Чи були успішними переговори Зеленського з Байденом. Пояснюють експерти

Чи були успішними переговори Зеленського з Байденом. Пояснюють експерти

Ексклюзивно
Чи були успішними переговори Зеленського з Байденом. Пояснюють експерти AP

1 вересня президенти України та США Володимир Зеленський та Джо Байден зустрілися у Білому домі. Український гарант поділився враженнями від зустрічі із президентом Сполучених Штатів, сказавши, що не знає, "чи виникла хімія", але "задоволений результатом".

Про що домовилися глави двох держав та чи були ці перемовини результативними — в ефірі Українського радіо розповіли керівниця безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганна Шелест, а також експерт з міжнародної безпеки Олексій Їжак.

Тривалість перемовин

Як пояснює експертка Ганна Шелест, зустріч була запланована на 45 хвилин, проте тривала більше двох годин, що говорить про "достатньо довгий перелік питань на порядку денному" між сторонами. Виявом того, на її переконання, були меморандуми та угоди, які підписувалися впродовж двох діб, коли український президент був у Вашингтоні.

"Тобто зрозуміло, що за 45 хвилин обговорити і економіку, і реформи, і енергетику, і НАТО, і Донбас було б неможливо. Тому те, щось зустріч не перервали і продовжували — це гарний знак. Ми дійсно побачили, що достатньо конструктивна розмова", — зауважила аналітикиня.

Вона додала, що у цій ситуації набагато важливішим є розвиток відносин, про які говорили сторони.

Чи були успішними переговори Зеленського з Байденом. Пояснюють експертиАнгеліна Карякіна, Суспільне

Підтримка євроатлантичних прагнень і лобі в Конгресі

Фахівчиня зауважила, що слова підтримки євроінтеграційних прагнень зі сторони Байдена є "достатньо стандартною термінологією", коли мова йде про вступ до міжнародних організацій, насамперед до НАТО.

"Саме цей термін використовують американці у своїх заявах на будь-якому рівні. Це говорить про те, що "ви прагнете і ми будемо допомагати в цьому процесі". Це трішки більше, ніж те, що ми вкладаємо в інтеграцію, тому що інтеграція — це кінцевий шлях", — пояснила Шелест.

Чи були успішними переговори Зеленського та Байдена. Пояснюють експертиFacebook.com

Вона вказала, що, з одного боку, США підтримують, що Україна одного разу станете членом Альянсу, а з іншого боку — підтримують реформи в безпековому секторі, які потрібні для того, щоб країна могла наблизитися до НАТО.

Водночас зустріч Зеленського у Вашингтоні з членами "Українського кокусу" (групи підтримки) у Конгресі США, які спеціально перервали свої відпустки і прилетіли до Вашингтона аналітикиня вважає свідченням готовності до співпраці Конгресу з Україною. Зокрема й тому, що більшість конгресменів під час канікул не були у Вашингтоні, що, за її словами, теж багато про що говорить, позаяк в умовах пандемії їм потрібно було спеціально приїжджати до Вашингтона або залишатися там довше, ніж вони планували.

"Це свідчить про те, що Конгрес на сьогоднішній момент готовий активно співпрацювати з Україною. Саме від Конгресу залежить питання виділення дуже багатьох статей бюджету на те, про що можуть домовитися президенти, а також питання санкцій", — вказала Шелест.

Читайте також: НАТО без термінів та "якийсь формат". Зеленський розповів про переговори з Байденом

Відсутність згадки про "мінський формат"

Експертка розповіла, що у спільній заяві немає згадки про "мінські домовленості" і є лише про "нормандський формат" тому, що попри неучасть США у роботі обох майданчиків, США завжди підтримували "нормандський формат", тому це і зафіксовано.

"Вони у постійному контакті з нашими європейськими партнерами. Що стосується "Мінська", то тут давно зрозуміло, наскільки він працює чи не працює. Інше питання — що ніхто не міг запропонувати якусь альтернативу, тому наголошувати не було сенсу", — пояснила фахівчиня.

На її думку, у такому випадку США поводяться дипломатично, намагаються "не критикувати те, що роблять французи і німці", а підтримувати їх на дипломатичному рівні і будь-яку критику або сумніви залишати для закритих форматів.

"Північний потік-2" і енергетика

Президент України Володимир Зеленський на пресконференції після зустрічі у Білому домі сказав про те, що президент Штатів Байден особисто гарантує введення санкцій проти "Північного потоку-2" в разі порушень і створення небезпечної ситуації для України. У спільній заяві зазначається: "Україна та Сполучені Штати продовжують виступати проти "Північного потоку – 2", який ми розглядаємо як загрозу для європейської енергетичної безпеки".

Шелест розповіла, що дипломатичною мовою це "дуже різка заява": "Це саме те, що продовжують виступати проти і розглядають саме як загрозу. Як це буде по факту, подивимося, тому що цікаво, що започаткували стратегічний енергетичний діалог".

Вона переконана, що на двосторонньому рівні США та Україна намагалися вивести енергетичну безпеку на інший рівень, і бажання розвивати стратегічний енергетичний діалог є "обнадійливим".

Читайте також: США можуть інвестувати в атомну енергетику України до 30 млрд доларів — Зеленський

Водночас експерт Олексій Їжак підкреслив, що у даному контексті потрібно розділяти питання "Північного потоку-2" та інвестицій. За його словами, для США і Німеччини те, що "Україна буде чи не буде отримувати кілька мільярдів від транзиту, не є стратегічним і важливим питанням. Однак те, що без транзиту Україною зростає загроза російської агресії ― це проблема".

Він вважає, що США ведуть з Україною діалог про те, якою буде нова енергетика, коли нафта і газ почнуть втрачати своє значення: "Наші країни підписали велику угоду про ядерну енергетику, яка житиме довше за нафту і газ".

Також експерт додає, що у рамках візиту українського президента в Вашингтон підписана масштабна угода за своєю природою між "Енергоатомом", який керує атомними станціями України і компанією Westinghouse electric, яка розбудовує ядерні реактори і виробляє атомне паливо: "Це дуже важливий проєкт і там мова йде про мільярди доларів".

"Загалом треба сказати, що енергетичний діалог є комплексним, там розглядають питання не лише "Північного потоку-2". В інформаційному полі України воно є болючим, але насправді мова йде про більш масштабні справи", — вважає аналітик.

Читайте також: Зеленський передав Байдену список 450 українських полонених в РФ та ОРДЛО

Притягнення Росії до відповідальності і визволення полонених

Аналітикиня Ганна Шелест вважає, що можливе залучення США до визволення полонених є цікавим моментом візиту, позаяк Зеленський передав список полонених для того, "щоб краще було це зрозуміло і відомо в Білому домі". Водночас, як вважає Шелест, залишається питання щодо механізмів звільнення бранців.

"Тому що зазвичай в нас обмін або вивільнення відбувається декількома шляхами: або зміни до судових рішень російських інстанції для тих, хто знаходиться в тюрмах на території РФ, або це домовленості переговірників, якщо ми говоримо про Донбас", — зазначила вона.

З її слів, США поки що немає в цьому переговорному процесі й представники так званих "ДНР" і "ЛНР" та Росія "навряд чи будуть вести переговори зі США".

Візит Байдена до України

"Теоретично візит Байдена є ймовірним. Вчора ми почули від міністра закордонних справ Дмитро Кулеби про те, що українські дипломати працюють над цим. Тобто це говорить про те, що щонайменше на першому етапі ми вже зробили пропозицію", — зауважила експертка і додала, що тепер це залежатиме в тому числі від американської сторони.

Крім того, побажання Байдена відвідати Україну, як розповіла Шелест, виглядало відвертим. Так само вона позитивно відзначила слова Кулеби: "Це дійсно говорить про те, що надія певна є і це був би дуже гарний сигнал".

Читайте також: Зеленський зустрівся із міністром оборони США та президентом Світового банку. Про що говорили

Відновлення Комісії зі стратегічного партнерства

Як вважає експерт Олексій Їжак, відновлення комісії зі стратегічного партнерства означає наміри проводити "діалог високого рівня", який свідчитиме про імплементацію певних рішень у кожній з партнерських країн і наявність партнерського діалогу, "якого бракувало".

З його слів, в України є подібна система партнерства з Туреччиною, з країнами-сусідами на Заході, але зі США комісія "простоювала" і це був "поганий сигнал" для україно-американських відносин.

"Це дуже добре, що роботу комісії відновлюють. Пам’ятаєте, була така комісія "Кучма-Гор"Увага до пост'ядерної України з боку президентської адміністрації Білла Клінтона вилилася у створення 19 вересня 1996 року США та Україною міждержавної комісії на чолі з відповідно Альбертом Гором та Леонідом Кучмою. Комісія мала у своєму складі чотири комітети, які займалися питаннями зовнішньої політики, безпеки, торгівлі та інвестицій, стабільного економічного співробітництва. У спільній заяві за підсумками Першого пленарного засідання УАМК (Українсько-американської міждержавної комісії) 16 травня 1997 року США визнали Україну як центральноєвропейську державу та підтвердили надані Україні гарантії безпеки.? Тепер мова йде про те, що буде зроблено крок у бік такої політичної комунікації", — пояснив аналітик.

Чи були успішними переговори Зеленського та Байдена. Пояснюють експертиОлексій Їжак. Фото: "Радіо Свобода"

Американські представники в Україні

"Стосовно спецпредставника по Донбасу я нічого не можу сказати. Нині взагалі новий формат обговорюється. Треба сказати, що цей візит Зеленського ― це спроба будувати відносини з нової бази", — вважає фахівець.

Він додає, що відносини Києва були складними з Вашингтоном через те, що Україна "несподівано для себе" опинилася елементом внутрішньої політики США між демократами та республіканцями: "Все залежить від цих переговорів. США повинні були почути, що скаже президент України, щоб розуміти, що робити далі. Тому тут я не можу нічого сказати. Можливо, будуть інші формати стосовно Донбасу".

Також Їжак зауважив, що питання щодо посла США в Україні отримало "сигнали", що це питання вирішать: "Це важливий індикатор відновлення стосунків. Я особисто сподіваюсь, що ми найближчим часом дізнаємося, коли і хто до нас приїде, побачимо процедуру затвердження у Конгресі представника Америки в Україні".

Читайте також: США нададуть Україні 60 млн доларів військової допомоги

Новий пакет військової допомоги

Аналітик розповів, що протитанкові системи Javelin контролює американська держава і важливо, що Україна отримає додаткові партії до тих, що поставлені як відновлення ракетного запасу. Також він не виключає, що Україна отримає стрілецьку зброю, зокрема снайперську.

Водночас він зазначає, що угода щодо військового співробітництва між Україною та США є проміжним етапом для створення більш потужної угоди. До прикладу, щодо основного союзника поза межами НАТО.

"У цій угоді окреслені певні напрямки. Окрім підтримки євроатлантичної солідарності, євроатлантичних намірів України і членства в НАТО там ще сказано про підтримку суверенітету і військову допомогу, а ще про співпрацю у виробництві зброї", — пояснив Їжак і додав, що в угоді також йдеться про долучення США до процесу реформування оборонної промисловості України, кібербезпеку та новий домен воєнної безпеки.

Ганна Шелест резюмувала, що під час цього візиту Україна отримала "багато намірів", зокрема по енергетиці, щодо стратегічного діалогу, але була також конкретика.

"Ми побачили трішки більше конкретики, що стосується космосу і оборонної допомоги. Тому вашингтонська частина виправдала надії цього візиту, яка була насиченою і продуктивною. Але це поки що не варто називати великим успіхом, тому що все буде залежати від наступних кроків", — зазначила керівниця безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма".

Що відомо

  • Зеленський прибув з візитом до США 31 серпня, під час якого провів свою першу зустріч із президентом США Джо Байденом.
  • 1 вересня Володимир Зеленський зустрівся з представниками великого американського бізнесу.
  • Сполучені Штати Америки виділять Україні дострокову військову допомогу у 60 мільйонів доларів. Вона передбачає також надання протитанкових систем Javelin та інших видів озброєнь.
  • Зеленський у межах візиту до США презентував План трансформації України, який стосується, зокрема, перетворень у військовій та економічній сферах. Захід відбувся у резиденції першого президента США Джорджа Вашингтона Маунт-Вернон. Зеленський розповів, що План містить кілька складових: безпека, інфраструктура, енергетична безпека, економічне зростання.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди