Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на Полтавщині

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на Полтавщині

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на Полтавщині Суспільне Полтава

На Полтавщині цього року реорганізують вісім закладів професійно-технічної освіти – їх об’єднують у три установи. Це роблять для того, аби збільшити кількість студентів та покращити умови для навчання. Про це Суспільному розповіла спеціалістка відділу обласного департаменту освіти Валентина Франчук.

На занятті у Гадяцькому вищому професійному аграрному училищі 20-річна Вікторія Максименко вправляється у керуванні вантажівкою. Вона єдина дівчина серед 17 учнів у групі.

"Мені зовсім не складно вчитися, головне — встигати. Я навчалася в Лебединському педагогічному коледжі, але потім подумала, що жінок із такою професією (слюсар з ремонту транспорту — ред.) дуже мало, рідкість. І думаю: “Чому б не спробувати?”. Місцева, неподалік живу, думаю: “Чого б тут не вчитися, чому далеко їздити, якщо є тут гарні фахівці і так далі”, — каже учениця Гадяцького вищого професійного аграрного училища Вікторія Максименко.

Дівчина у закладі другий рік. Вступала іще тоді, коли училище не реорганізували. Нині ж до нього приєднують іще три заклади.

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Спеціалістка відділу обласного департаменту освіти Валентина Франчук

"Реорганізація закладів освіти зумовлена малим контингентом здобувачів освіти. Якщо заклад має малий контингент, то він не може інвестувати гроші у розвиток своєї матеріально-технічної бази. Ті заклади, які мають матеріально-технічну базу, яка не відповідає сучасним вимогам роботодавців, об’єднуються з більш потужними закладами, тим самим підвищується якість підготовки кваліфікованого робітника", — говорить спеціалістка відділу обласного департаменту освіти Валентина Франчук.

За словами Валентини Франчук, реорганізацію таких установ почали в області 2017-го року. До цього на Полтавщині працювало 38 закладів професійно-технічної освіти. 2019-го лишилося 33, а цього року реорганізують іще вісім.

Із них мають утворити три заклади. Зокрема, до Решетилівського аграрного ліцею приєднують ПТУ села Красногорівка. Карлівське училище об'єднують із чутівським. А до Гадяцького вищого професійного аграрного училища долучають три заклади — це установи у Лохвиці, Заводському та Веприку.

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Заступник директора Гадяцького аграрного училища Віталій Бондаренко

"Під час реорганізації ми не забирали учнів до себе і не хотіли, скажімо так, вивільняти зайвих працівників. Оскільки дітки, здобувачі освіти там навчаються, то вони повинні там і випускатися. Вони звикли до своїх стін", — розповідає заступник директора Гадяцького вищого професійного аграрного училища Віталій Бондаренко.

В одному із приєднаних закладів — профтехучилищі у Лохвиці — нині 42 учні. 13 із них переведені до установи із міста Заводське, бо там утримувати будівлю невигідно, каже Віталій Бондаренко. Тож нині у приміщенні учні отримують три професії.

15-річна Анастасія у Лохвиці навчання завершить 2022-го. Аби заклад переводили в інше місто, каже, не хотіла б.

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Учениці училища роблять манікюри та зачіски

"У Гадяч мені їздити дуже довго, і на дорогу гроші витрачати. Так мені подобається тут навчатись. Подобається ця професія мені тим, що творча людина, фантазую багато, манікюри подобається робити і зачіски. У навчанні нічого складного немає. Головне — бажання, і буде все легко даватися. Навчання як було, так і продовжується", — каже учениця Гадяцького вищого професійного аграрного училища Анастасія Алєксєєва.

У жодному із трьох приєднаних закладів цього року не набрали першокурсників, каже Віталій Бондаренко. Через це звільнили частину працівників. Лишилися ті, хто навчає учнів інших курсів.

"Разом в об'єднаних (закладах — ред.) залишилося близько 50 осіб. Це не тільки педагогічних працівників, а всіх. А було приблизно 140, мабуть. Залежно від того, яка кількість груп, які професії вони вивчають, звідси потім і розраховується штат працівників.Там не було просто дітей по набору. Якщо набирали 4—11 осіб на всі професії, то це замало, щоб відкрити групу. Якщо в них (у приєднаних закладах — ред.) буде набір на наступні роки, то, я думаю, що вони там (у своїх приміщеннях — ред.) і будуть продовжувати навчання, і робота в них там буде", — заступник директора Гадяцького вищого професійного аграрного училища Віталій Бондаренко.

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Навчають у Гадяцькому училищі за 22 професіями

Звільнені педагоги спілкуватися із Суспільним відмовилися.

Загалом же в об'єднаному закладі нині 203 працівники та 616 здобувачів освіти. Із них понад чотири десятки нині у Лохвиці та 91 — у Веприку.

Навчають у Гадяцькому училищі тепер за 22 професіями. Додалося тільки три тому, що деякі приєднані заклади були подібного профілю, каже заступник директора Віталій Бондаренко.

У навчальному процесі приєднаних установ змін поки не робили. Не змінювали програму і в гадяцькому училищі.

"У нас і групові є заняття, й індивідуальні. З груповими складніше, тому що до кожного треба донести інформацію, не кожен може її нормально освоїти, тому що контингент групи великий. А індивідуальні — ми їх беремо, і те, що не закріпили, додатково закріплюємо матеріал", — повідомляє майстер виробничого навчання Гадяцького вищого професійного аграрного училища Микола Титаренко.

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Лабораторія для приготування страв

Приєднують інші заклади в області до тих, де є краще устаткування. Зокрема, у гадяцькому училищі, окрім сільськогосподарської та іншої техніки, облаштовані окремі лабораторії для різних професій.

"Є відповідне обладнання для приготування всіх страв, які в нас є за темою. І, відповідно, є робочий клас для вступного і заключного інструктажу. У нас шість столів, у кожній бригаді по п'ять учнів, то 30 здобувачів освіти може працювати у нашій лабораторії. У нас у групі менше учнів, так що ми всі тут поміщаємося і всі працюємо без проблем. Якщо буде більше — нема питань", — завідувачка лабораторії Гадяцького вищого професійного аграрного училища Оксана Мерефа.

До ймовірного збільшення кількості учнів у Гадячі планують завершити ремонт одного з корпусів. Після цього зможуть навчати понад тисячу людей, говорить заступник директора.

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Корпус Гадяцького аграрного училища, у якому роблять ремонт

"Сім лабораторій, зверху в нас буде 13 аудиторій звичайних і буде величезний актовий зал приблизно на 400 місць", — заступник директора Гадяцького вищого професійного аграрного училища Віталій Бондаренко.

До реорганізації заклад частково утримував себе самостійно за рахунок вирощування зернових на власних полях.

"Буде складнувато, дійсно. Якщо взяти Лохвицю, Заводське, то там, фактично, власних доходів не було ніяких. А веприцький ліцей має землю так само, як і ми. Вони певні доходи мають. У цьому випадку буде трошки легше. Але за рахунок реорганізації та об'єднання, я думаю, що нам держава теж виділятиме певну суму коштів", — заступник директора Гадяцького вищого професійного аграрного училища Віталій Бондаренко.

Реорганізація закладів профтехосвіти: чому та що саме роблять на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Нині на Полтавщині є 33 заклади профтехосвіти

За словами спеціалістки обласного департаменту освіти Валентини Франчук, нині в області є 33 заклади профтехосвіти. Це 13 ПТУ, 11 професійних ліцеїв, п'ять вищих профучилищ та чотири центри профосвіти.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди