт. Тому що для кожної встановлюється своя нормативно-грошова оцінка і при нарахуванні податку це враховується, вид використання цієї ділянки: чи для підприємницької діяльності, чи для ведення сільського господарства, чи для будівництва гаража, чи ця земельна ділянка знаходиться під власною будівлею.

– Якщо людина отримала повідомлення, але не згідна чи потребує роз'яснення. Куди їй звернутись?

– У такому випадку – до податкового органу за місцем прописки і з оригіналами документів на право власності на земельну ділянку, де їй нададуть консультацію, проведуть звірку з її відомостями, документами з наявними відомостями в базах даних податкового органу. Якщо є розбіжності – можливо внести коригування і провести перенарахування податку.

– За яких умов можна сплатити цей податок пізніше і чи є покарання за несвоєчасну сплату?

– Бувають різні випадки, наприклад, у разі проведення звірки платнику формується нове повідомлення і, відповідно, з дати вручення термін переноситься на пізніше, знову ж таки – протягом 60 днів. За невчасну сплату законодавством передбачено штрафні санкції в розмірі 50% від зазначеної суми в повідомленні-рішенні.

– Де на Рівненщині найвища відсоткова ставка, встановлена тергромадою?

– Не можна так сказати, адже є межа встановлення – від 0 і не більше 3%. Тобто ставку приймає кожна тергромада і враховує географічне розміщення, нормативно-грошову оцінку земель, розраховуючи дохідну частину бюджету.

З якої точки області надходить найбільше податків на землю?

– Якщо провести аналіз, то це Рівненський район, колишній Млинівський район, Дубенщина – це найбільші платники. Ще також місто Рівне, де зосереджені найдорожчі земельні ділянки. Чим більша вартість земельної ділянки – тим більше доводиться сплачувати. Ще потрібно врахувати податкову ставку, яку прийняла та чи інша тергромада.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди