"Тіло не дозволили поховати". Дружина Шишова розповіла, як іде розслідування смерті білоруса

"Тіло не дозволили поховати". Дружина Шишова розповіла, як іде розслідування смерті білоруса

"Тіло не дозволили поховати". Дружина Шишова розповіла, як іде розслідування смерті білоруса
Каріна Бугайченко / Суспільне

Минуло два тижні, як білоруса Віталія Шишова знайшли повішеним в одному з київських парків. Тіло директора громадської організації "Білоруський дім в Україні" досі перебуває у морзі. Про це Суспільному розповіла його цивільна дружина Божена Жолудь. Дівчина вважає, що хід справи навмисне затягують, чому саме — детальніше в інтерв’ю.

На якому етапі справа?

Мені й самій би хотілося знати, на якому етапі справа. Немає жодних офіційних коментарів ані від прокуратури, ані від слідства. Адвокатка ще навіть не змогла розглянути матеріали справи — адвокатка родичів, яка буде представляти їхні інтереси. Складно сказати, можна тільки робити висновки. Тому що немає жодних коментарів і інформації.

Що з тілом Віталія Шишова?

Досі тіло не поховали. Мені прокуратура не дає дозволу на поховання. Мовляв, проводяться слідчі дії і, якщо їм щось знадобиться, щоб не робити ексгумацію, вони не віддадуть доки буде тривати слідство.

Морг і судмедекспертиза в одній будівлі, співробітник мені сказав, що інформацію ми вам давати не можемо. Я почала ставити питання, типу: як ховати тіло, скажіть мені. Сказали, що в камері, де він перебуває температура +5, +7 градусів. Цей момент мені дуже незрозумілий. Якщо не будуть проводитись ще якісь слідчі дії над тілом, то чому вони не ховають його. Не було жодних паперів, що потрібно зберегти тіло ретельніше чи забальзамувати його, не було такої вказівки. А без прокуратури морг не може це робити самостійно. Навіть зараз, я б сказала, якщо робити експертизи шкірного покриву, вже зараз не можна це буде зробити, зважаючи на стан тіла.

Я ставила питання, чи зможу його побачити? Вони сказали, що якщо ви захочете, то ви зможете його побачити в морзі. Але труна буде закрита і стоїть вже навіть питання, чи зможуть його одягнути.

Прокуратура каже, що ставте питання моргу, морг теж каже: ми тут до чого, як нам скажуть, ми так і будемо робити. Ставте питання слідчому, слідчий каже, я тут до чого, вам необхідний дозвіл про поховання від прокуратури. Прокуратура не дає дозвіл про поховання. На скільки я розумію, вони запросили литовський бік для незалежної експертизи, а ще ця експертиза не минула. І я не розумію, як буде проводитися експертиза, якщо тіло вже у такому стані.

Я навіть не знаю, коли будуть похорони.

Де плануєте ховати?

Ховати плануємо в Україні. Навіть з тих міркувань, що нам не дозволять його вивезти. Якщо знадобиться слідству тіло ще, зрозуміло, що українська сторона не поїде в Білорусь його ексгумувати. До того ж у нього було бажання, щоб провели кремацію цього тіла, він не розумів, як це люди ходять на цвинтар, навіщо це. Він завжди хотів, щоб його спалили, але я розумію, що я не можу виконати його останню волю.

Похорони рано чи пізно будуть, а слідство може ще тривати 5 років, як у справі Шеремета. Якщо вони навіть через 5 років мені скажуть, що це самогубство, чого бути не може, то щоб була можливість провести ексгумацію і в разі чого зробити необхідні експертизи. Ще мені незрозуміло, чому не було огляду галявини більше ніж 20 метрів радіусу. Доріжки, які виходять до Житомирської траси, ніхто їх не дивився. Ми потім самі туди пішли на третю добу, але зрозуміло, що пройшов час і вже нічого не було видно. Відбитків взуття ні у кого не брали.

Хто представляє сторону Віталія?

На цей час Віталія представляє його рідний дядько. У нього батьки померли і він не особливо спілкувався зі своїми родичами. Через те, що відбулося, ми не були розписані, не встигли це зробити. І я не є родичкою. Ще й до того, я проходжу свідком по справі, я сторона "зацікавлена". Тому, довелося укласти договір з адвокаткою, яка буде хоч щось намагатися з'ясувати. Адвокатці сказали, що навіть немає результатів розтину від України.

Я поки що не розумію, що відбувається. Єдине, що спадає на думку, чому так, що можливо хтось з верхівки зацікавлений у тому, щоб ось так було.

Хто?

Я не можу сказати, які це структури, я сама ще не розумію. Але просто навіть питання "чому тіло так зберігається?". У мене таке враження, що просто навіть не хочуть, щоб я щось побачила. Якщо там щось було на ньому, я ж його знаю.

Адвокатка вчора хотіла розпочати розбиратися у матеріалах справи, до цього зідзвонилася зі слідчим. Їй сказали приходити в визначений час, вона прийшла, подивилися договір і сказали: подавайте офіційний запит, після свят вам нададуть відповідь, коли ви зможете розібратися з матеріалами справи. Незрозуміло скільки мине і коли її допустять розглянути матеріали справи.

Який хід справи?

Викликають зараз білорусів на допити. От мене теж викликали, востаннє питали навіть не про Віталіка, а про якісь наші білоруські організації, які діють тут: чи знаємо ми "чим вони живуть? яким коштом?"

Як все буде далі, чим вони займаються, я не можу сказати. Тому що матеріалів справи ми не бачили, адвокатка не бачила. Нічого невідомо, офіційний коментар ніхто не надавав.

Сьогодні я занесла офіційне звернення до слідчого з проханням на відповідь у письмовій формі, а не усній. Щоб потім не сказали, що "ми вам такого не казали". Офіційне звернення в ГПУ Києва, попросила їх надати офіційний документ відмови і вказати на якій підставі. Щоб був офіційний коментар. Також занесла в Головну прокуратуру звернення про те, що тіло утримується в таких умовах, прошу провести перевірку і знайти винних. Від моргу нічого не залежить. Їм потрібно, щоб слідчий зателефонував і сказав, що тіло ще потрібне для експертизи. Нехай вони відповідають, хто винен, чому так відбувається? Щоб ГПУ провела своє розслідування і покарала винних.

Чи вбачаєте ви причетність білоруської сторони до ходу справи?

Я думаю, що скоріше всього ні, а може й білоруська, більше мені здається українська.

Чому ви вважаєте, що Україна може бути зацікавлена у такому ході справи?

Ми ж не знаємо, хто це зробив. Можливо хтось з представників білоруської влади у змові з кимось зі структур України. Ми не можемо цього з вами знати. Можливо хтось зателефонував з Білорусі, що треба ось так зробити, а тут зробили якісь бандити, яким заплатили. По тому, як зберігається тіло, складається враження, що справді так і відбувається, що хтось не хоче, щоб його бачили, щоб справа ця швидше просувалася.

Вчора я питала у прокурора, чому ви не віддаєте мені тіло, дайте його поховати. Він каже: "Проводяться слідчі дії, а що як нам щось знадобиться?". Але вже у тому стані у якому він перебуває, я не знаю, що там можна взяти, які матеріали.

В ЗМІ повідомляється, що проти вас в Білорусі відкрили кримінальне провадження, навіщо це їм?

Мені це великої ролі не грає. Я знаю, що і до цього проти мене були відкриті кримінальні справи. Дякую, що офіційно спромоглися оголосити цього разу, щоб мені не довелося здогадуватися, розпитувати тих, кого викликають по моїй кримінальній справі. Я не розумію, що це їм дало, можливо вони думають, що я в якомусь такому стані пригніченому і мені це завдасть удару, але ні. Та хоч ще 10. Тільки думаю єдине, що можуть тиснути на моїх родичів чи Віталія. Зрозуміло, що всі були шоковані, але я всіх попередила, що можуть прийти гості.

Таких випадків не було?

Але я думаю, їм же потрібно з чимось працювати. Вони ж не можуть просто відкрити кримінальну справу і воно буде мене чекати. Роботу якусь їм все одно доведеться демонструвати і когось та й будуть викликати. А взагалі дивно, що проти мене відкривають справу за акцію в іншій країні. Я не знаю, як вони до цього прийшли. У своїй достатньо емоційній промові під посольством, я казала, що ми мирно не переможемо, що потрібно брати в руки не квіти, але я не називала стосовно кого.

Ви на вулицю завжди з кимось виходите?

Це не страшно, чесно кажучи, найстрашніше що могло статися зі мною, то вже відбулося. Віталій завжди до цього більш серйозно ставився, а я дещо простіше і завжди йому казала, що: кому ми тут потрібні? Мені самій зараз не страшно, але я розумію, що він би хотів, щоб я не була сама. Заяву на охорону я все ж написала і думаю про те, що він напевне не хотів би, щоб я десь була одна по місту.

Суспільне звернулося за коментарем до Офісу генерального прокурора щодо того, на якому етапі наразі розслідування загибелі Шишова та коли його дружина зможе забрати тіло.

Читайте також: Загибель Шишова: що відомо про нього та "Білоруський дім в Україні"

Що відомо

  • 2 серпня голова громадської організації "Білоруський дім в Україні" Віталій Шишов зник після виходу на пробіжку у Києві.
  • Наступного дня Шишов був знайдений повішеним в одному з київських парків, неподалік від місця його проживання. Голова Національної поліції Ігор Клименко розповів про те, як і в якому стані знайшли тіло повішеного Шишова і заявив, що поліція має дві основні версії його смерті: самогубство й умисне вбивство, імітоване під самогубство.
  • Після загибелі Шишова президент Зеленський доручив СБУ і МВС "захистити білорусів в Україні".
  • Наприкінці липня СБУ заборонила в’їзд на територію України громадянину Білорусі Родіону Батуліну через те, що він "становить загрозу національній безпеці". Батулін – співзасновник ГО "Білоруський дім в Україні" і друг Віталія Шишова.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок