На Кіровоградщині – найвищий врожай зернових за останні 30 років. Що вплинуло, крім погоди?

На Кіровоградщині – найвищий врожай зернових за останні 30 років. Що вплинуло, крім погоди?

На Кіровоградщині – найвищий врожай зернових за останні 30 років. Що вплинуло, крім погоди?

В Кіровоградській області зібрали рекордний урожай ранніх зернових за останні 30 років. Про це розповів Суспільному представник департаменту агропромислового комплексу Кіровоградської облдержадміністрації Григорій Арсірій. Про те, що вплинуло на такий результат, розмірковує голова приватного сільськогосподарського підприємства "Синюха" з Новоархангельського району та голова ради сільськогосподарських виробників Кіровоградської області Ольга Голобородько.

Середня урожайність по області – 47,2 ц/га, що на 12 ц/га більше від 2020 року, розповів Григорій Арсірій. Такий результат – це сукупність різних факторів, найперший з яких – це сприятливі погодні умови, вважає Ольга Голобородько.

Погода

В тому році виростили гарний врожай, але коли прийшов час його збирати – сталась аномальна спека. В цьому році природа нам посприяла. В інших областях України – у Сумській області, на Полтавщині, Чернігівщині – була засуха. У нас ще кукурудза зелена стоїть, а в них уже сохне. На Херсонщині у колосі попроростало зерно. Це означає, що було дуже багато опадів. Але у них перед цим були такі врожаї, що у нас таких не було ніколи. Хоча й на Кіровоградщині є господарства, які постраждали від буревію, градобою – у Новоархангельському районі, в Благовіщенському. Але в цілому, бувало, їдеш полями, які ж вони гарні були в цьому році, ненадивитись!

Технологія вирощування

Технології змінились, оновились, ми їх почали використовувати в області не так давно. Якщо порівнювати з тим, як було 10, 20 років тому, то це прогресивний стрибок. Ми можемо зараз керувати ростом рослини. Є мікродобрива, завдяки яким ми можемо слідкувати за рослиною, і бачити, що вона може відкрити свій потенціал, тільки ми повинні додати ось цю речовину. У порівнянні з тими ж 80-ми роками, не треба багато разів заходити на поле, заливалися кілограмами ці добрива у землю. А зараз – 20 грам на гектар, наприклад. Стали застосовувати якісні засоби захисту рослин. Крім того – техніка. Особливо під час збирання, у порівнянні з минулими роками набагато менше губиться врожаю.

Насіння

Використовуємо насіння, яке вже запрограмоване на гарний врожай. Частина нашого виробництва, більша частина іноземного. У минулому році посуха була у нашому господарстві, але ми змогли отримать шість тонн зерна на круг. Це стало можливим через відповідність насіння нашій кліматичній зоні.

Люди

Спеціалісти зараз є висококласні. Зараз механізатор – це не той трієчник, який нікуди не годиться, то піде трактористом . Якщо комбайн коштує мільйони, то я хочу, щоб людина на цьому розумілась. Тут ще й треба народиться механізатором. У більшості господарств працюють висококваліфіковані фахівці, за яких ми тримаємось, які самі хочуть працювати, які отримують достойну зарплату та нікуди не їдуть на заробітки. Зараз якщо виїжджають, то працівники для фізичної праці. Наразі інтелектуальний потенціал є та є з ким працювати.

Ціна на цьогорічний врожай

Якщо сказати одним словом, то ми задоволені. Але тут такий момент, якщо ціну піднімають, то на 150 гривень, 120, 125, а якщо впала ціна, то на 500 гривень. Ну ось перед святами пшениця 2-го, 3-го класу в Новоархангельську була вісім тисяч гривень. У минулому році така ціна була перед Новим роком, а може й після, і тоді врожаїв не було. Зараз є врожай, і поки ціна є. Що далі буде, ми не знаємо, але якби залишилась на цьому рівні, що є, ми були б дуже задоволені. І держава від цього б мала, бо ми всі платники податків. За кожну продану тонну вирощеного збіжжя ми платимо 14 відсотків державі. Якщо ми щось купляємо собі, то ПДВ нам держава повертає, але різниця – серйозні гроші. Тобто, чим вища ціна на врожай – більші надходження в державу. Загалом, господарства області наразі вже мають можливість виходу на світову арену.

Читайте також: Урановидобувні шахти Кіровоградщини щодня втрачають шість мільйонів через простій
На початок