Підготовка до школи: що робити, якщо у закладі освіти немає інклюзивного класу

Підготовка до школи: що робити, якщо у закладі освіти немає інклюзивного класу

Марафон
Підготовка до школи: що робити, якщо у закладі освіти немає інклюзивного класу Суспільне Херсон

З 1 вересня за шкільні парти у Херсонській області сядуть 1 120 дітей з інвалідністю. Це, за підрахунками обласного управління науки і освіти, майже на 200 дітей більше, ніж минулого навчального року. Як треба діяти батькам, щоб для їхньої дитини у школі відкрили інклюзивний клас, у програмі «Тема дня» Українського радіо. Херсон розповіла головна спеціалістка відділу позашкільної та спеціальної освіти облуправління Ірина Хутковська.

За її словами, згідно із законом України «Про освіту» батьки, які хочуть, щоб їх дитина навчалася в інклюзивному класі, мають звернутися до школи мінімум за півроку.

«Керівнику закладу необхідно підготуватися: створити належні умови для навчання дитини з інвалідністю, знайти асистента вчителя, знайти корекційних педагогів. Також вивчити матеріали про дитину, яка вона – складна чи з легкими порушеннями? Якщо це дитина на інвалідному візку, вона не може навчатися на другому поверсі або на третьому, тож до початку навчального року треба облаштувати клас так, щоб вона могла легко у ньому пересуватися, і не тільки у класі, а і по школі, пристосувати вбиральню», - розповідає Ірина Хутковська.

Фахівчиня радить батькам робити все заздалегідь. Вони мають написати заяву і надати висновок інклюзивно-ресурсного центру.

Досвід херсонської гімназії №16 показує, щоб справу зрушити з місця, треба працювати разом.

«Ми знали за рік, що до нас ідуть учні з інвалідністю, і ми знали, що це буде перший клас і, звичайно, ми готувалися до цього. Ніяких ремонтних робіт колосальних ми не робили, але ми зіткнулися з тим, що нам спочатку потрібна інклюзивно - ресурсна кімната, тому що корекційно-розвиткові заняття треба було десь проводити. Але ми пішли іншим шляхом. Нам допомогли батьки, технічний персонал, охоронці, вчителі - всі зробили за тиждень цей ремонт», - розповіла директорка гімназії Крістіна Головченко.

Підготовка до школи: що робити, якщо у закладі освіти немає інклюзивного класуСуспільне Херсон

Спеціалістка обласного управління освіти говорить, що держава підтримує дітей з інвалідністю. Діє принцип: гроші ідуть за дитиною і це закріплене законодавчо.

«На дітей, які навчаються в інклюзивних класах, спрямовуються кошти по двох напрямках - для оплати фахівцям, які залучені за цивільно-правовими угодами, які надають корекційно-розвиткові, психолого-педагогічні заняття цим діткам, і на придбання спеціальних засобів, щоб опановувати навчальні дисципліни», - каже Ірина Хутковська.

Розповіла вона і як діяти батькам, коли у навчальному закладі відмовляються створити інклюзивний клас.

По-перше, треба з’ясувати причини відмови, чому керівник не може відкрити інклюзивний клас? Відмовлятися від інклюзивного класу через відсутність бажання його створити, відсутність спеціалістів - це не причина. Треба батькам знайти таку домовленість з керівником закладу, з'ясувати, якою є причина відмови. Так, дійсно, в законі «Про освіту» написано, що в обов'язковому порядку створюються такі класи, але, на жаль, для цього потрібен час», - каже Хутковська.

Підготовка до школи: що робити, якщо у закладі освіти немає інклюзивного класуСуспільне Херсон

За її словами, є випадки коли, дійсно, у навчальному закладі неможливо створити необхідні умови. Тоді і керівнику закладу, і батькам дитини спеціалістка радить звернутися до місцевого управління освіти.

«Можливо батькам запропонують інший заклад, де вже відкритий інклюзивний клас, створені необхідні умови для успішного навчання дитини», - каже Ірина Хутковська.

Що відомо:

  • За даними обласного управління освіти і науки Херсонської ОДА, інклюзивною формою навчання минулого року були охоплені 936 дітей з інвалідністю. Для них були створені 570 інклюзивних класів у 168 закладах загальної середньої освіти Херсонської області.
  • За прогнозами місцевих органів управління освітою, нового 2021-2022 навчального року у 180 закладах загальної середньої освіти Херсонської області планується відкрити 680 інклюзивних класів.

Читайте також

  • Підготовка до школи: як буде організовано харчування учнів на Херсонщині
  • Підготовка до школи: скільки у Херсоні коштує зібрати першокласника
  • Підготовка до школи: в одному з херсонських закладів освіти вакцинувались 90 відсотків вчителів
  • Підготовка до школи: як у Херсоні навчатимуть дітей в інклюзивних класах
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди