Торговий дім у Полтаві: наскільки занедбана пам’ятка архітектури

Торговий дім у Полтаві: наскільки занедбана пам’ятка архітектури

Торговий дім у Полтаві: наскільки занедбана пам’ятка архітектури Суспільне Полтава

На вулиці Новий Базар у Полтаві розташований Торговий дім – це пам’ятка історії та архітектури місцевого значення. Нині будівля в аварійному стані. Суспільне поспілкувалося із членкинею громадської організації «Збережемо Полтаву» Оксаною Бєлявською про нинішній стан споруди та можливість реставрації памֹ’ятки.

Торговий дім на вулиці Новий Базар, 20, спорудили у перше десятиріччя ХХ століття. Спочатку у цій будівлі розміщувалися магазини та житлові приміщення, а після 1943-го – їдальня. Торговий дім – зразок архітектури європейського модерну, розповіла членкиня громадської організації «Збережемо Полтаву» Оксана Бєлявська.

Торговий дім у Полтаві: наскільки занедбана пам’ятка архітектуриСуспільне Полтава

Торговий дім розташований на вулиці Новий Базар, 20

Цей двоповерховий житловий будинок з приміщеннями громадського обслуговування на першому поверсі та підвалом – пам’ятка історії та архітектури місцевого значення. Таке рішення ухвалили на сесії Полтавської міської ради 1993-гороку. Міська влада не намагалася реставрувати будівлю.

Всередині будівлі − занедбана територія, засипана будівельним сміттям. Внутрішні архітектурно-конструктивні та декоративні елементи повністю відсутні. Відновити їх первісний вигляд за зовнішнім обстеженням неможливо, говорить Оксана Бєлявська.

Торговий дім у Полтаві: наскільки занедбана пам’ятка архітектуриСуспільне Полтава

Всередині будівля засипана сміттям

Зовнішні конструкції мають видимі ознаки значних пошкоджень. Цегляний декор руйнується та осипається, а стіни втратили несучу спроможність через багаторічні руйнування. Зовнішній декор зі шпаклівки частково зберігся у первісному вигляді. Загальний стан пам’ятки нині аварійний, каже членкиня громадської організації «Збережемо Полтаву».

Власники будівлі – приватні особи, неодноразово просили Міністерство культури України про виключення споруди з Державного реєстру нерухомих пам’яток. Цього не зробили, і Міністерство культури рекомендувало реставрувати пам’ятку, адже вона частково збереглася.

Торговий дім у Полтаві: наскільки занедбана пам’ятка архітектуриіз групи Стара Полтава у Facebook

Фото, на якому зображено фрагмент будівлі Торгового дому

Відновити Торговий дім у Полтаві можна, говорить Оксана Бєлявська. Адже основний принцип реставрації – збереження автентичності об’єкту. Якщо будинок частково зберігся, його маютьпоновити не залежно від фізичного стану пам’ятки.Методи і засоби реставрації визначаються профільними фахівцями-реставраторами. Для цього виконують наукові дослідження та розробляють науково-проєктну документація на реставрацію пам’ятки.

Торговий дім у Полтаві: наскільки занедбана пам’ятка архітектуриСуспільне Полтава

Торговий дім на вулиці Новий Базар, 20

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди