На Рівненщині випускники вишу спільнокоштом збирають гранти студентам. Кому їх дають

На Рівненщині випускники вишу спільнокоштом збирають гранти студентам. Кому їх дають

Ексклюзивно
На Рівненщині випускники вишу спільнокоштом збирають гранти студентам. Кому їх дають Суспільне Рівне

На Рівненщині випускники Острозької академії другий рік поспіль збирають та виплачують гранти для студентів університету, які навчаються на платній формі. Кандидатів по одному пропонують факультети та Братство спудеїв, а випускники голосуванням обирають, кому з них оплатити за навчання.

Критерії відбору – скрутне матеріальне становище, активна життєва позиція та успіхи у навчанні, – розповів Суспільному проректор вишу Дмитро Шевчук.

Як виникла ідея

Ідея гранту випускників Острозької академії, за словами Дмитра Шевчука, виникла декілька років тому, її ініціаторами стали перші випускники – ті, хто вступав на бакалаврські освітні програми відродженої Острозької академії. Йдеться про 1994 рік, на той час це був ще Острозький вищий колегіум. Випускники створили свій чат у Viber, там обрали відповідального за гроші скарбника та обговорювали кандидатів.

"Випускники вирішили, що варто спільними зусиллями зібрати кошти для такого гранту, аби підтримати теперішніх студентів, які добре навчаються, але мають матеріальні труднощі", – розповів Дмитро Шевчук.

У 2020-му гроші на грант збирали перші випускники Острозької академії. Цьогоріч коло грантодавців збільшили, бо доєднались випускники академії різних років випуску.

"Цього року участь в цій ініціативі взяла 61 людина. Відповідно, нам вдалося зібрати близько 70 тисяч гривень, які в процесі конкурсного відбору спрямовані на повне або часткове покриття витрат на навчання шести студентів з різних факультетів", – додав проректор вишу.

Як обирають стипендіатів

Свої кандидатури пропонували факультети вишу та Братство спудеїв Острозької академії. До відбору того, хто отримуватиме стипендію, долучаються і самі студенти.

"Це мають бути студент чи студентка 2-3 курсу, контрактної форми навчання. Кандидат повинен мати високі успіхи в навчанні та бути у скрутному матеріальному становищі, що не дозволяє оплатити вартість навчання", – додав Дмитро Шевчук.

Головним фактором для призначення грантів було не лише скрутне матеріальне становище. Деякі з грантодавців підтримували студентів за активну життєву позицію, яку вони викладали в мотиваційних листах.

Матеріали про конкурсантів були доступні для усіх грантодавців у Facebook-спільноті. За результатами голосування у 2021 році визначили дві кандидатури, яким оплатили з гранту річну вартість навчання. Чотирьом студентам вартість навчання покрили частково.

Що кажуть грантодавці

Сталої суми, яку можуть жертвувати випускники, немає: кожен дає стільки, скільки вважає за потрібне.

Випускник Острозької академії, радник заступниці голови парламенту Павло Булгак вирішив окремо підтримати одну зі студенток, якій з гранту частково оплатили навчання. Він додав решту суми її річної вартості навчання.

"Будучи спудеєм, я неодноразово отримував гранти. І тепер як випускник Острозької академії вже сам надаю фінансову підтримку різним ініціативам і проєктам. Вирішив підтримати студентку моєї спеціальності Карину Захарову та надати їй додатково персональний грант для оплати навчання на 4-му курсі. Мені сподобалася її внутрішня мотивація, бажання самореалізуватися та активність у житті Академії. Я був таким самим енергійним і допитливим спудеєм у свій час", – прокоментував Суспільному Павло Булгак.

Що кажуть стипендіати

У 2021-му році гранти від випускників отримали, серед інших, дві четвертокурсниці: студентка факультету романо-германських мов Ірина Литвинець та Вікторія Конончук зі спеціальності "журналістика".

"Повідомлення про рішення випускників і квитанція про оплату прийшли о 23:30. Звичайно, я розбудила всю сім’ю і ми щиро пораділи. Планую вивчити третю іноземну мову – німецьку до рівня B1 за рік. Маю більше часу на викладання англійської для своїх братів та сестер, а не на заробляння коштів, як раніше. На кошти, відкладені на навчання, я зможу придбати взимку курси академічного письма для своїх братів та сестер", – розповіла Суспільному Ірина Литвинець.

На Рівненщині випускники вишу спільнокоштом збирають стипендії студентам. Кому їх даютьФото Дмитра Шевчука

"Оплата за навчання – це той тягар, який випускники університету понесли за мене. Я безмежно вдячна їм за можливість не думати про кошти й зосереджуватися на навчанні, розвитку й цілях. Це було справжнім подарунком на останній, четвертий курс", – сказала Суспільному Вікторія Конончук.

Суспільне намагається дізнатись, чи застосовують таку практику в інших університетах області. В Україні така практика є, зокрема, у Києво-Могилянській академії.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди