Податковий борг за продану квартиру та пеню за несвоєчасну сплату стягнули з хмельничанина

Податковий борг за продану квартиру та пеню за несвоєчасну сплату стягнули з хмельничанина

Податковий борг за продану квартиру та пеню за несвоєчасну сплату стягнули з хмельничанина Фото: Суспільне

Податковий борг за продану квартиру стягнули з хмельничанина Павла Хорошенюка. Таке рішення ухвалив обласний адміністративний суд за позовом податкової служби. Тепер, каже Павло Хорошенюк, йому нарахували ще й пеню за несвоєчасну сплату боргу. Працівник податкової Віктор Чиж каже: служба діяла в законодавчому полі. Хто правий, з’ясовувало Суспільне.

Хмельничанин Павло Хорошенюк веде нас вулицею Подільською в пошуках будинку 14/1. Тут за будинком №12– одразу будинки №22 та 22 з дробами. Саме за квадратні метри в будинку, якого ми не знайшли, і де Павло Хорошенюк, каже, ніколи не мешкав, йому нарахували податковий борг.

"Там взагалі немає такого будинку і такої квартири. Дівчина потім з податкової сказала: "Ой, вибачте, це помилка вийшла". «Вибачте» немає слова. Просто – що помилка вийшла", - каже чоловік.

У будинку на вулиці Інститутській, 14/1 мешкав син Павла Хорошенюка. Він передав батькові права власності на помешкання, бо виїхав з Хмельницького. Квартиру, каже Павло Хорошенюк, продав у 2014 році. Та показує завірений нотаріусом документ про продаж – купівлю, складений 16 травня 2014 року. Та додає: "А в 2016 році на неї нарахували податковий борг".

Павло Хорошенюк має завірений нотаріусом документ про продаж-купівлю, складений 16 травня 2014 року.Фото: Суспільне

Павло Хорошенюк має завірений нотаріусом документ про продаж-купівлю, складений 16 травня 2014 року.

Павло Хорошенюк розповідає: борг за квадратні метри проданого помешкання додали до площі квартири, в якій Павло Хорошенюк мешкав з 2005-го року. Це на вулиці Мазура, 18/2. Площа, каже, вийшла за межі діючої тоді пільги.

"В 2020 році, в листопаді, в примусовому порядку з мене зняли півтори тисячі гривень податкового боргу. 1200 з чимось податковий борг плюс виконавчі провадження", - пригадує чоловік. Додає: повідомлення про нарахування боргу приходили поштою на Грушевського, 40, звідки родина Хорошенюків 11 років тому вибралася. Туди ж, припускає Павло Хорошенюк, надіслали й повістку до суду.

"З 2005 року я там не мешкаю. В реєстрі податкової служби є моя нинішня адреса. Тим більше, що ця адреса була і в податкових боргах. Чого туди не посилали? Суд розглядав справу в 2020 році, за цей час можна було уточнити адресу", - обурюється.

Завідувач сектору інформаційної взаємодії Головного управління Державної податкової служби в Хмельницькій області Віктор Чиж каже, що колеги діяли згідно з законодавством:

- В електронному обліку можуть бути одні адреси, а коли людина продає чи змінює адресу, вона, відповідно до податкового кодексу, має прийти і сказати: я змінив адресу чи продав житло, або доручити комусь. Податкова діяла відповідно до закону.

Квартиру сина на вулиці Інститутській, 14/1 продали ще у 2014 році.Фото: Суспільне

Квартиру сина на вулиці Інститутській, 14/1 продали ще у 2014 році.

Юристка Хмельницького центру правової допомоги Орися Підвальна підтверджує:

- Пунктом 7 статті 70 Податкового кодексу закріплено: обов’язок платника податків повідомляти про зміну інформації протягом місяця з моменту такої зміни.

Хмельницька рієлторка Віта Петровська розповідає, що саме з такою проблемою зіткнулася нещодавно вона та її клієнтка:

- Люди живуть роками. До прикладу, 10 років не сплачується податок, а жінка навіть не знала, тому що будинок вона продала вже 10 років тому. А їй весь цей час нараховували ці борги. Вони шлють листи, ці листи повертаються назад, і вся відповідальність з них знімається.

Павло Хорошенюк продовжує: за несвоєчасно сплачений податковий борг йому нараховують пеню. Платити її, каже, не збирається. Навпаки, позиватиметься на податківців:

- Півтори тисячі – я не збіднію на ті гроші. На моєму місці може бути сотня, тисяча таких самих людей, які вирішили, що боротися з податковою – це марна справа.

Віктор Чиж каже:

- Це перший випадок. Бувають суди з платниками, коли вони оскаржують, як правило, юридичні особи, рішення перевірок. Це перший такий випадок, він неприємний, і нам теж не краще від того, що людина занепокоєна.

Орися Підвальна пояснює, що у випадку судового засідання були порушені права Павла Хорошенюка:

- Звичайно, що були порушені права людини, оскільки не було його належним чином повідомлено, і особа не могла оскаржити таке рішення суду. Таке рішення оскаржується в судовому порядку.

Рієлторка Віта Петровська радить частіше навідуватися в податкову особисто:

- Випадків достатньо, ми їх виясняємо. Моя порада людям: просто щороку ходити в податкову в 103 кабінет і зі своїм кодом ідентифікаційним взнавати, що ж там відбувається.

Павло Хорошенюк говорить: вимагатиме в судовому порядку не лише повернення стягненого боргу, а й відшкодування моральних збитків.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди